Polskie Radio
Section05
rząd

Lepsza ochrona pieszego, zakaz jazdy "na zderzaku". Rząd przyjął projekt

Ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych – przewiduje projekt ustawy przyjęty dziś przez rząd.
Zobacz więcej na temat:  rząd autostrada samochody GOSPODARKA energetyka Unia Europejska ministerstwo infrastruktury

Piotr Kaleta: "Potrzeba konsolidacji społeczeństw"

- Jesteśmy w tej chwili w sytuacji wyjątkowej w dziejach naszego kraju, ale także w dziejach ludzkości, abyśmy mogli wspólnie podjąć odpowiedzialność, abyśmy mogli przejść przez ten bardzo trudny czas. Ale do tego jest potrzeba konsolidacja społeczeństw - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kaleta z PiS. Gościem audycji "Tydzień kontra tydzień" był także Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Marek Mądrzejewski POLSKA polityka PiS koalicja obywatelska pandemia COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce rząd Tomasz Siemoniak

Odmrożenie handlu od przyszłej soboty. Branża pozytywnie o decyzji rządu

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjął decyzję rządu o otwarciu od przyszłej soboty, 28 listopada sklepów i galerii handlowych. Również inne organizacje branżowe pozytywnie skomentowały decyzję rządu dotyczącą ponownego otwarcia handlu.
Zobacz więcej na temat:  handel Koronawirus w Polsce koronawirus galerie GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki Jarosław Gowin COVID-19 pandemia rząd sklep zakupy

Lepsze warunki finansowania inwestycji na lotniskach. Rząd nowelizuje ustawy w związku z pandemią

Rada Ministrów przyjęła dzisiaj trzy ważne projekt nowelizacji ustaw: dotyczący przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego, umów koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów. Rozwiązania te mają wejść w życie z początkiem nowego roku.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo rząd Koronawirus w Polsce koronawirus ustawa samoloty GOSPODARKA infrastruktura

"Pod pretekstem praworządności byłoby łamane prawo". Wiceszef MSZ o polskim wecie ws. budżetu UE

- My się nie sprzeciwiamy budżetowi UE, my się sprzeciwiamy jednemu z elementów pakietu, który może prowadzić do blokowania porozumienia arbitralnymi decyzjami Komisji Europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd Sygnały Dnia Paweł Jabłoński MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny

Przedłużony zakaz lotów: na liście 10 państw, ale bez krajów Unii Europejskiej i dwóch lotnisk w USA

Rząd planuje przedłużyć zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Na liście nie ma krajów z UE - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Nowe regulacje będą obowiązywały od środy 11 listopada do 24 listopada br.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo GOSPODARKA turystyka samoloty rząd infrastruktura

Przygotowania rządu ws. szczepionki na COVID-19. Czerwińska: działania adekwatne, nie przedwczesne

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała, że premier Mateusz Morawiecki polecił przygotowanie całej infrastruktury do szczepień na COVID-19, aby system był gotowy, gdy ta szczepionka będzie dostępna. Jej zdaniem nie są to działania przedwczesne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anita Czerwińska PiS premier Mateusz Morawiecki COVID-19 rząd koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepionka szczepienia

Wójcik o wpisie Tuska: to żenujące, nie powinno się pojawić

- Kiedy myślę, że Donald Tusk nic głupszego nie napisze, on jednak wspina się na wyżyny swoich możliwości i wrzuca kolejnego tweeta tego rodzaju. To są rzeczy niedopuszczalne, widać, że ten człowiek bawi się, kpi... To żenujące - komentował w Programie 3 Polskiego Radia minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik, odnosząc się do wpisu byłego premiera na Twitterze. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Michał Wójcik rząd COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus

Przy ilu zakażeniach zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna? Rzecznik rządu wyjaśnia

Rzecznik rządu Piotr Müller przedstawił progi bezpieczeństwa związane z liczoną przez 7 dni średnią dzienną liczbą zakażeń koronawirusem. Jako "bezpiecznik" przed narodową kwarantanną uznana została liczba 19 tys. zakażeń, wprowadzenie lockdownu zakłada się w przypadku osiągnięcia poziomu 27-29 tys. zakażeń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 rząd rząd Mateusza Morawieckiego Piotr Müller

Prof. Waldemar Paruch: Strajk Kobiet skończy podobnie jak Komitet Obrony Demokracji

- Strajk kobiet skończy podobnie jak Komitet Obrony Demokracji. Niektórzy ogłosili już Martę Lempart "nowym Lechem Wałęsą", ale prawdopodobnie jej otoczenie znajdzie się na listach Lewicy. Pytanie, kto złoży jej poważną ofertę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka aborcja protest demonstracje strajki społeczeństwo rząd Rząd RP PiS Szymon Hołownia Dorota Kania Polskie Radio 24