Polskie Radio
Section05
rząd

"Testament stoczniowców jest wielkim świadectwem"

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że w grudniu 1970 roku komunistyczna władza pokazała prawdziwą twarz. Szef rządu uczestniczył w obchodach rocznicy masakry robotników w Szczecinie sprzed 47 lat. Od kul milicji zginęło wtedy 16 osób, a ponad sto zostało rannych. O obchodach wydarzeń Grudnia’70 w Szczecinie mówił w audycji Gorący Temat historyk i publicysta Piotr Dmitrowicz. Premier i na uroczystościach rocznicy Grudnia'70 w 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rząd Szczecin Solidarność stan wojenny

Premier: po 1989 r. pozwolono Jaruzelskiemu obsadzać sądy komunistami

"W rozmowach Okrągłego Stołu pomiędzy polskimi komunistami a opozycją demokratyczną, ówczesny prezydentowi, generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, człowiekowi który był wierny Sowietom, pozwolono na nominowanie komunistycznych sędziów do sądów wolnej Polski" - pisał w komentarzu dla amerykańskiego "Washington Examinera" premier. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT rząd Mateusz Morawiecki Stany Zjednoczone reforma sądownictwa media

Zaprzysiężenie premiera i nowego rządu w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Więszość ministrów rządu Beaty Szydło zachowała stanowiska w nowym gabinecie. Piotr Gliński pozostał wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a Jarosław Gowin - wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Trzecim wicepremierem będzie Beata Szydło, dotychczasowa premier.
Zobacz więcej na temat:  rząd Mateusz Morawiecki Andrzej Duda POLSKA