Polskie Radio
Section05

Studio Reportażu Polskiego Radia

"Sztuka i życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej

To historia kobiety, która pokonała ciszę wokół endometriozy. Ból zamieniła w siłę. Iga Włodkowska przez lata żyła w cieniu bólu, który nie miał imienia. Endometrioza, choroba dotykająca około 2 miliony kobiet w Polsce, była jej codziennością, choć przez długi czas nikt nie potrafił jej nazwać. Zmagała się nie tylko z fizycznym cierpieniem, ale też z niezrozumieniem i lekceważeniem ze strony środowiska medycznego. W Polsce średni czas oczekiwania na diagnozę tej choroby wynosi aż 7–9 lat. Dla Igi ten czas był pełen frustracji, samotności i walki o siebie. Moment diagnozy był dla niej punktem zwrotnym - nie końcem, lecz początkiem nowej drogi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska

Audycja "Noc z reportażem" i drugi odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Dziennik z Mariupola - strona po stronie", "Życie dla delty" i "Odkryłem dla siebie inny świat"

W audycji "Noc z reportażem" historia Kateryny Sawenko, mieszkanki Mariupola, która od początku wojny na Ukrainie prowadziła dziennik, zapisując codzienny dramat oblężonego miasta. Także o projekcie Life4delta, dzięki któremu naukowcy z Polesia przywrócili unikatową przyrodę w delcie Nidy. I o Piotrze Lasocie i jego drodze do dokumentowania pamięci i etnografii Lubelszczyzny w Bramie Grodzkiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Piotr Kućma Ewa Szkurłat Mariusz Kamiński

Audycja "Co jest na tej taśmie?" i reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko "Skazani na bluesa"

Wakacje to czas beztroski, zabawy i odpoczynku od szkolnych obowiązków. Dla wielu to najpiękniejszy okres w roku. Niestety, to także czas, gdy młodzi - i nie tylko - sięgają po używki, szukając "lepszej zabawy". To droga donikąd. Reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko "Skazani na bluesa" opowiada poruszającą historię dwojga młodych ludzi. Ona - narkomanka, złodziejka, prostytutka i bezdomna. On - zakochany chłopak, który również miał za sobą uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Ich wspólna walka o nowe życie pokazuje, że można się podnieść i cieszyć każdym dniem - bez nałogów.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Wilczyńska-Toczko Dorota Boniecka-Górny

Audycja "Słowa i dźwięki" i dwa reportaże Jana Smyka "Kurs na 1" i "Bolek musi być Bolkiem"

W audycji "Słowa i dźwięki" początek cyklu spotkań z wybitnym reportażystą, reprezentującym białostocką szkołę reportażu, Janem Smykiem. Jest autorem kilkuset reportaży - nagradzanych i docenianych. W pierwszej odsłonie cyklu autor opowie o swojej drodze do radia w latach 70. XX wieku, o swoich mistrzach i zainteresowaniach. W audycji także jego dwa archiwalne reportaże - "Kurs nr 1" z 1985 roku i "Bolek musi być Bolkiem" z 1976 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jan Smyk

"Mural buduje mosty" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

To opowieść o sile pamięci, sztuce i niezwykłej współpracy międzypokoleniowej. W centrum tej historii stoi Darek Paczkowski - streetartowiec, który razem z uczniami warszawskiego liceum stworzył poruszający mural. Ich wspólne dzieło upamiętnia dawnych mieszkańców stolicy, których życie i twórczość przerwała Zagłada. Projekt powstał we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym w ramach tegorocznych obchodów Marszu Pamięci Getta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Dołęgowska

"Czasem pod wiatr" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Nie miały łatwego startu. Kiedy trafiły na uczelnie, czuły jakby nauka była zamkniętym klubem, do którego trzeba aspirować. Ich pomysły traktowano jak ciekawostki, a nie jak realny wkład w badania. Zamiast wsparcia - zbywanie. Zamiast partnerstwa - paternalizm. A czasem też sytuacje, o których się nie mówiło głośno - "tak już jest". Reportaż "Czasem pod wiatr" to opowieść o naukowczyniach, które wiele musiały poświecić by robić to co kochają. Na własnych zasadach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Jaśkiewicz-Łebek

"Okupacja UW" - reportaż Antoniego Rokickiego

23 maja na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się okupacja jednej z sal należących do samorządu studenckiego. Od tego czasu, w sercu kampusu głównego, trwa pokojowy protest studentów z Warszawy i innych miast. Ich głos jest jasny – domagają się poprawy warunków socjalnych, w tym budowy nowych stołówek uniwersyteckich, które odpowiadałyby na realne potrzeby społeczności akademickiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki

"Ojciec i syn" - reportaż Magdy Skawińskiej

Czy góry są dostępne dla każdego? Dla wielu osób odpowiedź brzmi: nie. Bo jak wspiąć się na szlak, gdy poruszasz się na wózku? A jednak - można. Dzięki inicjatywie "Łączą nas góry" osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny mogą wspólnie doświadczać piękna górskich krajobrazów. To jeden z największych w Polsce programów wytchnieniowych, w którym wolontariusze pomagają uczestnikom dotrzeć tam, gdzie wcześniej wydawało się to niemożliwe.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska

Audycja "Noc z reportażem" i "Historia pewnego sukcesu albo… Nieudacznicy i Reszta", "Urzeczeni muzyką" oraz "Sportowa krew"

W audycji "Noc z reportażem" o nietypowym miejscu na mapie Berlina - Klubie Polskich Nieudaczników - miejscu, które zaskakuje i intryguje. To przestrzeń stworzona przez emigrantów z Polski, gdzie porażka staje się inspiracją, a paradoks - formą sztuki. Także o kulturze Urzecza - regionu nad Wisłą, gdzie tradycyjna muzyka i historia wracają do życia dzięki pasjonatom skupionym wokół projektu "Urzeczeni" oraz historia sportowej rodziny Pudłów z Lublina - mistrzyni bieżni, pasjonatów kolarstwa i trenera, którzy tworzyli lokalną legendę sportu w czasach PRL-u i lat 90.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Jaśkiewicz-Łebek Anna Kołodziejczyk Mariusz Kamiński