Polskie Radio
Section05
ropa naftowa

TYLKO U NAS Ceny paliw jeszcze bardziej wystrzelą? Najnowsze prognozy

Atak rakietowy Iranu na Izrael nie spowodował wzrostu cen ropy naftowej na światowych giełdach. - Ta sytuacja była wliczona w kurs surowca jeszcze przed weekendem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Urszula Cieślak z BM Reflex. Rozpoczynający się tydzień przyniesie jednak delikatne wzrosty cen paliw na stacjach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ropa naftowa benzyna paliwa Bliski Wschód ceny paliw społeczeństwo GOSPODARKA

NASZ WYWIAD Starcie Iran-Izrael. "Sytuacja bez precedensu, kraje regionu są między młotem a kowadłem"

- Iran przetestował zdolności sojusznicze Izraela oraz jego obronę przeciwlotniczą. Szczególną pomoc okazała Izraelowi Jordania - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Krzyżanowski (UJ), b. dyplomata, pytany o wnioski jakie Teheran wyciągnął po ataku z użyciem kilkuset rakiet i dronów. Jak zaznaczył, sąsiedzi Iranu z niepokojem obserwują sytuację.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran NASZ WYWIAD ropa naftowa Arabia Saudyjska Zjednoczone Emiraty Arabskie

NASZ WYWIAD "Opcja atomowa". Co planuje Iran w dwóch ważnych cieśninach?

- Blokada cieśniny Ormuz oznaczałaby duże szkody dla gospodarki Zachodu. W pewnych okolicznościach Iran może uznać to za logiczne działanie - sprzeciwia się bowiem od lat temu, że pozostaje wyłączony z systemu gospodarki światowej - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Jakub Gajda, iranista, politolog, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Czy Iran ucieknie się do tej broni, i jakie są obecnie cele i plany tego państwa?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran NASZ WYWIAD ropa naftowa

Polskie Radio 24 Bliski Wschód w ogniu. Ostrzeżenie przed wzrostem cen ropy

- Wielość konfliktów, z którymi mamy do czynienia powoduje, że fracht, ubezpieczenie ładunków z ropą naftową, a także ceny dostaw systematycznie drożeją. Cena, którą teraz mamy, powyżej 90 dolarów za baryłkę, jest kryzysowa. Jeszcze pół roku temu, przed interwencją Izraela w Gazie, zbliżała się do 70 dolarów - mówił w Polskim Radiu 24 analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik.
Zobacz więcej na temat:  Iran Izrael ropa naftowa ŚWIAT GOSPODARKA

Wyższe ceny ropy. Obawa przed wzrostem inflacji w Polsce

Jeżeli utrzyma się cena baryłki ropy naftowej na światowych rynkach w okolicach 90 dolarów to podwyższy inflację w Polsce o ok. 0,3 pkt. procentowego. Eksperci zwracają jednocześnie uwagę na ryzyko rozszerzenia się konfliktu na Bliskim Wschodzie co automatycznie przełoży się na dalsze wzrosty cen paliw na stacjach benzynowych. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw ceny energii ropa naftowa OPEC bezpieczeństwo energetyczne benzyna diesel inflacja ceny żywności transport logistyka