Polskie Radio
Section05
FBI

Dariusz Loranty i jego doświadczenie w pracy negocjatora policyjnego. Reportaż "Benek" [POSŁUCHAJ]

Jak przekonać terrorystę samobójcę, przestępcę, osobę grożącą zabójstwem, do odstąpienia od swoich zamiarów? Tajniki służby dochodzeniowo-śledczej ujawnia w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego Dariusz Loranty - oficer policji, dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych, który w policji służył od 1992 roku. Negocjacje, które prowadził, nie zawsze kończyły się sukcesem. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż policja FBI policjant negocjacje reportaż w Jedynce pr poleca Dariusz Loranty

"Czas krwawego księżyca". Setki Indian zamordowanych z powodu ropy naftowej  

To była jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych lat 20. XX wieku w USA. Falę niewyjaśnionych zabójstw Indian z plemienia Osedżów prasa okrzyknęła "rządami terroru". O tej mrocznej epoce opowiada film Martina Scorsesego "Czas krwawego księżyca". W dniu polskiej premiery produkcji zachęcamy do przyjrzenia się tej szokującej historii.
Zobacz więcej na temat:  Indianie HISTORIA USA Stany Zjednoczone przestępczość ropa naftowa Leonardo DiCaprio Robert De Niro Martin Scorsese FBI rząd zabójstwo

Украина сотрудничает с ФБР по поводу доказательств военных преступлений России

Основными областями сотрудничества являются геолокация и информация, полученная с мобильных телефонов, а также идентификация коллаборационистов и шпионов.
Zobacz więcej na temat:  война в Украине Украина-США FBI

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Były agent kontrwywiadu FBI aresztowany. Miał pracować dla rosyjskiego oligarchy

Amerykańskie służy zatrzymały byłego szefa biura kontrwywiadu FBI w Nowym Jorku. Charles McGonigal, został w sobotę aresztowany w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy i łamania sankcji przeciwko Rosji - podał resort sprawiedliwości. Były urzędnik Federalnego Biura Śledczego miał pracować na rzecz rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, prowadząc dochodzenie w sprawie jego rywala.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone FBI Rosja sankcje USA

Media: Trump zabrał do domu tajne dokumenty. "Dotyczyły obronności jednego kraju i broni jądrowej"

Podczas przeszukania w prywatnej posiadłości Donalda Trumpa agenci FBI znaleźli dokumenty o obronności jednego z krajów, w tym informacje dotyczące broni jądrowej. Informacje na ten temat podał dziennik "Washington Post", powołując się na dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Donald Trump dokument dokumenty broń jądrowa broń atomowa Biały Dom Waszyngton Washington Post Floryda Stany Zjednoczone FBI