"Zima zim" – reportaż Jakuba Tarki o zimie stulecia Gwałtowne śnieżyce, zamiecie i ostry mróz. Zima przypuściła atak na północy od Suwałk, Gdańska i Szczecina, przesuwając się w głąb kraju. Gwałtowne załamanie pogody przyszło w sylwestra 1978 roku. – Wysiadło centralne ogrzewanie. Nie było prądu – wspominają codzienność w czasie zimy stulecia rozmówczynie Jakuba Tarki. Zobacz więcej na temat:
[#27] Co dalej z Afganistanem? Rok 2021 przyniósł wiele ważnych wydarzeń, ale to, co stało się w Afganistanie z pewnością zostanie zapamiętane na długie lata. Powrót talibów do władzy, a tym samym spektakularna klęska 20 lat misji Zachodu w tym kraju to wydarzenie bez precedensu. Obalenie prozachodnich władz w Kabulu spowodowało ucieczkę tysięcy Afgańczyków z kraju, a tym, którzy zostali przyniosło strach i postępującą w szybkim tempie biedę. W podsumowaniu roku 2021 gościem podkastu “Świat” jest Marcin Krzyżanowski, który właśnie wrócił z Afganistanu. Opowiada o tym, co widział na miejscu i co może wydarzyć się w tym kraju w najbliższych miesiącach. +++++++++++++ Muzyka: Godmode - “Whole Tone Limbo”, Godmode - “Traversing”. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 29.12.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Archaizmy w gramatyce Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Dziś wracamy do tematu archaizmów. Zobacz więcej na temat:
„Co za ambasador!” 29 grudnia 1846 r. we wtorek wieczorem Fryderyk Chopin złożył wizytę Charlotte Marliani od lat zaprzyjaźnionej z George Sand. Kompozytor bywał częstym gościem u państwa Marlianich, zwłaszcza wtedy, gdy wszyscy mieszkali pod jednym adresem przy square d'Orleans. Wspólnie organizowali wtedy obiady, kolacje i wieczory muzyczne. Tego dnia udali się do paryskiego teatru „Odéon” na sztukę Agnès de Méranie francuskiego poety i dramaturga François Ponsarda. Jego sztuki cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów, były bowiem reakcją na wybujałą emocjonalność romantyzmu. Zajęli miejsca w loży, którą „ofiarował im Delacroix”. Spotkali tam Emmanuela Argo, adwokata, wodewilistę i działacza politycznego, niegdyś ambasadora Francji w Szwajcarii. „[…] mój Boże, co za ambasador! Słowa po niemiecku nie umie. […] To już lepszy Liszt na dyplomatę” – rzekł złośliwie Chopin. (md) Zobacz więcej na temat:
"Czarny poranek. Historia zbrodni wawerskiej" – reportaż Antoniego Rokickiego Mroźna, grudniowa noc 1939 roku. Do drzwi wawerskich i anińskich domów dobijają się niemieccy żołnierze i policjanci. Siłą wyciągają kilkuset mężczyzn w wieku 16-70 lat. Prowadzą ich na przesłuchanie z udziałem podpułkownika policji porządkowej – Maxa Daume. Słyszą, że stracą życie za to, że w karczmie Antoniego Bartoszka polscy kryminaliści postrzelili dwóch niemieckich żołnierzy. Podpułkownik Daume w odwecie za śmierć swoich rodaków, skazuje ok. 114 mężczyzn na rozstrzelanie. Egzekucja rozpoczyna się 27 grudnia około godziny piątej rano. Ginie 107 osób. Kilku mężczyznom cudem udaje się przeżyć. Jednym ze świadków tamtych wydarzeń był piętnastoletni wówczas Feliks Waśkiewicz, który po 82 latach od tego wydarzenia opowiada o swojej traumie związanej ze zbrodnią wawerską. Historię swojego taty – Stefana Sawickiego, który ocalał 27 grudnia – wspomina Anna Żbikowska. W audycji występują także: Grzegorz Rutkowski – historyk z Muzeum Historii Polski, Paweł Ajdacki – animator kultury z Biblioteki w Wawrze, Grażyna Kocyk – mieszkanka Wawra. Zobacz więcej na temat:
Architekt Juliusz Nagórski wygrał konkurs na projekt dworca w Warszawie Zobacz więcej na temat: niepodległość
Witryna... na świat Świat marki odbity w witrynach. Zapewnienie efektu nowości i świeżości jest istotnym elementem działalności marki odzieżowej. Średnio co 2-4 tygodnie w sklepach zmieniana jest witryna. To właśnie ona krzyczy do nas, klientów, abyśmy choć na chwilę weszli do sklepu i może... wyszli z niego z konkretnym produktem. To naprawdę działa! Nie bez powodu do ich projektowania zatrudnia się artystów. Nawet samego Andy'ego Warhola. Gościem Ady Janiszewskiej jest Gosia Lakoma, projektantka wnętrz i autorką blogów design homespace i design retail space, która opowiedziała o sekretach i najbardziej kultowych wystawach marek modowych. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 28.12.2021 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
"W rodzinie jest siła" – reportaż Moniki Chrobak o pielęgnowaniu tradycji góralskich w wielopokoleniowej rodzinie Aniela i Stanisław Budz z gminy Bukowina Tatrzańska z pokolenia na pokolenie pielęgnują tradycje góralskie, również te związane z Wigilią Bożego Narodzenia. A mają się z kim tym dzielić, bowiem małżeństwo doczekało się dziesięcioro dzieci i czternaścioro wnuków. Zwyczaje świąteczne zaszczepił w swojej rodzinie między innymi ich syn Andrzej, który jest muzykantem i twórcą instrumentów pasterskich. Zobacz więcej na temat:
"Kto mi dał skrzydła" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Jacku Karczewskim, przyrodniku i miłośniku ptaków Bohater reportażu urodził się w małej wiosce na Kaszubach. Z wykształcenia jest psychologiem. Od dziecka marzył, żeby zostać przyrodnikiem. Pracował w korporacjach i kilkanaście lat temu współzałożył stowarzyszenie Ptaki Polskie. Świąteczny czas jest okazją do wspomnień z czasów dzieciństwa… Zobacz więcej na temat:
Przyjemności przeciw przyjaciołom 28 grudnia 1834 r. Frédéric Kalkbrenner, francuski pianista, kompozytor i pedagog, wystosował do Chopina zaproszenie: „[…] dawno już nie widzieliśmy Pana. Niezliczone przyjemności i rozrywki Paryża sprawiają, że Pan zapomina o swych starych przyjaciołach. Proszę więc przyjść do nas jutro na obiad […] będzie nam niezmiernie miło zobaczyć Pana”. W tym czasie pianista ze swoją rodziną zajmował apartament przy rue Cadet 9 w budynku należącym do Société Pleyel. Jego żona Maria d'Estaing, córka generała wsławionego walkami w kampaniach napoleońskich we Włoszech i Egipcie, obdarzona była niezwykłą urodą, otrzymała też staranne wykształcenie. To ona wraz ze swym mężem zapraszała Chopina na niedzielny rodzinny obiad, na którym również miał być Franciszek Liszt. (md) Zobacz więcej na temat:
"Niech się święci... cud" Boże Narodzenie to czas miłości, radości i pojednania.O "małych cudach"w życiu i radości gdy w nocy budzi się dzień..oraz o tym jak nie zepsuć atmosfery Świąt.Porozmawiam m.in z ks.Karolem Oparcikiem, duszpasterzem młodzieży Zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie Wigilia święta rodzina Redakcja katolicka wiara Kościół