ОСНОВНИЙ ІНСТИНКТ. Діти і ґаджети: де шукати джерело проблеми «Синдром FOMO» у дітей шкільного віку. Заборона смартфонів у польських школах. Інститут «цифрового громадянства» у Польщі. Книжка Маґдалени Біґай «Виховання перед екраном». Ведучі: Дар’я Юр’єва, Олена Руда. Zobacz więcej na temat:
Martyna Basta Martyna Basta - Krakowska artystka jest częścią grona ambientowych producentek z całego świata, które tworzą nowy, charakterystyczny język w tej muzyce: nagrania terenowe o aurze intymnego wglądu w codzienność, smyczki, głos i cytra. W 2021 r. wydała debiutancki album Making Eye Contact With Solitude dla słowackiego Warm Winters. Zobacz więcej na temat:
Польское Радио на русском: новости, обзор печати, напряженная ситуация в Африке, клуб для подростков Wyspa 1. НОВОСТИ. 2. Обзор печати. 3. ТЕМА ДНЯ: эксперт-международник о ситуации в Африке. 4. ИНОСТРАНЦЫ В ПОЛЬШЕ: инициатива учительниц из Беларуси - клуб для подростков Wyspa в Варшаве. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: orędzie prezydenta w rocznicę wyborów parlamentarnych oraz zawieszenie prawa do azylu Dziś w programie przyjrzymy się reakcjom po dzisiejszym orędziu prezydenta. Andrzej Duda, poza krytyką rządu, podkreślił wagę zagrożenia, jakie stanowi obecnie dla Europy Rosja; podsumujemy również założenia polskiej polityki migracyjnej, temat będzie dyskutowany na jutrzejszym szczycie w Brukseli; przypomnimy też okoliczności, w jakich Karol Wojtyła został papieżem, dziś mija 46 lat od tego wydarzenia; na koniec o gość programu opowie o wyzwaniach stojących przed polonijną oświatą. Zapraszamy! Zobacz więcej na temat:
Jacek Sienkiewicz Gościem kolejnej odsłony Studia X, poświęconej muzycy eksperymentalnej, jest Jacek Sienkiewicz - dj i producent, który swobodnie operuje brzmieniami zarówno muzyki klubowej, jak i awangardowej. Prowadzi wytwórnię Recognition, przez niektórych nazywany jest pionierem techno w Polsce. Zobacz więcej na temat:
Польское Радио на русском: новости, обзор печати, выступление Олега Орлова в Варшаве, проблемы Центра «Карта» 1. НОВОСТИ. 2 Обзор печати. 3. ТЕМА ДНЯ: выступление бывшего политузника кремлевского режима Олега Орлова. 4. ТРЕТИЙ СЕКТОР: проблемы общественно-исторического Центра «Карта». Zobacz więcej na temat:
Igor Wiśniewski Gościem Studia X jest Igor Wiśniewski - gitarzysta jazzowy, kompozytor i od tego roku kurator letniego cyklu koncertów Lado na Wsi, odbywającego się na Jazdowie. Pod własnym nazwiskiem wydał 2 lata temu "Piosenki Lunaparkowe", czyli piosenki w wersji autorskiej, pokręconej, przerysowanej i przesterowanej. Oprócz tego gra w zespołach: Ninja Episkopat, EKUZ, Gym Wisdom. Bierze udział w projekcie "Korzyński Ulitmate" pod przewodnictwem Dominika Strycharskiego. Jest to projekt, który jest hołdem złożonym Andrzejowi Korzyńskiemu, jednemu z najwszechstronniejszych polskich kompozytorów, którego twórczość obejmuje piosenki, muzykę filmową, elektroniczną oraz eksperymentalną. Zobacz więcej na temat:
Не ўсе палітыкі падтрымалі Дональда Туска ў намерах змяніць міграцыйную стратэгію 16-10-2024 Слухайце ў праграме: выпуск навін; агляд польскага друку; Не ўсе польскія палітыкі падтрымалі Дональда Туска ў намерах змяніць міграцыйную стратэгію краіны; Асацыяцыя беларускага бізнесу за мяжой АВВА (Association of Belarusian Business Abroad) яднае звыш сотні беларускіх кампаній у 13 краінах; Весткі культуры. Zobacz więcej na temat:
"Kulej. Dwie strony medalu". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Jerzym Kuleju? Jest jedynym polskim bokserem, który zdobył złote medale olimpijskie na dwóch kolejnych igrzyskach. Jerzy Kulej, bo o nim mowa, stoczył 348 pojedynków bokserskich i ani razu nie leżał na deskach. Ale to też człowiek o barwnym, choć nie zawsze szczęśliwym, życiu prywatnym. I właśnie na tej prywatnej sferze biografii mistrza i jego żony - Heleny - skupia się film Xawerego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu". To jednak nie dokument i rozbieżności z prawdziwymi wydarzeniami jest w filmie sporo. Zaprasza Bartłomiej Makowski Zobacz więcej na temat:
Czy Unia potrafi? - Relacje transatlantyckie W tym odcinku przyjrzymy się relacjom transatlantyckim, sprawdzimy, co Europa może zrobić w sprawie stosunków za Stanami Zjednoczonymi – czy lepiej działać razem, czy na własna rękę? Im bliżej wyborów prezydenckich za oceanem, tym bardziej znaczące wydają się pytania, co w tych relacjach przeniosą kolejne 4 lata? Zobacz więcej na temat: Unia Europejska Europa Stany Zjednoczone
Maciej Panek – BOTANICA/Gap Kult Maciej Panek to muzyk, producent i dj skupiony wokół ambientu, muzyki elektronicznej oraz nagrań terenowych. Współtwórca albumu „Kostka Rudnika” – który kilka lat temu powstał na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Wydawnictwo oprócz oryginalnych nagrań, zawiera reinterpretacje muzyczne oraz nowe utwory wykorzystujące rudnikowe sample. Wszystkie zostały przygotowane przez muzyków młodego i średniego pokolenia, tworzących szeroko rozumianą muzykę elektroniczną (od industrialu przez techno i ambient, aż po trip-hop i awangardę). Zobacz więcej na temat:
Kiedy jedzenie staje się cierpieniem. Kiedy zaczynają się zaburzenia odżywiania? Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży to ogromny, bardzo skomplikowany problem. Czym właściwie są? Jak im przeciwdziałać? I co robić, żeby budować w dziecku dobre wzorce względem jedzenia oraz ciała? A co jeśli dziecko zachorowało? Jakie są fazy reagowania na chorobę (reakcje rodziców) i dlaczego potrzebna jest terapia dziecka, rodzinna oraz własna? Co robić, żeby wypracować u dziecka dobre wzorce postrzegania jedzenia oraz ciała? Goście - Agata Ziemnicka, psycholożka kliniczna i dietetyczka i Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka, autorki książki „Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży”. Zobacz więcej na temat:
Czy z każdym można się dogadać? 17.10 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Czym są mediacje? Czym różnią się od negocjacji? Czym są mediacje rówieśnicze? Czy mediacja jest dobrowolna? Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i jakie przynosi korzyści osobom w niej uczestniczącym? Jakich spraw dotyczą mediacje, na jakich zasadach przebiegają? Kim jest mediator? Goście - dr Jerzy Książek, współzałożyciel Polskiego Centrum Mediacji, Alina Siudzińska, dyrektor 5 LO w Poznaniu i uczennica IV klasy Zofia Łakomy, Maria Janeczka – Janicka, mediatorka z Poznania. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 16.10.2024 Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała plan działania w sprawie migracji. Wezwała do przyspieszenia wdrażania paktu migracyjnego, który ma pomóc krajom Unii Europejskiej lepiej zarządzać procedurami azylowymi oraz deportacyjnymi. Ursula von der Leyen chce też wzmocnienia ochrony unijnych granic. Przygotowali: M. Strzałkowski, K. Surówka, M. Filar. Zobacz więcej na temat:
Samotność wśród tłumu - o epidemii samotności dziś W Polsce samotności regularnie doświadcza około 45 proc. osób w wieku 18-34 lat i 39 proc. osób powyżej 65. roku. W "Otwartym studiu Czwórki" Jakub Jamrozek i jego goście rozmawiali o tym, jak poradzić sobie z samotnością, gdzie szukać skutecznej pomocy i jak nie dać się oszukać biznesom, które z żerowania na naszym osamotnieniu czerpią ogromne zyski. Zobacz więcej na temat:
Kim są Inni? Dlaczego się ich boimy? Dziś świat jest kulturową "mieszanką"; w Polsce mieszkają obywatele przeróżnych krajów, wyznawcy różnych religii, osoby o wszystkich odcieniach skóry. Jednak wciąż ktoś jest "inny". Kim jest "swój", kim "obcy", a kim jest "inny"? Odpowiedzi na te pytania padły tym razem w "Otwartym studiu Czwórki". Justyna Dżbik-Kluge o "innych" rozmawiała z wieloma gośćmi. Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk o powieści Ewy Przydrygi "Równonoc" Justyna traci ukochaną siostrę i przez lata nie może poradzić sobie z wyrzutami sumienia związanymi z tą tragedią. Próbuje szukać pomocy na grupowych zajęciach terapeutycznych, w czasie których używane są kontrowersyjne metody, a w niektórych pacjentach cierpiących na różnego rodzaju fobie budzą się najgorsze instynkty. Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA