Gry i sporty Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 00:05
Glima, knattleikr, sund, hestaþing. Co to takiego? To nazwy gier i sportów Wikingów.
Skandynawskie korzenie dynastii Piastów to hipoteza, która wciąż ma swoich zwolenników
Skandynawskie korzenie dynastii Piastów to hipoteza, która wciąż ma swoich zwolennikówFoto: Alex_Maryna/Shutterstock

Podstawą źródłową do poznania aktywności sportowej Skandynawów w średniowieczu są sagi islandzkie - ogromny zbiór opowieści o Islandczykach, królach skandynawskich czy legendach północy. Zawierają one opisy wydarzeń od momentu zasiedlenia Islandii ok. 872 r., które nierzadko dotyczą życia codziennego. Większość sag spisanych została dopiero około 400 lat później, w wieku XIII.

Gry i aktywność fizyczna tworzyły kulturę skandynawską. Poprzez zawody organizowane wśród całej społeczności wyspy (np. mistrzostwa Islandii, które w źródłach znajdują swoje potwierdzenie) z jednej strony zapobiegano konfliktom, a z drugiej tworzono możliwość do wentylowania młodzieńczej butności i pozwalano na trening ciała.

Wikingowie fascynują od wieków. Ci skandynawscy żeglarze, podróżnicy i wojownicy, wbrew obiegowej opinii, nie mieli hełmów z rogami, nie brakowało im za to fantastycznych osiągnięć.

Skandynawowie byli wytrawnymi żeglarzami, wyprawiali się w różne strony świata, nawet do takich odległych zakątków jak Ameryka, również organizowali wyprawy do Islandii i na wschód. Na wschodzie przyciągały ich potężne przestrzenie, możliwość żeglugi aż do Morza Czarnego oraz duża liczebność zwierząt futerkowych, na które od zawsze było zapotrzebowanie w Europie Zachodniej. Dzięki temu też mogli robić również interesy z Arabami.  

Gościem audycji był dr Remigiusz Gogosz, badacz dziejów ludów basenu Morza Bałtyckiego.


Posłuchaj
64:43 2023_02_18 22_59_56_PR2_Mediewanna.mp3 Gry i sporty Wikingów (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 18.02.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Henryk Brodaty - śluby czystości, ekskomunika i inne fakty z życia władcy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 07:00
Bohaterem audycji z cyklu "Mediewanna" był Henryk Brodaty - najmłodszy syn Bolesława Wysokiego, wnuk Władysława Wygnańca, uważany za jednego z najwybitniejszych książąt okresu rozbicia dzielnicowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Abelarda i Heloizy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 00:00
W audycji z cyklu "Mediewanna" przypomnieliśmy średniowieczną historię zakazanej miłości Abelarda i Heloizy.
rozwiń zwiń