"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 09.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Zostań żołnierzem. Ratownik medyczny W kolejny podcaście cyklu "Zostań żołnierzem" przedstawiamy ratownika medycznego. Bohaterem rozmowy jest plutonowy Andrzej Kliniewski, ratownik medyczny z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w Mińsku Mazowieckim. Plutonowy Kliniewski służy w armii od kilkunastu lat. Jest pomysłodawcą kursów medycznych dla żołnierzy, współorganizatorem konferencji poświęconych medycynie pola walki. Cykl podcastów "Zostań żołnierzem" jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z Biurem ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Zobacz więcej na temat:
Podstępna trudność 9 czerwca 1930 r. André Gide, francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla, w swych Notatkach o Chopinie, napisał: „W ostatnich dniach wróciłem do paru Etiud Chopina zarzuconych od dawna (zwłaszcza tych w tonacjach As-dur, op. 10 i 25). […] Podstępna trudność, nad którą można zatryumfować tylko wtedy, kiedy się ją dobrze pojmie”. Gide muzykę fortepianową uprawiał przez całe życie. Grał na swój użytek, czasami dla przyjaciół. Muzykę Chopina wynosił ponad wszystko. „Dużo pracowałem nad wykonaniem Etiudy F-dur op. 25 nr 3, tak wyśmienitej w swej tajemniczej prostocie – napisał Gide – i tak istotnej dla uzyskania tej szczególnej giętkości nadgarstka, której wymaga technika Chopina, a której nie podejrzewał Bach ani nawet Beethoven czy Mozart”. (md) Zobacz więcej na temat:
APOSTAZJA - dlaczego ludzie się na nią decydują? [okiem księdza] Dlaczego ludzie „wypisują” się z Kościoła? Porzucają wiarę czy kościół instytucjonalny? Skąd coraz większa popularność apostazji wśród młodych ludzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podkaście Kuby Jamrozka, który rozmawiał z franciszkaninem o. Tarsycjuszem Krasuckim. Zobacz więcej na temat:
"Nazywali ją Królową Radia" – reportaż Ewy Michałowskiej o Malinie Zasadzińskiej Malina Zasadzińska, jedna z najbardziej cenionych ilustratorek muzycznych Polskiego Radia odeszła 10 lat temu. Pracę w radiu rozpoczęła w 1950 roku. Przez wiele lat pracowała dla zespołu „Muzyki i Aktualności”. W 1971 została uhonorowana „Złotym Mikrofonem”. Pamięć o niej wciąż pozostaje wśród kolegów i słuchaczy. Nieodżałowaną Koleżankę wspominają: Danuta Kryńska, Maria Szabłowska, Barbara Grębecka, Marian Adamski, Tadeusz Sznuk, Paweł Wojewódka, Sławomir Szof i poeta – Leszek Długosz. W audycji wykorzystano nagrania archiwalne. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 08.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Serce głęboko czujące 8 czerwca 1837 r. urodził się Jan Kleczyński, kompozytor, pianista, krytyk muzyczny i pisarz, którego spuścizna skupiła się głównie na muzyce Chopina, jej charakterystyce oraz interpretacji. Pierwszy w światowej literaturze omówił też chopinowską metodę gry, wykorzystując uwagi uczniów mistrza, wśród nich Czartoryskiej, Dubois, Zaleskiej i Fontany. „Chopin jako człowiek – pisał on po śmierci kompozytora – był typem szlachetności, poezji, wdzięku. Serce jego głęboko czujące, potrzebowało dużo czułości, dużo opieki. Nie znajdując jej zawsze w ludziach, szukał jej w Bogu i ta to była logiczna przyczyna szczerej religijności […] która stała się potrzebą jego natury, […] na łożu śmiertelnym okoliła jego ostatnie chwile prawdziwą pociechą”. (md) Zobacz więcej na temat:
Bajeczne smakołyki Misia Michasia - 29 - Jajka Dziadek zadał dość popularne pytanie - co było pierwsze? Kura czy jajo...? No właśnie i wokół jajek będzie ten odcinek podcastu. Będą jaja ptasie, jaja rybie, jaja płazów, gadów, jak i jajka dziobaków. O jajach dziwnych, o jajkach małych i o jajkach przepysznych! Zobacz więcej na temat:
"Dorastając z Chopinem" – reportaż Antoniego Rokickiego 110 pianistów z całej Polski wzięło udział w Alternatywie Konkursowej Polskiego Radia Chopin. Grand Prix zdobyła Sonia Schwabe, 15-letnia pianistka z Warszawy. Jej interpretacja etiudy Fryderyka Chopina podbiła serca jurorów. Jury, w składzie: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha, Jakub Puchalski, wybrało zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursowych. Nagrodę publiczności otrzymał Eryk Koszela, natomiast laureatką Grand Prix została Sonia Schwabe, uczennica prof. Joanny Ławrynowicz-Just z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W reportażu wystąpili również: Przemysław Mrozik – zwycięzca kategorii polonez; Maciej Schwabe. Zobacz więcej na temat:
Z Panią Literką rozmowy o języku - 06 - Grzechy etykietalne Tym razem Agata Hącia opowiada o różnego rodzajach grzechach etykietalnych jakie popełniamy, zarówno podczas mówienia, jak i podczas pisania maili chociażby. Dowiemy się między innymi, jak poprawnie prosić o chleb w sklepie czy też kto może życzyć "smacznego". Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Psyche i soma - 16 - Książki na wakacje O książkach na wakacje idealnych dla dzieci opowiada Emka Kowalska, autorka bloga o książkach. Zobacz więcej na temat:
Z Wojciechem Szczęsnym o atmosferze w kadrze przed Euro rozmawiał Filip Jastrzębski (Jedynka) Zobacz więcej na temat: