Polskie Radio
Section05
ceny paliw

PR24 Mechanizm ochrony odbiorców energii, paliw i ciepła. Wiech: to jest leczenie objawowe

Rząd przyjął projekt ustawy chroniącej odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. - To jest leczenie objawowe, bo ono nie usuwa źródła problemu, którym jest przede wszystkim w tym momencie wysoka intensywność emisji polskiej energetyki, natomiast pozwala uchronić społeczeństwo przed negatywnymi ich skutkami - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Magdalena Złotnicka Jakub Wiech energia elektryczna energetyka paliwa ceny ceny paliw emisja co2

Rząd chce przyjąć projekt utrzymania cen maksymalnych energii i gazu w 2024 r.

Rząd planuje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, który zakłada utrzymanie cen energii elektrycznej i gazu w roku przyszłym na poziomie tegorocznym, wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności ceny paliw bezpieczeństwo energetyczne legislacja rząd prąd energia energia elektryczna gaz

Ekspert paliw: cena około 6,50 złotych za litr benzyny bezołowiowej i poniżej 7 złotych za ropę do diesli, może utrzymać się przez dłuższy czas

Polscy kierowcy mogą cieszyć się przez dłuższy czas obecnymi cenami paliw, bo ich cena jest efektem spadku jej importu przez USA i Chiny, a w wojna w Izraelu miała mniejszy wpływ niż się spodziewano, na światowe notowania ropy naftowej - powiedział Dariusz Czopek ekspert rynku paliw w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa diesel Izrael Hamas wojna 2023 ceny paliw

Eksperci: inflacja będzie dalej spadać, ale potrzebne jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej

Ceny szybko spadają i będzie tak również w przyszłym roku. To potwierdza racje analityków NBP oraz decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych mogłoby jednak w 2024 inflację znów podwyższyć, ale ich utrzymanie jest jednak zasadne, także ze względu na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, np. wobec gospodarki niemieckiej. Być może jednak będą poszukiwane dodatkowe wpływy do budżetu po to, aby stworzyć nowemu rządowi przestrzeń do dyskusji o wejściu Polski do strefy euro. Nie jest to jednak dobry moment ani dla naszej gospodarki, ani dla obywateli - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw strefa euro tarcza antyinflacyjna

Eksperci: konsumpcja powinna być głównym motorem przyspieszenia wzrostu gospodarczego w 2024 r.

Jest wysoce prawdopodobne, że w ostatnim kwartale tego roku zobaczymy już dodatni odczyt sprzedaży detalicznej, co przełoży się na dodatnią dynamikę PKB. Konsumpcja powinna być także głównym motorem przyspieszenia wzrostu gospodarczego w 2024 roku - uważają analitycy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus sprzedaż detaliczna sklep sklep w internecie ceny paliw ceny żywności POLSKA społeczeństwo

Tusk zapowiadał paliwo za 5 zł. Dziś jego doradca mówi o cenach "na bazie czynników rynkowych"

Jedną z obietnic wyborczych Donalda Tuska było "bardzo konkretne rozwiązanie", które spowodowałoby, że litr benzyny kosztowałby 5 zł. Sprawę tę widzi inaczej Andrzej Domański, doradca ekonomiczny Tuska. Stwierdził w wywiadzie, że "paliwo będzie ustalane na bazie czynników rynkowych. Nie będzie administracyjnych decyzji dotyczących cen paliw".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa Orlen ceny paliw OPEC ropa naftowa