Polskie Radio
Section05
Wikingowie

Rzadki, inkrustowany miecz wyłowiono z Wisły we Włocławku. Pochodzi z X wieku i należał do wikinga

W czasie prac pogłębieniowych prowadzonych w basenie portowym we Włocławku z dna rzeki wydobyto zabytkowy, niezwykle rzadki miecz. Mimo że pokryty grubą warstwą rdzy, jest jak na swój wiek w doskonałym stanie. Przekazany w ręce toruńskich archeologów, zostanie poddany konserwacji. Potem trafi do muzeum, choć jeszcze nie wiadomo którego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski archeologia Wikingowie średniowiecze zabytki Wisła Włocławek Witold Lazar Trójka

Wikingowie cierpieli na próchnicę, ale radzili sobie z nią zaskakująco dobrze

Mieszkańcy wczesnośredniowiecznej Skandynawii powszechnie cierpieli z powodu próchnicy i bólu zębów. Zaskakujące jest to, że do leczenia tych przypadłości stosowali zaawansowane techniki, będące odległymi przodkami dzisiejszych praktyk stomatologicznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Wikingowie średniowiecze Skandynawia Szwecja archeologia medycyna stomatolog dentysta ząb

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski odkrycia i ciekawostki Wolin Wikingowie średniowiecze Polska Akademia Nauk archeologia zachodniopomorskie

Grób Haralda Sinozębego znajduje się w Polsce? "Nie ma żadnego dowodu"

- Doniesienia na temat odkrycia grobu Haralda Sinozębego oparte są na hipotezach niepopartych faktami - podkreślał w rozmowie z PAP archeolog dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Badacz skomentował ostatnie informacje na temat rzekomego odnalezienia, w Wiejkowie w woj. zachodniopomorskim, miejsca pochówku średniowiecznego króla Danii i Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Wikingowie Wolin archeologia Dania Norwegia

Bluetooth, czyli co łączy Wikingów z najnowszymi technologiami

Bluetooth to dzisiaj najbardziej popularny sposób łączenia na krótkim dystansie urządzeń elektronicznych: m.in. smartfonów, słuchawek, samochodów. Jednak o wiele mniej popularna jest wiedza, że ta nazwa pochodzi wprost od Haralda Gromsena, króla Danii i Norwegii, zwanego Sinozębym (ang. Bluetooth). Jego rzekomy grób odkryto kilka dni temu we wsi Wiejkowo w pobliżu wyspy i miejscowości Wolin.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technologie bluetooth Wikingowie Piotr Firan Marta Piasecka Trójka