Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Nowe życie"- reportaż Joanny Bogusławskiej o pomocy potrzebującym w Indiach

Lockdown w Indiach sprawił, że rodziny trędowatych są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż dotychczas. Zazwyczaj rodziny ratowały się żebraniem. Pomagali im głównie sklepikarze, którzy ratowali ich jedzeniem. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest edukacja. Jednak kiedy sklepiki są zamknięte albo nawet są otwarte, ale nie ma pieniędzy, bo banki nie działają tak jak powinny, to te osoby myślą o tym, by przetrwać, a nie o edukacji. Najbardziej dzieci potrzebują tabletów do nauki zdalnej. W tym celu wystartowała fundacja "Świt życia", która zorganizowała zbiórkę pt. "Tablet dla dzieci trędowatych". Nazwa ośrodka Jeevodaya, który prowadzi dr Helena Pyz oznacza "Świt życia". Dzieci, które w nim przebywają dostają nowe życie. Dzięki edukacji nie wracają do swoich środowisk.
Zobacz więcej na temat: 

Wśród wizyt, obiadów i wieczorów

1 czerwca 1848 r. Chopin, przebywający od kwietnia w Londynie, napisał: „Nie mogę się jeszcze przyzwyczaić do londyńskiego powietrza i bardzo trudno mi egzystować wśród tych wizyt, obiadów i wieczorów. Plułem krwią ostatnimi dniami, leczę się cytryną i lodem, co mi dobrze robi”. Londyn ze swym klimatem był zaprzeczeniem wszystkiego, czego potrzebował dla ochrony zagrożonego życia. Jego przyjaciele, Grzymała, Franchomme, Gutmann, panna de Roziéres, księżna Czartoryska, gorąco popierali wyjazd kompozytora, dla którego zerwanie z George Sand było dostatecznym powodem „ucieczki” z Paryża. Wybuch rewolucji i utrata zarobków przesądziły o jego decyzji. Zaplanował jeszcze dwa koncerty, chcąc w ten sposób zgromadzić pieniądze na podróż. Myślał o pozostaniu w Londynie na stałe. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Powrót do życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o weteranach działań poza granicami państwa

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa jest stosunkowo nowym świętem w polskim kalendarzu. Ustanowił je Sejm RP w 2011 roku. Weterani mają jednak poczucie, że po powrocie z misji, społeczeństwo o nich zapomina... Artur Walczuk jest weteranem wielu misji policyjnych i aktywnie działa na rzecz ludzi, którzy po powrocie z misji potrzebują pomocy psychologicznej i nie tylko.
Zobacz więcej na temat: 

Tańce w „Cecylii”

31 maja 1829 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera Cecylii Piaseczyńskiej, 2-aktowej opery komicznej Karola Kurpińskiego. Kiedy rodzina Chopina urządzała się w Warszawie, ten wybitny polski kompozytor objął stanowisko drugiego dyrygenta w teatrze Bogusławskiego. Zbliżył się wtedy do Mikołaja Chopina, z którym wspólnie brali udział w rozstrzyganiu ważnych problemów polskiej kultury. Gdy Fryderyk rozpoczął naukę u Żywnego, pierwszy raz usłyszał o Kurpińskim, szybko też poznał jego twórczość operową. Jeszcze przed swym wyjazdem za granicę  był świadkiem wystawienia Cecylii Piaseczyńskiej, ostatniego muzyczno-scenicznego utworu Kurpińskiego, w którym znalazła się wielka scena baletowa, w całości zestawiona z polskich tańców narodowych. (md)
Zobacz więcej na temat: