"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 4.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
W poszukiwaniu „Snu nocy letniej” 4 stycznia 1833 r. Chopin otrzymał krótki list od Paula Mendelssohna, informującego o podjętych poszukiwaniach uwertury Ein Sommernachtstraum op. 21, autorstwa jego sławnego brata Feliksa. Aranżacja tej kompozycji na fortepian na cztery ręce, opublikowana w wydawnictwie Breitkopf & Härtel w Lipsku, zainteresowała polskiego kompozytora. Paul, podobnie jak rodzeństwo, otrzymał wykształcenie muzyczne, później jednak kontynuował tradycje rodzinne jako bankier. W Paryżu odbywał praktykę bankową u Auguste'a Léo, przyjaciela Chopina. Z tego też okresu datuje się znajomość kompozytora z Paulem. Wiadomość dotyczącą odnalezienia partytury miał on przekazać na ręce pisarza Hermana Francka, znajomego Mendelssohnów, utrzymującego kontakty z paryskim światem artystycznym, w tym również z Chopinem. Kompozytor zajmował mieszkanie Francka podczas jego wyjazdu do Londynu i Berlina. (md) Zobacz więcej na temat:
"Niegrzeczni chłopcy" – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o działaniach Grup Oporu "Solidarni" "Zagazowali" kwasem masłowym m. in. Teatr "Syrena" w Warszawie, którego aktorzy nie przyłączyli do bojkotu przez artystów instytucji reżimowych podczas Stanu wojennego. Środki wybuchowe wrzucili do Kolegium ds. Wykroczeń a pojemniki z kwasem masłowym - do mieszkań kolaborantów i funkcjonariuszy SB. To tylko niektóre z akcji radykalnych Grup Oporu Solidarni. Miały nawet broń. Podczas stanu wojennego należało do nich ok. 300 osób z Warszawy i okolic. Zobacz więcej na temat:
Border area residents speak out amid migrant crisis Some 20 km from the Polish-Belarusian border Polish Radio reporters have found clothes and food apparently dumped by migrants who managed to illegally cross into Poland. In recent months the area has found itself at the center of an ongoing border crisis, which has forced it to shut schools as it became overrun with security and police forces deployed to tackle migration pressure from Belarus. The reporters went on to ask the residents what they think of the border situation and the sudden influx of migrants. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 3.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Franchomme i Amélie 3 stycznia 1838 r. Auguste Franchomme, znakomity wiolonczelista i kompozytor, najbliższy francuski przyjaciel Chopina, w Le Mans poślubił Louise-Amélie Pillot, córkę tamtejszego poborcy podatkowego. Jej matka pochodziła z rodu Bourbonów. Świadkiem na ślubie Auguste'a był jego młodszy brat, skrzypek i nauczyciel muzyki, Alphonse-Valérie. Z rodziną Franchomme'a Chopina łączyły bardzo bliskie związki. Szczególną sympatią darzył dzieci swego przyjaciela, zwłaszcza syna Auguste-René, wybitnie utalentowanego muzycznie, porównywanego z małym Mozartem. Kompozytora zawsze wzruszała wielka miłość Auguste'a i młodszej od niego o siedem lat Amélie [zmarła mając zaledwie 35 lat]. „Oni się tak bardzo kochają!” – mawiał często przy swej szkockiej uczennicy Jane Stirling. (md) Zobacz więcej na temat:
"Po prostu muszę grać" - reportaż Jakuba Tarki o wybitnej pianistce prof. Lidii Grychtołównie Koncertowała prawie na każdym kontynencie i z najlepszymi orkiestrami. Jej repertuar jest ogromny, zawsze gra z pamięci, od nagrań woli publiczność i występy na żywo. Jest jednym z najstarszych wciąż występujących muzyków (ma 93 lata) i chyba pierwszą polską pianistką, która podczas pandemii dawała koncerty ze swojego salonu. Zobacz więcej na temat:
„Odejmijcie od Chopina Polskę” 2 stycznia 1837 r. urodził się rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent Milij Bałakiriew, którego „uwielbienie Chopina graniczyło z fanatyzmem”. Dzieła polskiego kompozytora studiował przez całe życie, niemal wszystkie grał z pamięci. Istotę chopinowskiej muzyki upatrywał w jej polskości: „Odejmijcie od Chopina Polskę – cóż zostanie? Autor drobnych utworów na fortepian, a nie największy z dotychczasowych geniuszy muzycznych”. Po przyjeździe do Polski i odwiedzeniu zaniedbanego dworu w Żelazowej Woli, wystąpił z projektem „urządzenia, w utrzymanej w porządku i czystości oficynie, czegoś w rodzaju muzeum Szopena”. Ostatecznie postawiono tam pomnik kompozytora, uroczyście odsłonięty 17 października 1894 r. Bałakiriew napisał wówczas: „[..] wielkie dzieło się dokonało [...] ten dzień jest dla mnie jednym z najdroższych w całym życiu”. (md) Zobacz więcej na temat:
Kalendarz kosmiczny na 2022 W 2022 roku czekają nas niezwykłe zjawiska na niebie oraz w astronautyce. Europejska, amerykańska oraz japońska agencja kosmiczna planują misje na Księżyc, Marsa i do planetoid, które w przyszłości mogą zagrażać naszej planecie. Zobaczymy też zaćmienie Słońca i zakrycia planet przez Księżyc. Lornetki w dłoń i patrzymy w górę! Zobacz więcej na temat:
Adam Małysz i Piotr Żyła od lat doskonale się znają. Sprawdziliśmy, co skoczkowie wiedzą o sobie! Zobacz więcej na temat:
Krzysztof Wielicki: Wanda była zacięta, lubiła wyzwania, ale miała też trudny charakter Zobacz więcej na temat:
Віншуем Вас з Новым годам! Дарагія сябры! Віншуем Вас з Новым годам! Жадаем Вам гармоніі, дабрабыту, спакойнага і бяспечнага жыцця! Няхай Новы год прынясе толькі добрыя і шчаслівыя падзеі! І заставайцеся на чарговы год з Беларускай службай Польскага радыё! Zobacz więcej na temat: