Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

ОСНОВНИЙ ІНСТИНКТ. Діти і ґаджети: де шукати джерело проблеми

«Синдром FOMO» у дітей шкільного віку. Заборона смартфонів у польських школах. Інститут «цифрового громадянства» у Польщі. Книжка Маґдалени Біґай «Виховання перед екраном». Ведучі: Дар’я Юр’єва, Олена Руда.
Zobacz więcej na temat: 

Польское Радио на русском: новости, обзор печати, напряженная ситуация в Африке, клуб для подростков Wyspa

1. НОВОСТИ. 2. Обзор печати. 3. ТЕМА ДНЯ: эксперт-международник о ситуации в Африке. 4. ИНОСТРАНЦЫ В ПОЛЬШЕ: инициатива учительниц из Беларуси - клуб для подростков Wyspa в Варшаве.
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: orędzie prezydenta w rocznicę wyborów parlamentarnych oraz zawieszenie prawa do azylu

Dziś w programie przyjrzymy się reakcjom po dzisiejszym orędziu prezydenta. Andrzej Duda, poza krytyką rządu, podkreślił wagę zagrożenia, jakie stanowi obecnie dla Europy Rosja; podsumujemy również założenia polskiej polityki migracyjnej, temat będzie dyskutowany na jutrzejszym szczycie w Brukseli; przypomnimy też okoliczności, w jakich Karol Wojtyła został papieżem, dziś mija 46 lat od tego wydarzenia; na koniec o gość programu opowie o wyzwaniach stojących przed polonijną oświatą. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: 

Польское Радио на русском: новости, обзор печати, выступление Олега Орлова в Варшаве, проблемы Центра «Карта»

1. НОВОСТИ. 2 Обзор печати. 3. ТЕМА ДНЯ: выступление бывшего политузника кремлевского режима Олега Орлова. 4. ТРЕТИЙ СЕКТОР: проблемы общественно-исторического Центра «Карта».
Zobacz więcej na temat: 

Igor Wiśniewski

Gościem Studia X jest Igor Wiśniewski - gitarzysta jazzowy, kompozytor i od tego roku kurator letniego cyklu koncertów Lado na Wsi, odbywającego się na Jazdowie. Pod własnym nazwiskiem wydał 2 lata temu "Piosenki Lunaparkowe", czyli piosenki w wersji autorskiej, pokręconej, przerysowanej i przesterowanej. Oprócz tego gra w zespołach: Ninja Episkopat, EKUZ, Gym Wisdom. Bierze udział w projekcie "Korzyński Ulitmate" pod przewodnictwem Dominika Strycharskiego. Jest to projekt, który jest hołdem złożonym Andrzejowi Korzyńskiemu, jednemu z najwszechstronniejszych polskich kompozytorów, którego twórczość obejmuje piosenki, muzykę filmową, elektroniczną oraz eksperymentalną.
Zobacz więcej na temat: 

Не ўсе палітыкі падтрымалі Дональда Туска ў намерах змяніць міграцыйную стратэгію 16-10-2024

Слухайце ў праграме: выпуск навін; агляд польскага друку; Не ўсе польскія палітыкі падтрымалі Дональда Туска ў намерах змяніць міграцыйную стратэгію краіны; Асацыяцыя беларускага бізнесу за мяжой АВВА (Association of Belarusian Business Abroad) яднае звыш сотні беларускіх кампаній у 13 краінах; Весткі культуры. 
Zobacz więcej na temat: 

"Kulej. Dwie strony medalu". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Jerzym Kuleju?

Jest jedynym polskim bokserem, który zdobył złote medale olimpijskie na dwóch kolejnych igrzyskach. Jerzy Kulej, bo o nim mowa, stoczył 348 pojedynków bokserskich i ani razu nie leżał na deskach. Ale to też człowiek o barwnym, choć nie zawsze szczęśliwym, życiu prywatnym. I właśnie na tej prywatnej sferze biografii mistrza i jego żony - Heleny - skupia się film Xawerego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu". To jednak nie dokument i rozbieżności z prawdziwymi wydarzeniami jest w filmie sporo. Zaprasza Bartłomiej Makowski 
Zobacz więcej na temat: 

Maciej Panek – BOTANICA/Gap Kult

Maciej Panek to muzyk, producent i dj skupiony wokół ambientu, muzyki elektronicznej oraz nagrań terenowych. Współtwórca albumu „Kostka Rudnika” – który kilka lat temu powstał na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Wydawnictwo oprócz oryginalnych nagrań, zawiera  reinterpretacje muzyczne oraz nowe utwory wykorzystujące rudnikowe sample. Wszystkie zostały przygotowane przez muzyków młodego i średniego pokolenia, tworzących szeroko rozumianą muzykę elektroniczną (od industrialu przez techno i ambient, aż po trip-hop i awangardę).
Zobacz więcej na temat: 

Kiedy jedzenie staje się cierpieniem. Kiedy zaczynają się zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży to ogromny, bardzo skomplikowany problem. Czym właściwie są? Jak im przeciwdziałać? I co robić, żeby budować w dziecku dobre wzorce względem jedzenia oraz ciała? A co jeśli dziecko zachorowało? Jakie są fazy reagowania na chorobę (reakcje rodziców) i dlaczego potrzebna jest terapia dziecka, rodzinna oraz własna? Co robić, żeby wypracować u dziecka dobre wzorce postrzegania jedzenia oraz ciała? Goście - Agata Ziemnicka, psycholożka kliniczna i dietetyczka i Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka, autorki książki „Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży”.
Zobacz więcej na temat: 

Czy z każdym można się dogadać?

17.10 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Czym są mediacje? Czym różnią się od negocjacji? Czym są mediacje rówieśnicze? Czy mediacja jest dobrowolna? Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i jakie przynosi korzyści osobom w niej uczestniczącym?  Jakich spraw dotyczą mediacje, na jakich zasadach przebiegają? Kim jest mediator? Goście - dr  Jerzy Książek, współzałożyciel Polskiego Centrum Mediacji, Alina Siudzińska, dyrektor 5 LO w Poznaniu i uczennica IV klasy Zofia Łakomy, Maria Janeczka – Janicka, mediatorka z Poznania.
Zobacz więcej na temat: