Historia Abelarda i Heloizy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 00:00
W audycji z cyklu "Mediewanna" przypomnieliśmy średniowieczną historię zakazanej miłości Abelarda i Heloizy.
Abelard i Heloiza
Abelard i Heloiza Foto: Edmund Blair Leighton/Public Domain

Piotr Abelard był opatem w klasztorze św. Marcela koło Chalon-sur-Saône we Francji. Studiował na Uniwersytecie Paryskim. Stał się płodnym pisarzem, komponując eseje filozoficzne, listy, autobiografię, hymny i poezję. Wielokrotnie był oskarżany o herezję i dwukrotnie ekskomunikowany z Kościoła.

Heloiza była siostrzenicą Fulberta, wybitnego kanonika Notre-Dame. Starszy od Heloizy o 22 lata Abelard był jej nauczycielem. Wkrótce połączyła ich zarówno miłość, jak i związek intelektualny. 

- Ten związek był bardzo dramatyczny, bo Heloiza zaszła w ciążę. Ze względu na swoją karierę Abelard nie chciał się jednak ożenić. Większość nauczycieli w tamtych czasach była duchownymi i nie mogli mieć ślubu - mówił na antenie Programu 1 dr Tomasz Tiuryn z Instytutu Filozofii UW.  

Abelard i Heloiza zostali wskrzeszeni w różnych gatunkach artystycznych, po raz pierwszy opowiedziano o ich losie w XII wieku.


Posłuchaj
59:34 2023_02_04 23_00_00_PR2_Mediewanna.mp3 Historia Abelarda i Heloizy (Mediewanna/Dwójka) 

Naszym gościem była prof. Anna Loba Instytutu Języków i Literatur Romańskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 4.02.2023

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

"Powieść o Róży". Arcydzieło literatury XIII stulecia

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 00:00
"Powieść o Róży" złożona jest z dwóch części, napisana w języku starofrancuskim, wierszem ośmiozgłoskowym. Pierwsza część została napisana przez Guillaume'a de Lorris, zapewne w latach 1225-1230, a część drugą napisał Jean de Meun prawdopodobnie w latach 1268-1282, w czterdzieści lat po powstaniu części pierwszej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Brodaty - śluby czystości, ekskomunika i inne fakty z życia władcy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 07:00
Bohaterem audycji z cyklu "Mediewanna" był Henryk Brodaty - najmłodszy syn Bolesława Wysokiego, wnuk Władysława Wygnańca, uważany za jednego z najwybitniejszych książąt okresu rozbicia dzielnicowego.
rozwiń zwiń