Fatality czyli co jest nie tak z Mortal Kombat 2021? Za nami premiera nowej adaptacji Mortal Kombat. Film, który zapowiadał się niezwykle obiecująco podzielił miłośników serii. Dużo nieścisłości, absurdalne pomysły, czy średnio interesujący główny bohater to tylko kilka z wielu zarzutów. Patrząc na recenzje miał być hit, a wyszedł średniak. Czy aby na pewno? Zobacz więcej na temat:
Ani kapusty, ani złych zapachów 15 maja 1826 r. 16-letni Chopin donosił swemu przyjacielowi Jasiowi Białobłockiemu o zmianach jakie zaszły w otoczeniu pałacu Kazimierzowskiego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie znajdowało się mieszkanie rodziców kompozytora. Dziedziniec ogrodzono, posadzono drzewa, a w środku urządzono klomby z kwiatami. Uporządkowano także ogród, od zabudowań uniwersyteckich spadający ku Wiśle, który był „istnym rajem rozkoszy dzieci i pensjonariuszów” mieszkających w obejściu pałacu. „Ogród mój Botaniczny – pisał z żalem Fryderyk – bardzo pięknie oporządzić Komisja kazała. Już teraz nie ma ani marchwi, którą niegdyś smacznie przy zdroju konsumowało się, ani kanapek, ani altanek, ani sałaty, kapusty, złych zapachów etc., ale klomby à la manière anglaise”. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 13 (14.05.2021) Czy w Polsce opada trzecia fala pandemii koronawirusa oraz senackie prace nad ratyfikacją unijnego Funduszu Odbudowy. Zobacz więcej na temat:
Poland eases COVID rules on restaurants, face masks From Saturday, it will no longer be necessary to wear face masks outdoors in Poland as the country relaxes COVID-19 restrictions. Restaurants, meanwhile, will be allowed to partly reopen. Zobacz więcej na temat:
"Ojciec Prymas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o Kardynale Stefanie Wyszyńskim Mówiono o nim Ojciec Narodu. Wierzący zwracali się do niego: "Ojcze Prymasie". Komuniści: "Panie Przewodniczący Episkopatu".... Kardynał Stefan Wyszyński zostawił po sobie niezwykłe dzieła. Duchowe, ale nie tylko. Był wzorem i wielkim autorytetem. Szanował ludzi. Wierzył Bogu. O tym opowiadają ludzie, którzy z nim współpracowali. Mówią o tym, jak go zapamiętali. 22 maja wypowiedział ostatnie przemówienie do Rady Głównej Episkopatu. "O sobie nic nie mówię. Żadnych próśb w mojej intencji nie zanoszę do Matki Najświętszej. Do nikogo – najmniejszego żalu. Na nikim – najmniejszego zawodu..." Zmarł 28 maja 1981 roku. Kiedy odchodził, cała Polska była pogrążona w modlitwie w jego intencji. Zobacz więcej na temat:
Tęgo gra, ale... 14 maja 1836 r. Franciszek Liszt skreślił kilka słów do hrabiny Marii d'Agoult, informując ją o porannym spotkaniu: „Chopin, którego widziałem dziś rano, kocha mnie czule i bezgranicznie. Sposób, w jaki ze mną dzisiaj rozmawiał, sprawił mi ogromną przyjemność. Wyznaje pewnego rodzaju powściągliwość w krytykowaniu Thalberga, a zwłaszcza jednak nie zgadza się, by wykazywano choćby najmniejsze porównanie między nami dwoma”. Chopin już znacznie wcześniej wypowiadał swą opinie o pianistyce Thalberga: „[…] tęgo gra, ale to nie mój człowiek – młodszy ode mnie. Damom się podoba, […] piano pedałem, nie ręką oddaje, decymy bierze jak ja oktawy – ma brylantowe guziki od koszulek”. Kompozytor z żalem mówił, że Thalbergowi „tylko tutti od koncertu mojego się podobało”. (md) Zobacz więcej na temat:
Z Panią Literką rozmowy o języku - 05 - Strategie etykietalne "Strategie etykietalne" - to wydaj się być bardzo skomplikowane zagadnienie, acz wcale tak nie jest. Chodzi o pewną etykietę w języku polskim, o dobieranie odpowiednich słów w odpowiednich sytuacjach. Tych strategii nie jest wcale tak wiele - a opowie o nich, oczywiście Pani Literka, czyli Agata Hącia. Zobacz więcej na temat:
zGrajmy się - 28 - Podrzuć i podnieś Podrzuć i podnieś to nieskomplikowana gra, jeżeli chodzi o zasady, jednak jej wygranie może być wyzwaniem. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 03 - Poczucie winy Skąd się bierze poczucie winy i czym jest? Czy zawsze jest czymś niemiłym? A może to my je tak postrzegamy, ponieważ nie potrafimy sami ze sobą rozmawiać? Czy poczucie winy jest naszym wewnętrznym opiekunem i pozwala się rozwijać? Jeżeli tak, to dlaczego musimy sobie z tym poczuciem winy "jakoś radzić"? Między innymi o tym opowie terapeutka rodzinna oraz autorka książki "Noszenie dzieci", Marta Szperlich-Kosmala. Zobacz więcej na temat:
…a Chopinowi pleyela 13 maja 1848 r. Chopin przebywający w Londynie napisał list do swego przyjaciela Wojciecha Grzymały, przekazując mu wrażenia z pobytu w tym mieście. Opisywał swoje mieszkanie, wiele miejsca poświęcił też koncertom śpiewaczek Pauliny Viardot i Jenny Lind. Wspominał także o fortepianach, które miał do swojej dyspozycji w londyńskim mieszkaniu: „Mam 3 fort. Prócz pleyelowskiego, jeden Broadwooda, drugi Erarda, ale dotychczas tylko na moim [Pleyela] grać mogę”. Podczas swego tournée po Wielkiej Brytanii kompozytor związany był kontraktem z firmą Broadwooda, zawsze jednak preferował miękki i subtelny ton instrumentów Pleyela. W czasopiśmie „La Pianiste” napisano: „Dajcie więc Erarda Lisztowi, Herzowi, [...] a Chopinowi fortepian Pleyela”. (md) Zobacz więcej na temat:
"I ty zostaniesz czytelnikiem" – reportaż Ewy Michałowskiej przy współpracy Wiesława Paszty 4 maja powrócili do stacjonarnego nauczania uczniowie klas 1–3. Tego dnia dzieci z klas pierwszych jednej ze szkół odwiedziły szkolną bibliotekę, gdzie złożyły uroczyste ślubowanie czytelnika, wysłuchały pogadanki o zasadach zachowania się w tym miejscu i... mogły po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książki. W czasie nauczania zdalnego radzili sobie dobrze, ale radość z powrotu do szkoły, spotkania z panią i kolegami była ogromna. Maj, 2021 Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 05 - Dieta mamy karmiącej Czy i jak możemy zapobiegać kolkom. Czy mama karmiąca potrzebuje dodatkowych witamin, suplementów. Laktacja i kłopoty, zwłaszcza w początkach karmienia. Jak dbając o odżywienie dziecka nie zapomnieć o zdrowiu mamy. Gościem Idy Nowakowskiej jest Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk z poradni Z Kaloriami Na Pieńku. Zobacz więcej na temat:
"Z marzeniami na korcie" - reportaż Antoniego Rokickiego o popularności tenisa w Polsce Emocjonujący sport, który łączy pokolenia. Tenis – bo o nim mowa – za sprawą sukcesów sportowców takich jak Iga Świątek czy Hubert Hurkacz, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Ci, którzy od lat uprawiają tę dyscyplinę, obserwując zwycięstwa naszych tenisistów, marzą o tym, by pewnego dnia sami mogli sięgnąć po najważniejsze puchary na świecie. Jak wyglądają codzienne, żmudne treningi nauki gry w tenisa...? Co o tym sporcie mówią najmłodsi zawodnicy, a także ich rodzice...? W reportażu wystąpili: trener Michał Niemiec oraz zawodnicy warszawskiego klubu tenisowego „Radość 90” i ich rodzice. Zobacz więcej na temat:
Zrozumieć Japończyków Od restauracji bezobsługowych dla osób, które boją się kontaktów międzyludzkich, przez śluby z animowanymi postaciami, aż po doniesienia o rasizmie w Japonii. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni zadziwiają. A jak jest naprawdę? Czy to Japończycy są „dziwni” czy to może nam brak zrozumienia dla tamtejszej kultury? Zrozumieć japońśkie społeczeństwo pomoże nam Emi Tsukawaki z kanału Ja Ci Dam Japonia. Zobacz więcej na temat: