Polskie Radio
Section05
igrzyska olimpijskie

TYLKO U NAS "Pełny gracji nurek" George Gaidzik, a właściwie Jerzy Gajdzik pierwszym "Polakiem" z medalem igrzysk

"Pełny gracji nurek, który ledwie musnął wodę podczas skoku, wywołał okrzyki zachwytu wśród publiczności, a nawet wśród innych utalentowanych skoczków” - tak pisał "The New York Times" o Jerzym Gajdziku, z pochodzenia Polaku, który podczas igrzysk w 1908 roku wywalczył brązowy medal dla USA, zapisując się historii polskiego sportu, choć Polska wtedy nie istniała.
Zobacz więcej na temat:  SPORT igrzyska olimpijskie

Minister sportu zachęca młodzież. "Przez sport można osiągnąć dużo więcej"

- Chcemy zainwestować w sport powszechny, żeby większa grupa dzieci i młodzieży interesowała się sportem. Obecnie mamy problem odpływu młodzieży decydującej się na uprawianie sportu - mówi Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu i utytułowana szpadzistka. W jaki sposób ministerstwo zamierza zainteresować młodych ludzi aktywnością fizyczną?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Danuta Dmowska-Andrzejuk igrzyska olimpijskie zdrowie

Atlanta 1996 - złote igrzyska w dalekiej Ameryce. 20 lat czekaliśmy na taki sukces

20 lipca 1996 roku rozpoczęły się XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie, na których Polacy zdobyli 7 złotych medali olimpijskich. Musieliśmy czekać długie 20 lat, aby osiągnąć taki sukces. W naszej historii startów w tej imprezie zdarzyło się to po raz czwarty. Wcześniej tyle złotych krążków zdobywaliśmy w Tokio 1964, Monachium 1972 oraz Montrealu 1976 roku.
Zobacz więcej na temat:  SPORT igrzyska olimpijskie

Spała: kolarze torowi mierzą w medale olimpijskie i dbają o to, żeby nie uciekła im światowa czołówka

Kolarze torowi mierzą w medale igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 roku. Pandemia zmieniła ich plany przygotowań, ale na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu w Spale dbają o to, żeby nie uciekła im światowa czołówka. - Te miesiące narodowej kwarantanny były dla nas niezwykle trudne, ale cieszymy się, że możemy już wrócić do naszego stałego reżimu treningowego – powiedział Krzysztof Maksel.
Zobacz więcej na temat:  kolarstwo torowe Kolarstwo SPORT Spała igrzyska olimpijskie Tokio 2020