http://www.polskieradio.pl/267 Strajk robotników i brutalna reakcja władz PRL. Wspomnienia świadków, procesy pokazowe, komentarze historyków. Zobacz więcej na temat: HISTORIA Serwisy specjalne - za żelazną kurtyną Serwisy specjalne - Dzieje Polski
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 1.06.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
"Nowe życie"- reportaż Joanny Bogusławskiej o pomocy potrzebującym w Indiach Lockdown w Indiach sprawił, że rodziny trędowatych są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż dotychczas. Zazwyczaj rodziny ratowały się żebraniem. Pomagali im głównie sklepikarze, którzy ratowali ich jedzeniem. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest edukacja. Jednak kiedy sklepiki są zamknięte albo nawet są otwarte, ale nie ma pieniędzy, bo banki nie działają tak jak powinny, to te osoby myślą o tym, by przetrwać, a nie o edukacji. Najbardziej dzieci potrzebują tabletów do nauki zdalnej. W tym celu wystartowała fundacja "Świt życia", która zorganizowała zbiórkę pt. "Tablet dla dzieci trędowatych". Nazwa ośrodka Jeevodaya, który prowadzi dr Helena Pyz oznacza "Świt życia". Dzieci, które w nim przebywają dostają nowe życie. Dzięki edukacji nie wracają do swoich środowisk. Zobacz więcej na temat:
Wśród wizyt, obiadów i wieczorów 1 czerwca 1848 r. Chopin, przebywający od kwietnia w Londynie, napisał: „Nie mogę się jeszcze przyzwyczaić do londyńskiego powietrza i bardzo trudno mi egzystować wśród tych wizyt, obiadów i wieczorów. Plułem krwią ostatnimi dniami, leczę się cytryną i lodem, co mi dobrze robi”. Londyn ze swym klimatem był zaprzeczeniem wszystkiego, czego potrzebował dla ochrony zagrożonego życia. Jego przyjaciele, Grzymała, Franchomme, Gutmann, panna de Roziéres, księżna Czartoryska, gorąco popierali wyjazd kompozytora, dla którego zerwanie z George Sand było dostatecznym powodem „ucieczki” z Paryża. Wybuch rewolucji i utrata zarobków przesądziły o jego decyzji. Zaplanował jeszcze dwa koncerty, chcąc w ten sposób zgromadzić pieniądze na podróż. Myślał o pozostaniu w Londynie na stałe. (md) Zobacz więcej na temat:
"Co dalej" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o młodych ludziach z domu dziecka Po ukończeniu nauki, młodzież z domu dziecka dostaje trochę pieniędzy, pakuje walizkę i ma iść w świat. Młodzi ludzie dalej muszą radzić sobie sami. Jak wygląda takie życie po opuszczeniu placówki i na co taka sytuacja skazuje tych, którzy już dużo w życiu przeszli... Zobacz więcej na temat:
"Powrót do życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o weteranach działań poza granicami państwa Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku. Weterani mają jednak poczucie, że po powrocie z misji, społeczeństwo o nich zapomina... Artur Walczuk jest weteranem wielu misji policyjnych i aktywnie działa na rzecz ludzi, którzy po powrocie z misji potrzebują pomocy psychologicznej i nie tylko. Zobacz więcej na temat:
Kosmiczny recykling gwiazd Gwiazdy nie świecą wiecznie, ale w Kosmosie nic się nie marnuje! Ze starych gwiazd powstają kolejne generacje, bardziej bogate w ciężkie pierwiastki - również takie, z których sami się składamy. Czy Słońce pod koniec swojego życia wybuchnie jako supernowa? Zobacz więcej na temat:
Europejskie Obserwatorium Południowe Europejskie oczy na Wszechświat rozmieszczone są na całym świecie, a jednym z najlepszych miejsc do obserwacji naszej galaktyki jest Chile. To tam wysoko w górach, z dala od miast i sztucznych świateł dokonywane są przełomowe odkrycia! Zobacz więcej na temat:
Tomasz Kowalczyk pytał Grzegorza Krychowiaka m.in. o wrażenia ze zgrupowania w Opalenicy (Jedynka) Zobacz więcej na temat:
Mateusz Klich o przygotowaniach do Euro - rozmawiał Tomasz Kowalczyk (Jedynka) Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 31.05.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Tańce w „Cecylii” 31 maja 1829 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera Cecylii Piaseczyńskiej, 2-aktowej opery komicznej Karola Kurpińskiego. Kiedy rodzina Chopina urządzała się w Warszawie, ten wybitny polski kompozytor objął stanowisko drugiego dyrygenta w teatrze Bogusławskiego. Zbliżył się wtedy do Mikołaja Chopina, z którym wspólnie brali udział w rozstrzyganiu ważnych problemów polskiej kultury. Gdy Fryderyk rozpoczął naukę u Żywnego, pierwszy raz usłyszał o Kurpińskim, szybko też poznał jego twórczość operową. Jeszcze przed swym wyjazdem za granicę był świadkiem wystawienia Cecylii Piaseczyńskiej, ostatniego muzyczno-scenicznego utworu Kurpińskiego, w którym znalazła się wielka scena baletowa, w całości zestawiona z polskich tańców narodowych. (md) Zobacz więcej na temat: