Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Żyjemy w Europie 1.12.2021

Komisja Europejska chce uregulować przepisy reklamy politycznej w Internecie. Ale czy można uregulować rynek reklamowy w sieci? Internet stał się przestrzenią wolnego przepływu perswazyjnych informacji. Reklamować można niemal wszystko i przez wszystkich. Najbardziej narażeni są ci najmniej świadomi i dzieci. Reklama skierowana do dzieci może przybrać formę lokowania produktu – techniki marketingowej, w której odniesienia do konkretnych marek są wkomponowane w film, pojawia się również jako elementy gry. Nie lepiej jest z reklamami politycznymi. Ale kres złym praktykom w kwestii reklamy – nie tylko politycznej - chce położyć Komisja Europejska. Autorzy: Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

Mikroskopijna gra Monsieur Chopina

1 grudnia 1842 r. Henri Blaze de Bury, wpływowy krytyk pisma „Revue des Deux Mondes”, odnosząc się do sztuki wokalnej Pauliny Viardot zaprezentowanej w operze Rossiniego  w Théâtre des Italiens, wspomniał o „ulotnych niuansach mikroskopijnej gry fortepianowej Monsieur Chopina”. Dla artystów był to czas, kiedy zainteresowana sztuką klasa średnia potrzebowała wielkich sal koncertowych i operowych, wypełnionych głośną muzyką. Szybko też okazało się, że muzyk z aspiracjami musiał sam zadbać o rynkową stronę swej sztuki, podejmując się organizacji własnego występu. Ciężar takiego przedsięwzięcia był jedną z ważniejszych przyczyn awersji Chopina do wypełnionych po brzegi sal koncertowych, w których jego „mikroskopijna gra fortepianowa” nie spełniała oczekiwań publiczności. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Kolejka" – reportaż Grażyny Wielowieyskiej o historii Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Pisali o niej Iwaszkiewicz, Gałczyński, Młynarski, występowała w filmach, miedzy innymi w "Zakazanych piosenkach", "Pożegnaniach", serialu "Dom". Była czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Pięknie łączyła ze sobą ludzi z okolicznych miejscowości. Kolejka EKD. W swoją pierwszą trasę z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy wyruszyła 11 grudnia 1927 roku. Była pierwszą na ziemiach polskich linią pociągu elektrycznego. W czasie okupacji woziła szwindlowaną żywność. Była też ważnym elementem konspiracji, służyła do przewozu broni, radiostacji. Dawała schronienie polskim inteligentom zatrudniając ich jako np. konduktorów. Po wojnie, w 1947 roku została upaństwowiona i wtedy zmieniona została jej nazwa z EKD na WKD - Warszawską Kolej Dojazdową. Na przełomie lat 60. i 70. wycofano stary tabor, zastępując go nowoczesnym. Obecnie kolejka należy do Konsorcjum Samorządowego, w skład którego wchodzą samorząd woj. mazowieckiego i samorządy gmin, przez które biegnie kolejka WKD.
Zobacz więcej na temat: 

Skawińska Magda - "Meatrix"

Wstrząsająca opowieść o przemysłowych fermach tuczu świń w Polsce. Zdaniem działacza ekologicznego Marka Krydy, działalność ferm zajmujących się przemysłowym tuczem jest bardzo niebezpieczna dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Ponadto niszczy rodzinne gospodarstwa rolne. Reportaż został nagrodzony w kategorii publikacje o tematyce ekologicznej w konkursie SDP 2004 oraz zdobył I nagrodę w konkursie Wspólna Europa w 2005.  
Zobacz więcej na temat: 

Skawińska Magda "Mój Auschwitz"

Agnieszka Kłos mówi, że się spóźniła na tę historię. Świadkowie, byli więźniowie Auschwitz-Birkenau odchodzą. Czy zdąży zadać wszystkie pytania? Od kilku lat pracuje nad książką. Pisze też pracę doktorską. A wszystko zaczęło się od wycieczki do Muzeum, kiedy była dzieckiem i od pewnej fotografii. Potem był film w telewizji i obraz butów. Po latach znów pojechała do Oświęcimia do Muzeum Auschwitz-Birkenau. A potem zaczęła jeździć coraz częściej... W audycji występują Wiesława Gołąbek i Agnieszka Kłos.
Zobacz więcej na temat: 

Skawińska Magda - "Nić"

Historia Magdy, która została adoptowana tuż po urodzeniu. Prawie od początku wiedziała, że ludzie, którzy ją wychowują to nie są jej "prawdziwi" rodzice. Kiedy skończyła 18 lat odnalazła biologiczną matkę i ojca. Dowiedziała się, że ma siostrę bliźniaczkę. Zawsze czuła jej obecność. Teraz ma pewność, że siostra istnieje, lecz nie wiadomo gdzie. Poszukiwania nie dały rezultatu, ale Magda czuje, że siostra żyje i potrzebuje jej pomocy. Reportaż wyróżniony I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów i Realizatorów "Dylematy człowieka XXI wieku".
Zobacz więcej na temat: 

Skawińska Magda, Bogoryja-Zakrzewska Hanna "Ten Karski"

Audycja dokumentalna o Janie Karskim - emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego. Młodzi porównują go do Jamesa Bonda. Powstał nawet o nim pierwszy utwór hip hopowy. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności. Legendarny Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego. Z uporem informował świat o Holokauście. Po wojnie ceniony profesor Uniwersytetu Georgetown. Wykształcił wielu amerykańskich polityków. W audycji występują: Beata Budzik, Ewa Juńczyk-Ziomecka, Maria Kędzierowska, Wiesława Kozielewska-Trzaska, Jadwiga Lenoch–Bukowska, Michał Fajbusiewicz, Profesor Stanisław Maria Jankowski, Eugeniusz Smolar, Maciej Wierzyński. Wykorzystano materiały archiwalne Haliny Szopskiej, Marka Wałkuskiego i Macieja Wierzyńskiego. Autorki dziękują Michałowi Fajbusiewiczowi za udostępnienie fragmentu filmu "Moja misja" oraz Oskarowi Śliwińskiemu z Klubu Kuriera w Łodzi za udostępnienie piosenki na licencji CC-BY-NC-ND3.0 Polska. Audycja powstała przy współpracy Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. Audycja otrzymała w 2015 roku nagrodę Srebrnego Melchiora.
Zobacz więcej na temat: 

Skawińska Magda, Jankowska Janina - "Wojna legend, czyli zaduma nad życiem Anny Walentynowicz"

Postać jednej z najważniejszych działaczek związku Solidarność: Anny Walentynowicz. Jej życie, działalność opozycyjna, konflikt z Lechem Wałęsą, a także atmosfera towarzyszącą strajkom w Stoczni Gdańskiej i Trójmieście w latach osiemdziesiątych. W audycji wykorzystano również archiwalne nagrania Janiny Jankowskiej. Reportaż został nagrodzony Grand Press 2005.
Zobacz więcej na temat: 

Swalski Jerzy - "Chłopak z Woli" 1990 r.

Bogdan Jaczewski, urodzony i wychowany na warszawskiej Woli, opowiada historię tej dzielnicy oraz historię swojej rodziny, która mieszka tu od pięciu pokoleń. Mówi o zauroczeniu tą częścią stolicy. Pisze o niej wiersze i śpiewa piosenki. Wiele miejsca poświęca również przyjaźni z Mieczysławem Foggiem i fascynacji jego piosenkami. Zbiera nagrania z utworami w jego wykonaniu. Wiele z nich śpiewa sam, mając podobny głos do Fogga.
Zobacz więcej na temat: 

Tarka Jakub - "Prawda za podwójnym murem"

Obóz dla polskich dzieci przy Przemysłowej w Łodzi to jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenach Polski. Miejsce to skazano na zapomnienie. Niewiele wiedzą o nim łodzianie. Na jego terenie powstało osiedle "Słoneczne". Przez lata nie dowierzano dzieciom, które przeszły przez obozowe piekło, celowo ukryte za murami łódzkiego getta. Dziś pozostała garstka więźniów, którzy mogą opowiedzieć o głodzie, chorobach, strachu i przemocy, będących codziennością "za podwójnym murem".Reportaż "Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki to pierwszy radiowy reportaż o obozie po 75 latach od jego wyzwolenia. Reportaż otrzymał Nagrodę Główną za dokument radiowy podczas XIII Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni w 2021 roku.
Zobacz więcej na temat: 

Tarka Jakub - "Przyjaciel"

Janusz Sent był pianistą, kompozytorem, niezrównanym akompaniatorem i oddanym przyjacielem Wojciecha Młynarskiego. To on jest autorem muzyki takich przebojów, jak np. "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę" czy "Przedostatni walc". On akompaniował młodemu Młynarskiemu podczas "Podwieczorków przy mikrofonie" oraz pierwszych recitali. Nie było zresztą artysty estradowego, który nie chciałby z nim współpracować - od Stefci Górskiej i Ludwika Sempolińskiego po współczesnych piosenkarzy. Profesjonalizmem, muzyczną wrażliwością, ale też poczuciem humoru i życzliwością zjednywał sobie każdego. Sam był dla wielu oddanym przyjacielem.W audycji artystę wspominają: Adrianna Godlewska, Teresa Drozda, Damian Damięcki i Jan Młynarski.
Zobacz więcej na temat: 

Tarka Jakub - "Śladem Tuwima"

Julianowi Tuwimowi poświęcono tysiące publikacji, audycji. Ale czy dzięki temu wiemy o nim już wszystko? Skąd poeta rodem z fabrycznej, ciasnej i zadymionej Łodzi czerpał inspiracje dla niezliczonej ilości utworów o pięknie polskiej przyrody? O jakich źródłach, rzekach, łąkach i lasach pisał przebywając najpierw na emigracji, a później w Warszawie? Gdzie poznał język ptaków i gdzie wysnuł wniosek, że "o zieleni można nieskończenie"? Wreszcie jakie znaczenie miało dla Tuwima odkrywane w dzieciństwie, a dziś konsekwentnie pomijane w biografii poety, miasteczko-letnisko Inowłódz? Ostatnie lata życia Tuwima to czas intensywnego powrotu do wspomnień beztroskich wakacji i miejsc zapamiętanych z dzieciństwa. W reportażu do miejsc tych prowadzi nas ich biograficzny odkrywca, prof. Krystyna Ratajska.
Zobacz więcej na temat: 

Tarka Jakub - "Wirtuoz"

Ignacy Jan Paderewski był "najwybitniejszym politykiem wśród pianistów i najwybitniejszym pianistą wśród polityków". Był także wielkim społecznikiem, mecenasem polskiej kultury (przyczynił się do sławy Chopina na całym świecie), a przede wszystkim żarliwym patriotą. Niewątpliwy talent i praca na przestrzeni lat zostały wsparte przez życzliwe mu osoby i zbiegi okoliczności. Do rozwoju jego talentu przyczyniła się choćby rodzina Kerntopfów, warszawskich producentów fortepianów, w których fabryce mieszkał i ćwiczył grę na instrumencie, a także niezliczone rzesze kobiet. Niektórzy twierdzą, że nie osiągnąłby tak zawrotnej kariery, gdyby nie właśnie kobiety, wśród nich Helena Modrzejewska. Reportaż otrzymał Nagrodę Specjalną w Konkursie o Grand Prix KRRiT 2019.
Zobacz więcej na temat: