Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Tańce w „Cecylii”

31 maja 1829 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się prapremiera Cecylii Piaseczyńskiej, 2-aktowej opery komicznej Karola Kurpińskiego. Kiedy rodzina Chopina urządzała się w Warszawie, ten wybitny polski kompozytor objął stanowisko drugiego dyrygenta w teatrze Bogusławskiego. Zbliżył się wtedy do Mikołaja Chopina, z którym wspólnie brali udział w rozstrzyganiu ważnych problemów polskiej kultury. Gdy Fryderyk rozpoczął naukę u Żywnego, pierwszy raz usłyszał o Kurpińskim, szybko też poznał jego twórczość operową. Jeszcze przed swym wyjazdem za granicę  był świadkiem wystawienia Cecylii Piaseczyńskiej, ostatniego muzyczno-scenicznego utworu Kurpińskiego, w którym znalazła się wielka scena baletowa, w całości zestawiona z polskich tańców narodowych. (md)
Zobacz więcej na temat: 

„Gdzie je odnajdę?”

30 maja 1842 r. Eugeniusz Delacroix napisał do George Sand, oczekującej na jego przyjazd do Nohant: „Niech Pani powie mojemu drogiemu Chopinowi, że najmilsze dla mnie rozrywki to włócząc się po ogrodzie rozmawiać o muzyce, a wieczorem w kącie salonu słuchać jej, kiedy to sam Bóg muzyką zstępuje na jego boskie palce”. Podczas pobytu w posiadłości Sand  przyjaciele prowadzili niekończące się rozmowy. Delacroix oczarowany Chopinem, darzący go wielką sympatią i uznaniem, twierdził: „to najprawdziwszy artysta, jakiego zdarzało mi się spotkać w życiu. Należy do tych rzadkich ludzi, których można czcić i podziwiać”. Po wyjeździe z Nohant smutek go nie opuszczał: „A moje długie rozmowy z Chopinem, gdzie je odnajdę?”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Konstancja

29 maja 1831 r. podczas przedstawienia Niemej z Portici Daniela Aubera w Teatrze Narodowym, na żądanie  publiczności, między IV a V aktem opery, Konstancja Gładkowska, młodzieńcza miłość Chopina, odśpiewała z chórem i orkiestrą Hymn Legionów Litewskich. Tekst napisał legionista J. L. Cywiński, autorem muzyki był Karol Kurpiński. W Bibliotece Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie zachował się egzemplarz tego utworu, zwanego popularnie Litwinką, z własnoręcznym podpisem śpiewaczki. Przed wyjazdem Chopina za granicę Konstancja wpisała do jego albumu dwa wiersze, wymienili też między sobą pierścionki. Mimo złożonych obietnic, w rok po wyjeździe Fryderyka, w Katedrze św. Jana w Warszawie poślubiła ona kupca Józefa Grabowskiego. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Żyjesz w bańce internetowej. Jak się z niej wydostać?

Media społecznościowe to dla wielu z nas jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Giganci technologiczni zbierają o nas informacje, by przedstawiać nam spersonalizowane reklamy, ale także dlatego, by pokazywać nam idealny i wygodny świat. Tak właśnie trafiamy do bańki informacyjnej i internetowej. Czy można się z niej wydostać? O tym z Rafałem Kurczyńskim – ekspertem od rynku nowych technologii – rozmawia Mateusz Kulik.
Zobacz więcej na temat: 

Ćwiczysz? Jedz wolniej!

To, że jelita to nasz drugi mózg wiemy nie od dziś. Ale czy potrafimy odpowiednio o nie zadbać aby móc na treningach wykorzystać naszą pełną moc? Siła, mięśnie i cała nasza sprawność budowana jest od pierwszego kęsa posiłku. To w takim razie ile razy trzeba przegryźć jedzenie aby móc je połknąć i sobie nie zaszkodzić, czym jest okno anaboliczne i czy po treningu pokarm wchłania się wolniej? A na dokładkę dysfunkcje jelit u sportowców, którzy nie dbają o swój układ pokarmowy. Odpowiedzi na te pytania i kilogramy wiedzy znajdziecie w najnowszej rozmowe Piotrka Galusa z dietetyczką kliniczną Roksaną Środą.
Zobacz więcej na temat: