Tęgo gra, ale... 14 maja 1836 r. Franciszek Liszt skreślił kilka słów do hrabiny Marii d'Agoult, informując ją o porannym spotkaniu: „Chopin, którego widziałem dziś rano, kocha mnie czule i bezgranicznie. Sposób, w jaki ze mną dzisiaj rozmawiał, sprawił mi ogromną przyjemność. Wyznaje pewnego rodzaju powściągliwość w krytykowaniu Thalberga, a zwłaszcza jednak nie zgadza się, by wykazywano choćby najmniejsze porównanie między nami dwoma”. Chopin już znacznie wcześniej wypowiadał swą opinie o pianistyce Thalberga: „[…] tęgo gra, ale to nie mój człowiek – młodszy ode mnie. Damom się podoba, […] piano pedałem, nie ręką oddaje, decymy bierze jak ja oktawy – ma brylantowe guziki od koszulek”. Kompozytor z żalem mówił, że Thalbergowi „tylko tutti od koncertu mojego się podobało”. (md) Zobacz więcej na temat:
Z Panią Literką rozmowy o języku - 05 - Strategie etykietalne "Strategie etykietalne" - to wydaj się być bardzo skomplikowane zagadnienie, acz wcale tak nie jest. Chodzi o pewną etykietę w języku polskim, o dobieranie odpowiednich słów w odpowiednich sytuacjach. Tych strategii nie jest wcale tak wiele - a opowie o nich, oczywiście Pani Literka, czyli Agata Hącia. Zobacz więcej na temat:
zGrajmy się - 28 - Podrzuć i podnieś Podrzuć i podnieś to nieskomplikowana gra, jeżeli chodzi o zasady, jednak jej wygranie może być wyzwaniem. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 03 - Poczucie winy Skąd się bierze poczucie winy i czym jest? Czy zawsze jest czymś niemiłym? A może to my je tak postrzegamy, ponieważ nie potrafimy sami ze sobą rozmawiać? Czy poczucie winy jest naszym wewnętrznym opiekunem i pozwala się rozwijać? Jeżeli tak, to dlaczego musimy sobie z tym poczuciem winy "jakoś radzić"? Między innymi o tym opowie terapeutka rodzinna oraz autorka książki "Noszenie dzieci", Marta Szperlich-Kosmala. Zobacz więcej na temat:
…a Chopinowi pleyela 13 maja 1848 r. Chopin przebywający w Londynie napisał list do swego przyjaciela Wojciecha Grzymały, przekazując mu wrażenia z pobytu w tym mieście. Opisywał swoje mieszkanie, wiele miejsca poświęcił też koncertom śpiewaczek Pauliny Viardot i Jenny Lind. Wspominał także o fortepianach, które miał do swojej dyspozycji w londyńskim mieszkaniu: „Mam 3 fort. Prócz pleyelowskiego, jeden Broadwooda, drugi Erarda, ale dotychczas tylko na moim [Pleyela] grać mogę”. Podczas swego tournée po Wielkiej Brytanii kompozytor związany był kontraktem z firmą Broadwooda, zawsze jednak preferował miękki i subtelny ton instrumentów Pleyela. W czasopiśmie „La Pianiste” napisano: „Dajcie więc Erarda Lisztowi, Herzowi, [...] a Chopinowi fortepian Pleyela”. (md) Zobacz więcej na temat:
"I ty zostaniesz czytelnikiem" – reportaż Ewy Michałowskiej przy współpracy Wiesława Paszty 4 maja powrócili do stacjonarnego nauczania uczniowie klas 1–3. Tego dnia dzieci z klas pierwszych jednej ze szkół odwiedziły szkolną bibliotekę, gdzie złożyły uroczyste ślubowanie czytelnika, wysłuchały pogadanki o zasadach zachowania się w tym miejscu i... mogły po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książki. W czasie nauczania zdalnego radzili sobie dobrze, ale radość z powrotu do szkoły, spotkania z panią i kolegami była ogromna. Maj, 2021 Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 05 - Dieta mamy karmiącej Czy i jak możemy zapobiegać kolkom. Czy mama karmiąca potrzebuje dodatkowych witamin, suplementów. Laktacja i kłopoty, zwłaszcza w początkach karmienia. Jak dbając o odżywienie dziecka nie zapomnieć o zdrowiu mamy. Gościem Idy Nowakowskiej jest Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk z poradni Z Kaloriami Na Pieńku. Zobacz więcej na temat:
"Z marzeniami na korcie" - reportaż Antoniego Rokickiego o popularności tenisa w Polsce Emocjonujący sport, który łączy pokolenia. Tenis – bo o nim mowa – za sprawą sukcesów sportowców takich jak Iga Świątek czy Hubert Hurkacz, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Ci, którzy od lat uprawiają tę dyscyplinę, obserwując zwycięstwa naszych tenisistów, marzą o tym, by pewnego dnia sami mogli sięgnąć po najważniejsze puchary na świecie. Jak wyglądają codzienne, żmudne treningi nauki gry w tenisa...? Co o tym sporcie mówią najmłodsi zawodnicy, a także ich rodzice...? W reportażu wystąpili: trener Michał Niemiec oraz zawodnicy warszawskiego klubu tenisowego „Radość 90” i ich rodzice. Zobacz więcej na temat:
Zrozumieć Japończyków Od restauracji bezobsługowych dla osób, które boją się kontaktów międzyludzkich, przez śluby z animowanymi postaciami, aż po doniesienia o rasizmie w Japonii. Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni zadziwiają. A jak jest naprawdę? Czy to Japończycy są „dziwni” czy to może nam brak zrozumienia dla tamtejszej kultury? Zrozumieć japońśkie społeczeństwo pomoże nam Emi Tsukawaki z kanału Ja Ci Dam Japonia. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Dieta i zdrowie - 03 - Niemowlęce kupki Jak wygląda niemowlęca, zdrowa kupka i co możemy wyczytać z kupek "chorych"? Kiedy powinniśmy się niepokoić i udać od razu do lekarza, a kiedy możemy być spokojni i obserwować? O tym, co możemy wyczytać ze stolca niemowlaka rozmawia dr Joanna Neuhoff-Murawska wraz ze swoim gościem - doktor nauk medycznych Małgorzata Gołkowska, pediatrą oraz neonatolog z centrum medycznego Baby-Family Clinic. Zobacz więcej na temat:
"Matura wczoraj i dziś" - reportaż Jakuba Tarki o egzaminie maturalnym na przestrzeni lat O pokoleniu, które uczy się zdalnie i podchodzi do matur w pandemii mówi się czasem "stracone pokolenie". Zapomina się często, że matury na przestrzeni lat były zdawane w różnych warunkach - w zakonspirowanych mieszkaniach, na spacerniaku Pawiaka, nawet w obozach śmierci podczas apeli. Trudno powiedzieć o ówczesnych pokoleniach, że były stracone. O tym, co przeżywały i jak zdawały swój egzamin dojrzałości usłyszą państwo w audycji dokumentalnej Jakuba Tarki "Wczoraj i dziś". Maj, 2021 Zobacz więcej na temat:
Zostań żołnierzem. Czołgista Zapraszamy na cykl podcastów "Zostań żolnierzem". Autorka - Agnieszka Drążkiewicz, dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej, wraz ze swoimi rozmówcami wyjaśnia jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego, co oznacza służba w armii, jakie wiążą się z danym zawodem wojskowym wyzwania i oczekiwania. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Nowe odcinki będą pojawiały się w każdą środę. W pierwszym odcinku zapraszamy na rozmowę z dowódcą czołgu Leopard 2PL. Zobacz więcej na temat:
Tęsknoty Zofii 12 maja 1824 r. urodziła się w Warszawie Zofia Rosengardt, warszawska pianistka pracująca w Paryżu pod kierunkiem Chopina. W roku 1846 poślubiła bliskiego przyjaciela kompozytora, poetę Bohdana Zaleskiego. Był on autorem mistrzowskich ballad i rzewnych dumek, nawiązujących do ludowej twórczości ukraińskiej. Zofia wczesne dzieciństwo spędziła w Warszawie, później na podwarszawskiej wsi. Przebywała także u hrabiny Branickiej na Ukrainie, gdzie nasłuchała się wielu śpiewów ludowych. Będąc już w Paryżu jako jedna z najzdolniejszych uczennic Chopina przypominała mu te „tęskne dumki i szumki ukraińskie”, piękno których porywało kompozytora, a „echa których przemieniał w równie czarodziejskie dźwięki fortepianu”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Liścik z życzeniami" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o akcji #PaczkaDlaSeniora Na warszawskiej Ochocie trwa wielkie pakowanie. Wolontariusze pakują paczki dla najuboższych i samotnych seniorów. Do każdej paczki dołączony jest liścik od wychowanków placówek wychowawczych. To już kolejna taka akcja. Według badań GUS poziom ubóstwa powoduje, że co 25 Senior, co drugi dzień nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek. Dlatego Fundacja Dobrych Inicjatyw, w ramach akcji #PaczkaDlaSeniora, wraz z wolontariuszami przygotowała ponad 200 paczek. Zaczyna się wielkie rozwożenie paczek. Dlaczego młodzi ludzie uczestniczą w takich akcjach? Zobacz więcej na temat:
"Żebyśmy nie zapominali" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej poświęcony Józefowi Wittlinowi W Warszawie na murach kamienic montowane są tablice wielkich warszawiaków. To po to, żebyśmy pamiętali o tych, którzy tu żyli i tworzyli. Tworzyli literaturę, tworzyli miasto, tworzyli wielkie wynalazki. Co jakiś czas odbywa się uroczystość odsłonięcia kolejnej tablicy pamięci. Także Józef Wittlin, pisarz, prozaik i poeta doczekał się swojej tablicy. Nie mógł wrócić do Polski po wojnie, zmarł na emigracji. Jego córka, Elżbieta Wittlin-Lipton boleje, że ten wybitny intelektualista i tłumacz Odysei jest dla młodego pokolenia jest osobą zapomnianą, więc może teraz ktoś przechodząc ulicą Dąbrowskiego, zatrzyma się, przeczyta i pomyśli... Zobacz więcej na temat: