Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Na sześć fortepianów

7 stycznia 1832 r. na łamach „Revue Musicale” anonsowano wielki koncert w dniu 15 stycznia w salonach Pleyela w Paryżu, na którym miał wystąpić „Fryderyk Chopin z Warszawy”. Bilety można było nabyć w sklepach muzycznych Schlesingera, Pleyela i Wspólników oraz Paciniego. Organizatorzy zaplanowali bogaty program z udziałem wielu artystów, wśród nich Mendelssohna, Hillera, Osborna, Sowińskiego, Baillota, Vidala, Norblina. Obok utworów instrumentalnych  zaplanowano arie i duety wokalne. W programie zamieszczono Koncert fortepianowy i Wariacje op. 2 Chopina. Ze szczególnym   zainteresowaniem oczekiwano Wielkiego poloneza z introdukcją i marszem na sześć fortepianów Kalkbrennera, jednak z powodu nagłej choroby sławnego pianisty i kompozytora anonsowany koncert odwołano. Został przesunięty na 25 lutego. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Pójdźmy wszyscy do stajenki" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Orszakach Trzech Króli

Po raz kolejny 6 stycznia ulicami miast i miasteczek wyruszyły Orszaki Trzech Króli. Pierwszy orszak pomaszerował w roku 2009 w Warszawie i Toruniu. Początkowo miały to być jasełka uliczne. Zdecydowano jednak, że historię można oprzeć na wędrówce Trzech Króli. Pomysł przyjęto entuzjastycznie, a marsze zaczęły organizować inne miasta i kościoły. Z roku na rok widowisko zyskuje coraz większą popularność. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, orszaki wyruszą... Organizacja tego wydarzenia to ogromny wysiłek wielu osób.
Zobacz więcej na temat: 

Naucz się pozytywnego myślenia od Beaty Pawlikowskiej.

"Nowy rok, nowy ja”, wiadomo, że z postanowieniami noworocznymi bywa różnie ale chyba każdy ma nadzieję, że Nowy Rok będzie lepszy od poprzedniego. Podróżniczka, dziennikarka, autorka książek, Beata Pawlikowska właśnie wydała dziennik motywacyjny „Jak sprawić, by 2022 był Rokiem Dobrych Myśli?”, który jest swojego rodzaju kursem świadomego i pozytywnego bycia „tu i teraz”. Autorka opowiada Karinie Terzoni o tym, jak znaleźć swoją drogę życia, czerpać radość i naukę z wydarzeń dobrych i złych, ale także, w jaki sposób wprowadzić do naszego życia zdrowe nawyki. Jesteście ciekawi, jakie rytuały wprowadziła do swojego życia Beata Pawlikowska? Posłuchajcie podcastu!
Zobacz więcej na temat: 

/487

Zobacz więcej na temat: 

To wandalskie rubato

6 stycznia 1934 r. Florent Schmitt, francuski kompozytor, profesor Konserwatorium Paryskiego, poruszył w „Le Temps” temat adaptacji scenicznej dzieł Chopina. Podjęli się tego trudnego zadania Louis Aubert, kompozytor i pianista oraz Émile Vuillermoz, francuski pisarz i krytyk muzyczny. Stworzyli spektakl La Nuit ensorcelée [Zaczarowana noc], wykorzystujący chopinowską muzykę. Wzbudziło to „u niektórych zrzędliwych słuchaczy protesty […]” – napisał Schmitt. Wychwalając Auberta stwierdził, iż dokonał on rzeczy pożytecznej. Zrealizowane przedsięwzięcie było bowiem najpewniejszym jak dotąd sposobem, od czasu śmierci kompozytora, pozwalającym usłyszeć Chopina autentycznego, „bez tych natrętnych omdleń, tych nieznośnych rubato, tych podkreślanych, skracanych zakończeń taktów, tego świętokradztwa, […] jakiego dopuściły się całe pokolenia wybitnych oprawców. Jaki Parlament, jaka Liga Narodów ochroni Chopina przed tymi Wandalami?” - pytał Schmitt. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Na tarasie życia - odcinek 12.

Na początku Nowego Roku z najlepszymi życzeniami : zdrowia i wszelkich umiejętności – pragniemy Państwu podarować kolejną wspaniałą, historyczną opowieść w wykonaniu znanej już Państwu z odcinków naszego podcastu – Pani Anny Maciejowskiej Chmielowskiej z Katowic – córki podpułkownika Jana „Macieja” Maciejowskiego z I Dywizji Pancernej Generała Maczka. W tym odcinku – historyczne dedykacje w historycznej książce. Dedykacja to zazwyczaj krótki tekst skierowany do obdarowanego przez ofiarodawcę, albo autora dzieła do czytelnika. Ta opowieść może uzupełnić znaczenie słowa „dedykacja” o „podziękowanie za wypożyczenie nadziei”. Zapraszamy, Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat: 

"Oddech" - reportaż Antoniego Rokickiego o walce Bumiego Philipsa z koronawirusem

Wiosną ubiegłego roku Bumi Phillips – selektor muzyczny oraz trener personalny z Warszawy​ –​ trafił do szpitala po zakażeniu koronawirusem. Był pod ścisłą opieką lekarzy 20 dni. Walczył o życie i zdrowie. I choć od tego czasu minęło już ponad pół roku, mężczyzna nadal ma problemy m.in. z oddychaniem. Powrót do pracy w klubach muzycznych, a także do prowadzenia treningów na siłowni, nie jest łatwy, ale Bumi nie poddaje się... Jak wyglądała jego walka z koronawirusem? Jak to doświadczenie zmieniło jego życie...? 
Zobacz więcej na temat: 

Radosne zwierzaków prezenty

Zwierzęta odczuwają radość z prezentów! I niekoniecznie zachowują się w tym przypadku wyłącznie instynktownie. Prezenty wzbudzają w nich pozytywne emocje. Nasi bracia mniejsi czerpią przyjemność z jedzenia, zabawek i niekoniecznie stoi za tym zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, czyli ujarzmienie głodu bądź popędu seksualnego. Przyjemność jest tutaj przekuwana w radość z zupełnie bezinteresownych pobudek. Na ten temat Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Jagną Kudłą. 
Zobacz więcej na temat: 

[#bestof2021] Niezwykły projekt polskich polarników

W pierwszym spotkaniu w nowym roku zabieramy Was w podróż wehikułem czasu, ale z bardzo aktualnym ciągiem dalszym. Przedstawiamy pierwszego z czterech zwycięzców plebiscytu na najlepszy odcinek 2021 roku. To historia o wyprawie polskich polarników na Antarktydę. Ekspedycja z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wyruszyła w listopadzie, by w Oazie Bungera otworzyć nieczynną od 40 lat stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Gdy publikujemy ten odcinek, polarnicy są już na Antarktydzie i lada moment dotrą do celu wyprawy. Kiedy to już się stanie, poinformujemy Was na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Posłuchajcie, co polarnicy mówili nam w październiku, przed wyjazdem z Polski. Przedstawiamy miejsce 4. w plebiscycie na najlepszy odcinek 2021 roku podkastu “Świat”. ++++++++++++ Muzyka: Emmit Fenn - Alone, Jesse Gallagher - “Spirit of Fire”, Chris Haugen - “Glacier”.
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Zagadki języka

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Jeden rok, ale dwa lata ... Dlaczego? I co w przeszłości znaczyło słowo "rok"?
Zobacz więcej na temat: