Mateusz Klich o przygotowaniach do Euro - rozmawiał Tomasz Kowalczyk (Jedynka) Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 31.05.21 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Tańce w „Cecylii” 31 maja 1829 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera Cecylii Piaseczyńskiej, 2-aktowej opery komicznej Karola Kurpińskiego. Kiedy rodzina Chopina urządzała się w Warszawie, ten wybitny polski kompozytor objął stanowisko drugiego dyrygenta w teatrze Bogusławskiego. Zbliżył się wtedy do Mikołaja Chopina, z którym wspólnie brali udział w rozstrzyganiu ważnych problemów polskiej kultury. Gdy Fryderyk rozpoczął naukę u Żywnego, pierwszy raz usłyszał o Kurpińskim, szybko też poznał jego twórczość operową. Jeszcze przed swym wyjazdem za granicę był świadkiem wystawienia Cecylii Piaseczyńskiej, ostatniego muzyczno-scenicznego utworu Kurpińskiego, w którym znalazła się wielka scena baletowa, w całości zestawiona z polskich tańców narodowych. (md) Zobacz więcej na temat:
Tęsknota i nostalgia czyli o grach zapomnianych i porzuconych Tak jak wspominaliśmy na początku audycji Strefy Gamingu gier porzuconych, uśmierconych i zapomnianych nie brakuje. Dlatego już z tego miejsca zapraszamy Was do posłuchania najnowszego podcastu, który stanowi idealne rozszerzenie i uzupełnienie naszej rozmowy. Weteranom mogą przeszklić się oczy a dla młodszych graczy to bardzo dobra lekcja historii. Zobacz więcej na temat:
Bajkowe smakołyki Misia Michasia - 28 - Statki i okręty Ahoj! Tym razem Miś, Dziadek i Leszek zabierają nas na smakowitą opowieść na morzach i oceanach! Będzie Titanic, będą Wikingowie, będą luksusowe rejsy wakacyjne i podróże morskie dookoła świata, a przede wszystkim będą bajkowo przepyszne smakołyki z różnych stron świata. Zobacz więcej na temat:
„Gdzie je odnajdę?” 30 maja 1842 r. Eugeniusz Delacroix napisał do George Sand, oczekującej na jego przyjazd do Nohant: „Niech Pani powie mojemu drogiemu Chopinowi, że najmilsze dla mnie rozrywki to włócząc się po ogrodzie rozmawiać o muzyce, a wieczorem w kącie salonu słuchać jej, kiedy to sam Bóg muzyką zstępuje na jego boskie palce”. Podczas pobytu w posiadłości Sand przyjaciele prowadzili niekończące się rozmowy. Delacroix oczarowany Chopinem, darzący go wielką sympatią i uznaniem, twierdził: „to najprawdziwszy artysta, jakiego zdarzało mi się spotkać w życiu. Należy do tych rzadkich ludzi, których można czcić i podziwiać”. Po wyjeździe z Nohant smutek go nie opuszczał: „A moje długie rozmowy z Chopinem, gdzie je odnajdę?”. (md) Zobacz więcej na temat:
Konstancja 29 maja 1831 r. podczas przedstawienia Niemej z Portici Daniela Aubera w Teatrze Narodowym, na żądanie publiczności, między IV a V aktem opery, Konstancja Gładkowska, młodzieńcza miłość Chopina, odśpiewała z chórem i orkiestrą Hymn Legionów Litewskich. Tekst napisał legionista J. L. Cywiński, autorem muzyki był Karol Kurpiński. W Bibliotece Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie zachował się egzemplarz tego utworu, zwanego popularnie Litwinką, z własnoręcznym podpisem śpiewaczki. Przed wyjazdem Chopina za granicę Konstancja wpisała do jego albumu dwa wiersze, wymienili też między sobą pierścionki. Mimo złożonych obietnic, w rok po wyjeździe Fryderyka, w Katedrze św. Jana w Warszawie poślubiła ona kupca Józefa Grabowskiego. (md) Zobacz więcej na temat:
"Przy wiejskiej kapliczce" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej W Małym Płocku od czasów zaborów przy wiejskich, przydrożnych kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe. Od pokoleń okoliczni mieszkańcy kultywują tradycję spotkań majowych w tych historią naznaczonych miejscach. Jak ważne to wydarzenia, poprzez historię własnych rodzin, opowiadają parafianie. Zobacz więcej na temat:
Odcinek 15 (28.05.2021) Przegrane w Senacie przez opozycję głosowanie w sprawie ustawy dotyczącej Funduszu Odbudowy. Akt terroryzmu państwowego, jakim było uprowadzenie polskiego samolotu przez Białoruś. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożyła NIK w związku z planowanym w ubiegłym roku głosowaniem korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. Zobacz więcej na temat:
Strefa Rodzica - Relacje i emocje - 04 - Wspólny front rodziców Czy warto mieć wspólną wizje rodzicielstwa czy też macierzyństwa? Co daje rodzicom tak zwany "wspólny front" oraz czy w ogóle jest skuteczny i potrzebny? Opowiada Katarzyna Kubiczek z Laboratorium Relacji. Zobacz więcej na temat:
Żyjesz w bańce internetowej. Jak się z niej wydostać? Media społecznościowe to dla wielu z nas jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Giganci technologiczni zbierają o nas informacje, by przedstawiać nam spersonalizowane reklamy, ale także dlatego, by pokazywać nam idealny i wygodny świat. Tak właśnie trafiamy do bańki informacyjnej i internetowej. Czy można się z niej wydostać? O tym z Rafałem Kurczyńskim – ekspertem od rynku nowych technologii – rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
Ćwiczysz? Jedz wolniej! To, że jelita to nasz drugi mózg wiemy nie od dziś. Ale czy potrafimy odpowiednio o nie zadbać aby móc na treningach wykorzystać naszą pełną moc? Siła, mięśnie i cała nasza sprawność budowana jest od pierwszego kęsa posiłku. To w takim razie ile razy trzeba przegryźć jedzenie aby móc je połknąć i sobie nie zaszkodzić, czym jest okno anaboliczne i czy po treningu pokarm wchłania się wolniej? A na dokładkę dysfunkcje jelit u sportowców, którzy nie dbają o swój układ pokarmowy. Odpowiedzi na te pytania i kilogramy wiedzy znajdziecie w najnowszej rozmowe Piotrka Galusa z dietetyczką kliniczną Roksaną Środą. Zobacz więcej na temat: