Polskie Radio
Section05

Studio Reportażu Polskiego Radia

Audycja "Wieczór z reportażem" i reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego "Nieumarli"

Wielu z nich ma za sobą próby samobójcze. Wielu samobójstwo popełniło. Nie poradzili sobie. Nie znaleźli  też wsparcia wśród najbliższych. Tych, którym udało się przetrwać, Robert Fidura – jeden z bohaterów tego reportażu nazywa nieumarłymi. To opowieść o dwóch poszkodowanych przez Kościół – kilkunastoletnich ofiarach pedofilii i cenie, jaką  płacą za wykorzystanie ich w dzieciństwie przez duchownych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Jasna strona" - reportaż Wandy Wasilewskiej

Czy muzyka może łączyć ludzi tak różnych, że pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego? Grupa Siły Specjalne udowadnia, że nie tylko może – ale powinna. Występują na ulicach, w domach kultury i specjalistycznych ośrodkach. Grają, śpiewają, tańczą – zapraszając każdego do wspólnego tworzenia. Ich zasada jest prosta: muzyka jest dla wszystkich. Bez względu na wiek, status społeczny, sprawność czy doświadczenie sceniczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wanda Wasilewska

"Mam bratki na głowie" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

W czasach, gdy świat ogarnęła pandemia, a twarze skrywały maseczki, Monika Pietraszek postanowiła, że nie pozwoli, by zabrakło uśmiechu – nawet jeśli trzeba go było wyrazić inaczej. W pracy, oprócz uniformu, zakładała także pomysłowe nakrycia głowy, którymi chciała poprawić nastrój klientom. Dziś jest tak rozpoznawalna, że niektórzy specjalnie przyjeżdżają do sklepu, w którym pracuje, tylko po to, by zrobić sobie z nią zdjęcie. Nazywana jest przez wielu "najpopularniejszą kasjerką w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Dołęgowska

"Kilometrówki Roberta Koniecznego" - reportaż Anny Dudzińskiej

Robert Konieczny to najbardziej znany współczesny polski architekt. Projektuje budynki również poza krajem. Jest autorem obiektów, które zmieniają myślenie o architekturze – między innymi domu aatrialnego w Opolu i domu-arki w Beskidach. W 2023 roku prowadzone przez niego biuro KWK PROMES odebrało szereg nagród i wyróżnień za rewitalizację Galerii Sztuki Współczesnej "Plato" w Ostrawie. To potrzebna i niezwykła realizacja – przywrócenie do życia i oddanie artystom starej ostrawskiej rzeźni z XIX wieku. Przykład projektu, który wyznacza kierunek współczesnej architekturze. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż

"Tego się nie da wypłukać" - reportaż Magdy Skawińskiej

Babcia Katarzyny Mierzejewskiej powraca do wspomnień i opowiada swoją wojenną historię przy każdym rodzinnym spotkaniu. Pani Katarzyna chcę ją opowiedzieć wszystkim. Pani Irena podczas II wojny światowej, jako mała dziewczynka wraz z matką i rodzeństwem została wywieziona na roboty do Niemiec. Matka zmarła, a dzieciom pozwolono wrócić do Polski. Pani Irena wspomina, że stało się to niemal cudem. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". 3 odcinek audioserialu Martyny Wojtkowskiej

Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które po kilkuletniej tułaczce przez ZSRR, Persję i Indie trafiły do obozu nieopodal miejscowości Pahiatua w Nowej Zelandii. W sensie formalnym zostały pierwszymi uchodźcami w tym państwie. Ówczesny rząd w Wellingtonie pokrył koszty ich utrzymania. Miejsce szybko zostało nazwane małą Polską, a geograficzny koniec świata stał się dla polskich dzieci nowym początkiem. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Martyna Wojtkowska Bartosz Panek

"Puźniki - wieś, która była" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Zbrodnia w Puźnikach była jednym z ostatnich mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w czasie zbrodni wołyńskiej - galicyjskiej. W nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakował wieś zamieszkiwaną przez ludność polską, mordując kilkadziesiąt osób, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze.  Od końca kwietnia trwają tam ekshumacje prowadzone przez stronę polską. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski

Audycja "Noc z reportażem" i "Historia ze śmietnika", "Lnem splecione", "Cmentarz, którego nie ma" i "Baba z PGR-u"

W audycji "Noc z reportażem" o skarbach, które można znaleźć na osiedlowych śmietnikach. O odnajdowaniu sensu i niezwykłym połączeniu ludzi. O obietnicy renowacji zabytkowego cmentarza z Zielonej Górze a także historia kobiet z Bolegorzyna, które stworzyły Muzeum PGR i opowiadają jak wyglądała praca w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Karolina Bieniek Małgorzata Nabel-Dybaś Konrad Stanglewicz Urszula Żółtowska