"Przekop" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o przekopie Mierzei Wiślanej Reportaż o oczekiwaniach mieszkańców Elbląga i miejscowości wokół Zalewu Wiślanego na rozwój gospodarczy tego regionu i przekop na Mierzei Wiślanej, który zapewni bezpośredni kontakt z morzem, bez konieczności przekraczania granicy z Rosją. Budowa Przekopu Mierzei Wiślanej to sposób na wytyczenie nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańska. Ale aby taki ruch statków był możliwy i jednocześnie nie ograniczał ruchu samochodowego, niezbędne jest wybudowanie m. in. kanału żeglugowego ze śluzą, mostów obrotowych i przestrzeni, z której tym wszystkim będzie można zarządzać, czyli kapitanatu. Czy ta inwestycja budząca początkowo protesty min. mieszkańców Krynicy Morskiej oraz kontrowersje związane z jej opłacalnością i wpływem na środowisko, ożywi gospodarkę tego regionu. Czy zahamuje odpływ młodzieży do dużych miast. Kto na niej najbardziej skorzysta? Czy Elbląg i jego port wrócą do lat świetności Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej? Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 13.01.2022 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Granica smaku 13 stycznia 1848 r. miało miejsce „małe spotkanie w wybranym gronie” u pani Katherine Erskine w Paryżu. Uczestniczyli w nim malarz George Richmond, Miss Margaret Trotter, Chopin i jego norweski uczeń Thomas Tellefsen oraz Jane Stirling i Fanny Erskine, 22-letnia śpiewaczka amatorka, spokrewniona z panią domu. Podczas tego towarzyskiego spotkania Chopin grał długo, po czym zaprezentował tzw. „teatr cieni na murze” [rabbits on the wall], bawiąc tym wszystkich gości. W trakcie dyskusji Tellefsen podjął temat smaku muzycznego, twierdząc, że nie może być ostatecznie wykształcony u młodego artysty przed osiągnięciem wieku 22 lat. Chopin miał zdanie odmienne i żartobliwie prosił swego ucznia, by obniżył nieco tę granicę. We wrześniu 1848 r. kompozytor wpisał do sztambucha 22-letniej Fanny swoją pieśń zatytułowaną Wiosna op. 74 nr 2 na głos z fortepianem, do słów Stefana Witwickiego. (md) Zobacz więcej na temat:
"Rodzinne podróżowanie"- reportaż Joanny Bogusławskiej o rodzinie, która kocha podróże Lila, Arek i ich córka Gabi stworzyli poradnik rodzinnego podróżowania. Na pierwszą wspólną wycieczkę we troje pojechali na Maltę. Okazało się, że Gabi podróżowanie ma we krwi. Nie musieli z niczego rezygnować, trzeba było tylko niektóre rzeczy inaczej zaplanować. Na drugą podróż wybrali Stany Zjednoczone. Trochę się bali, czy wówczas 1,5-roczna Gabi da radę, ale zaryzykowali i nie żałują. Celem wyprawy była zachodnia część USA. Wśród najciekawszych miejsc, które zobaczyli, były słynne parki narodowe. Zwiedzili ich aż 10. Zobacz więcej na temat:
"Zabawa w doktora" – reportaż Ewy Michałowskiej o zjawisku leczenia się suplementami na własną rękę Gdyby zdrowie zależało od ilości przyjmowanych specyfików, bylibyśmy jednym z najzdrowszych narodów Europy. Wiele osób przeznacza na "samoleczenie" lwią część swoich dochodów. Pandemia spowodowała, że coraz częściej sięgamy po różnorodne środki. Nie bez znaczenia jest też aktywność reklamowa producentów i dystrybutorów suplementów i leków wydawanych bez recepty. Czy przyjmowanie tych środków zawsze odbywa się z korzyścią dla naszego zdrowia? Czy zdrowy tryb życia i odpowiednie odżywianie nie są najlepszą gwarancją odporności? Przykłady bywają wręcz dramatyczne... Zobacz więcej na temat:
Na tarasie życia - odcinek 13. W tym odcinku Teresa Sułowska-Bojarska (1923 - 2013), poetka, pisarka i jej twórczość. To także pedagog, żołnierz AK, Powstaniec Warszawski , ps. "Dzidzia", "Klamerka". Łączniczka Pułku Baszta. W cyklu „Jeszcze nie mam książki na zimę” – autorzy proponują „Codzienność: sierpień-wrzesień 1944”. Do wysłuchania rozmowy z Anną Bojarską – Urbańską – córką pisarki, zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
Odcinek 3 Czy cierpienie uszlachetnia? W czasach współczesnych, gdy psychologia dostarcza możliwości radzenia sobie z cierpieniem, przyjrzymy się tradycji filozoficznej, w tym między innymi szkołom hellenistycznym. Epikurejczycy, stoicy czy cynicy podejmowali rozstrzygnięcia dotyczące natury świata, jego istoty i praw nim rządzących. Pytania o obecność zła, rolę sumienia i rozwój świadomości moralnej prowadzą również w filozofii nowożytnej do psychoanalizy Zygmunta Freuda i przemyśleń Sorena Kirkegaarda. Pytanie o sens cierpienia nadal pozostaje dyskusyjne i otwarte w ogólnym ujęciu rozmyślań egzystencjalnych. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Przyszła mama - 28 - Muzyka Muzyka jest niezwykle ważna w wychowaniu dziecka. Naukowcy udowodnili nawet, że dzieciątko już w brzuchu mamy jest podatny na muzykę. Jak rozwijać dziecko w dźwiękach? Co daje wrażliwość muzyczna? Na te i inne pytania odpowie Justyna Reczeniedi, śpiewaczka operowa i autorka zabawek operowych dla dzieci. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 12.01.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Frazeologizmy Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Tym razem o powiedzeniach, które dostarczają nam wiele radości: o frazeologizmach. Zobacz więcej na temat:
[#bestof2021] Gra o tron w Arabii Saudyjskiej Z dumą przedstawiamy trzecie miejsce w plebiscycie na najlepszy odcinek podkastu z 2021 roku. To opowieść o skrzętnie skrywanych przez Arabię Saudyjską kulisach gry o tron. Główną rolę gra tutaj 37-letni książę Mohammed bin Salman. Choć jest dopiero następcą tronu, to w praktyce rządzi najpotężniejszym mocarstwem w regionie. W mediach książę bin Salman przedstawiany jest jako reformator, który zmienia radykalnie konserwatywne królestwo. Ale niewiele osób wie, w jaki sposób Mohammed bin Salman wywalczył sobie tak wielkie wpływy i jak bardzo jest chciwym na władzę człowiekiem. Gościem tego odcinka jest Justin Scheck, dziennikarz Wall Street Journal i współautor książki "Ropa i krew”. ++++++++++++++ Muzyka: Aaron Kenny - “Desert Caravan”, SefChol - “Dangerous Toys”, Doug Maxwell - “Oud Dance”, JR Tundra - “Shesh Pesh”, Twin Musicom - “Arabian Bazaar”. Zobacz więcej na temat:
Ukłony od Veyretów 12 stycznia 1847 r. Chopin wysłał list do przebywającej w Nohant George Sand, w którym przekazuje pisarce „wyrazy uszanowania” od państwa Veyretów. Charles Gabriel Veyret, inżynier, bogaty przemysłowiec, konsul Ekwadoru w Paryżu, przyjaźnił się z Chopinem. O jego żonie, Anne Dorothée, kilka wzmianek można odnaleźć w korespondencji między Jane Stirling i Fontaną a Ludwiką Jędrzejewiczową w sprawie pośmiertnego wydania dzieł kompozytora. Z korespondencji tej wynika, że pani Veyret, oprócz Poloneza-Fantazji As-dur op. 61 jej ofiarowanego, posiadała jeszcze inne autografy Chopina. Zachowało się kilka listów George Sand do Veyreta, dotyczących m.in. planów remontu i przebudowy zamku w Nohant, związanych z projektowaną instalacją kaloryferów. Pisarka nierzadko korzystała z pomocy bogatego przemysłowca, udzielającego jej długoterminowych pożyczek. (md) Zobacz więcej na temat:
"Testament Małgosi" – reportaż Magdy Skawińskiej o ośmioletniej dziewczynce i marzeniach, które po sobie zostawiła Ośmioletnia Małgosia przez pięć lat chorowała na nowotwór. Zmarła we wrześniu 2021 roku. W 16-kartowym zeszycie zostawiła rodzicom testament. Napisała m.in. żeby nie płakali i żeby się nie kłócili. Czy można się przygotować na śmierć dziecka? Opowieść o odchodzeniu, o przygotowaniu się na śmierć. A było to odchodzenie nie do końca intymne. Mama Małgosi założyła na portalu społecznościowym profil córce, który miał pomóc w zebraniu środków na zagraniczną terapię. Na portalu umieszczała informacje o przebiegu choroby. Potem umieściła wiadomość o śmierci córki i pozostawionym przez dziewczynkę testamencie. Zobacz więcej na temat:
Wspomnienie o Zygmuncie Sarneckim, popularnym i zapomnianym pisarzu Zobacz więcej na temat: niepodległość
"Z pomocą" - reportaż Joanny Bogusławskiej o ratowniku Marcinie 'Borkosiu' Borkowskim O Marcinie Borkowskim mieliśmy już okazję słuchać reportażu. Na co dzień pracował jako zawodowy ratownik w warszawskim pogotowiu. Po godzinach przesiadał się na prywatny skuter i tym motoambulansem dalej jako wolontariusz jeździł nieść pomoc. W październiku, jadąc do zgłoszenia, miał poważny wypadek. Miał połamane kończyny, przeszedł kilka operacji, był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Po wybudzeniu ze śpiączki farmakologicznej potrzebuje długiej rehabilitacji. Przebywa teraz w Ośrodku rehabilitacyjnym. Jego marzeniem jest powrót do rodziny i do ratowania życia innym. Autorce udało się porozmawiać z Marcinem Borkosiem już po wybudzeniu ze śpiączki. Zobacz więcej na temat:
"Pandemia nauczyła nas pokory" - reportaż Moniki Chrobak o przygotowaniach do ferii w czasie pandemii Miejscowości turystyczne przygotowują się do sezonu feryjnego pod kątem reżimu sanitarnego związanego z pandemią koronawirusa. 17 stycznia ferie zaczynają uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Część rodziców z dziećmi spędzi swój wypoczynek w górach. Przedstawiciele górskich kurortów takich jak m.in. Krynica Zdrój czy Muszyna zapewniają, że wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane. Wszystko będzie regularnie czyszczone, odkażane. Będą zachowywane odległości, żeby nie było skupisk ludzi. To samo będzie na stacjach narciarskich, zrobiono dodatkowe trasy. Tak, żeby na dole przy wyciągach nie było za dużo osób. Przedstawiciele górskich miejscowości mają jednak świadomość, że znajdą się też buntownicy, którzy zasad nie będą chcieli zachować, ale - jak zapewniają - dadzą sobie z nimi radę. Gdy jednak zdarzy się przypadek zachorowania na Covid, osoba ta zostanie odizolowana od innych w specjalnie przygotowanej do tego celu separatce. A potem przewieziona zostanie do domu, aby odbywać kwarantannę. Zobacz więcej na temat: