Maria Grzegorzewska - twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej Wrześniowo-październikowy cykl o kobietach, które zmieniły edukację, kończymy opowieścią o Marii Grzegorzewskiej, która poświęciła się pracy na rzecz tych, których świat łatwo odsuwał na margines. Pedagożka, psycholożka i twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej. Kształciła nauczycieli empatii i odpowiedzialności, powtarzając: "Trzeba w każdym dziecku umieć dostrzec jego słaby punkt, który trzeba leczyć, i ten mocny - dzięki któremu można wydobyć z niego nieznane, a wielkie siły." Zobacz więcej na temat: kuchnia polska Maria Skłodowska-Curie
Bemibem - "Podaruj mi trochę słońca". Szczypta optymizmu i latynoskiej energii w epoce wczesnego Gierka. Jeden z największych przebojów grupy Bemibem, która powstała jako Bemibek w grudniu 1970 roku i pod tą nazwą występowała do 1973 roku. W skład zepołu Bemibek weszli dwaj założyciele: Aleksander Bem i Andrzej Ibek, do których dołączyła siostra Aleksandra - Ewa Bem. Utwór "Podaruj mi trochę słońca" został wykonany podczas Festiwalu Opole 1972, a potem (1974) znalazł się na albumie grupy Bemibem - "Bemowe frazy". Zobacz więcej na temat: Trójka
Romantyczny bunt czy krzyk w dobie kryzysu cywilizacji? Zmiana klimatu i aktywizm młodzieży to współczesna kontynuacja romantycznej walki o wartości, które powinny stanowić fundament naszej kultury i literatury narodowej. Romantycy walczyli o wolność, solidarność i prawdę – współcześni aktywiści walczą o planetę, życie i przyszłość. Czy ruch klimatyczny to nowa odsłona romantycznego buntu? Czy młode pokolenie ma plan, który może uratować świat przed kryzysem cywilizacyjnym? W nowym odcinku „Matury po godzinach” rozmawiam z Dominiką Lasotą – aktywistką klimatyczną i współtwórczynią „Planu na pokolenia” Inicjatywy WSCHÓD – o emocjach, które napędzają współczesny bunt: gniewie, trosce, nadziei i poczuciu misji. Porównujemy język romantycznych manifestów z językiem współczesnych apeli klimatycznych. Zastanawiamy się, jak literatura może pomóc nam zrozumieć globalny kryzys ekologiczny i co dziś znaczy brać odpowiedzialność za wspólną przyszłość. To odcinek o wspólnocie i odpowiedzialności – o młodych, którzy mówią:< Zobacz więcej na temat: matura szkoła klimat
Maszt 5G w Legnicy "gotuje" mieszkańców W sieci znów pojawił się sensacyjny filmik o tym, że maszt 5G - tym razem w Legnicy, m.in. obok budynku filii Politechniki Wrocławskiej - "gotuje" mieszkańców. Co w tych doniesieniach jest faktem, a co tylko dobrze sprzedającym się fejkiem? To, co widzimy i słyszymy na filmiku - wygląda i brzmi bardzo groźnie... Czy rzeczywiście takie jest? Czy to wiarygodny pomiar? W jakim stopniu to typowy przykład manipulacji związanej z technologią 5G? Jakie mechanizmy dezinformacyjne tu działają? Jakie są najczęstsze kłamstwa, upraszczania czy manipulacje w przekazach dotyczących 5G i promieniowania elektromagnetycznego? Dlaczego w sieci nadal rozchodzą się tego typu filmiki, mimo, iż eksperckie wyniki pomiarów przekonują, że poziomy promieniowania są wielokrotnie niższe niż dopuszczalne normy? Gość: dr hab. inż. Paweł Bieńkowski, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Wrocławska. Zobacz więcej na temat: Trójka
UFO w Roswell. Co wydarzyło się naprawdę? I Sekcja teorii spiskowych W 1947 roku farmer William Blazer odkrył na swojej farmie tajemniczy obiekt. Ale dopiero gdy wojsko ogłosiło, że w Roswell rozbił się niezidentyfikowany obiekt latający (UFO), wydarzenie to stało się najsłynniejszym przykładem incydentu związanego rzekomo z kosmitami? Jaki związek ze sprawą miał tajemniczy projekt o kryptonimie Mogul? Czy istnieje ziarno prawdy w opowieściach o spotkaniach z kosmitami? Zobacz więcej na temat:
Od Bostonu po Nowy Jork – jak dostać się na najbardziej prestiżowe maratony świata. Opowiadała o tym Aleksandra Mądzik. Audycję prowadził Jędrzej Rosiewicz Zobacz więcej na temat: Czwórka
Dwie awangardy 27 października 1849 r. Hector Berlioz zamieścił w „Journal des Débats” felieton poświęcony Chopinowi. Wspominał zmarłego przyjaciela: „Ileż to przejmujących wrażeń potrafił wywołać swą muzyką! W jakże namiętnych i rzewnych wrażeniach zwykle pogrążał swą duszę! (…) gdy dotknął klawiatury, od razu stawał się poetą śpiewającym o miłościach swych wymarzonych bohaterów, o ich rycerskich hulankach, o ich tęsknotach za oddaloną ojczyzną”. Chopin poznał starszego od siebie o siedem lat Berlioza, gdy ten powrócił do Paryża z Rzymu. Jako stypendysta Prix de Rome przebywał wówczas w Villa Medici, siedzibie Akademii Francuskiej. Chopinowi zaimponował wysoką kulturą i błyskotliwą inteligencją. „Mimo przyjaznych, prywatnie, stosunków – napisał Tadeusz A. Zieliński w swej książce „Chopin. Życie i droga twórcza” – nie polubili jednak nawzajem swojej muzyki. (…) mieli najzupełniej różne wizje nowoczesności (...)”. Opierały się one, z jednej strony na „rozwichrzonym dramatyzmie”, z drugiej zaś na „kameralnym, najsubtelniejszym liryzmie”. (md) Zobacz więcej na temat:
Skąd się bierze autyzm? Nie każda osoba ze spektrum autyzmu unika kontaktu wzrokowego, jest matematycznym geniuszem, czy zna na pamięć rozkłady jazdy pociągów. Wokół autyzmu narosło wiele mitów i stereotypów. Z niektórymi się rozprawimy w tym odcinku podkastu "O co chodzi z tą nauką?". Zobacz więcej na temat:
Zmień przestrzeń, zmień siebie. Jak otoczenie wpływa na nasze życie Mamy dziś olbrzymie możliwości techniczne i dostęp do wiedzy większy niż kiedykolwiek wcześniej, a mimo to wciąż nie rozumiemy, jak silnie najbliższe otoczenie kształtuje nasze samopoczucie, relacje i codzienne decyzje. W audycji "Zbliżenie" Jakub Kukla rozmawiał z dr. Joanną Jurgą - projektantką synestetyczną o tym, jak kształtować przestrzeń, aby żyć lepiej. Zobacz więcej na temat:
РОЗМОВА. Про перспективи мирних переговорів та роль Польщі Про пошуки миру, безпекові гарантії для України та роль Польщі в цьому процесі - в програмі «Розмова» Світлани Мялик розповів Директор Інституту світової політики Євген Магда. Zobacz więcej na temat: війна росії проти України агресія українці у Польщі історична правда
НА ПЕРЕХРЕСТІ. Задокументувати воєнні злочини російських окупантів у Криму Розширити базу даних свідчень про наслідки російської агресії та незаконну анексію українського Криму — таку мету має нова ініціатива української влади. Про це детальніше — у матеріалі Олександра Савицького. Zobacz więcej na temat:
Abdulrazak Gurnah - noblista z Zanzibaru Spotkanie z Abdulrazakiem Gurnahem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, który przyjechał do Polski na Conrad Festival w Krakowie. Autor powieści "Kradzież" opowiada o tym, jak historia i kolonialna przeszłość Afryki Wschodniej wpływają na jego twórczość, o ludziach żyjących między kulturami i kontynentami oraz o tym, dlaczego ignorancję uważa za jedną z najgroźniejszych cech współczesności. To spotkanie z literaturą, która pyta, kim jesteśmy i czy potrafimy naprawdę zrozumieć innych? Zobacz więcej na temat: Trójka
ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. «Група крові» в Театрі Атенеум. Де фейкам «найкомфортніше»? «Культурний калейдоскоп»: Про розбиту ідентичність та сімейні таємниці: прем'єра вистави «Група крові» Театру Атенеум. «IT»: Чи можемо ми відрізнити правду від брехні? Коли найчастіше з'являються фейкові новини? Zobacz więcej na temat:
ЕНЕРГЕТИЧНА ТРАНСФОРМАЦІЯ. Польща починає широку кампанію протидії дезінформації в енергетиці Не дай себе обманути – перевіряй факти про енергетику! Під цим гаслом Міністерство енергетики Польщі розпочинає кампанію проти дезінформації в енергетичному секторі. Її мета – висвітлити потенціал неправдивої або маніпульованої інформації для впливу на політичні та соціальні рішення, а отже, і на енергетичну безпеку Польщі. Міністр енергетики Мілош Мотика наголосив, що ця кампанія спрямована проти дезінформації, яка становить реальну загрозу енергетичній трансформації. Володимир Гарматюк Zobacz więcej na temat:
Trump nie pogada z Putinem. Rumuńskie owczarki pogadają z włoskimi wilkami |DZIEŃ W 5 MINUT (26.10.25) 00:00 - Intro; 00:22 - Donald Trump nie spotka się z Władimirem Putinem, dopóki nie uzna, że porozumienie w sprawie pokoju między Rosją a Ukrainą jest już gotowe; 01:26 - Władimir Putin jest przekonany o sukcesach swojej armii na froncie; 02:26 - W Alpach zaczyna się powoli sezon zimowy; 03:26 - We Francji aresztowano dwie osoby w związku z kradzieżą w Luwrze; 04:33 - Konwencje Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości skierowane do wyborców tych partii; DODATKOWA MINUTA Z HAKIEM NA WALKĘ Z WILKAMI WŁOSKIMI RUMUŃSKIMI SIŁAMI PSIMI: 05:44 - Dwie rasy rumuńskich owczarków zostały docenione przez włoskich hodowców owiec za ich zdolności do odstraszania wilków. Zobacz więcej na temat:
The Very Polish Cut Outs - 15 lat minęło... Gościem odcinka jest Zambon – założyciel wytwórni The Very Polish Cut Outs oraz Trance-Atlantyk, DJ i producent. W tym odcinku porozmawiamy m.in. 15-leciu TVPCO, o tym, jak usuwać utwory z winyla, czy wciąż powstają ciekawe polskie edity, oraz co stało się z legendarnym, zaginionym editem Cool Kids of Death. Zastanowimy się także, czy w dzisiejszych czasach ma jeszcze sens wydawanie winyli dla DJ-ów. Porozmawiamy też o wytwórni Trance-Atlantyk, oraz o tym, jak wygląda proces tworzenia ścieżki dźwiękowej do serialu. Dowiecie się też, którą z wytwórni Zambona lubią Job Jobse i Jennifer Cardini. A czego na pewno się nie dowiecie? Tego, czym w slangu jest… „kiełbasa”! Zobacz więcej na temat:
"Tajemnica Gwiaździstej Eskadry". Jak poszukiwano taśmy z superprodukcją polskiej, przedwojennej kinematografii? Zdradzają J. Borowiec, G. Rogowski i M. Wójcik Tajemnica Gwiaździstej Eskadry to tytuł jak z filmu o Trójkącie Bermudzkim, tymczasem to historia poszukiwań taśmy z superprodukcją polskiej, przedwojennej kinematografii. O losie Gwiaździstej Eskadry mówić będą J. Borowiec, G. Rogowski i M. Wójcik. Zaprasza Grzegorz Kalinowski Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: Festiwal Filmowy „Ukraina!” oraz Magazyn Kuriera Galicyjskiego W tym wydaniu: Andrzej Chybowski, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga o Hipolicie Wawelbergu, bankierze, filantropie i społeczniku, którego inicjatywy na trwałe wpisały się w historię Warszawy; Beata Bierońska, dyrektorka Festiwalu Filmów Ukraińskich „Ukraina!” o jego jubileuszowej edycji; radiowy magazyn Kuriera Galicyjskiego. Zapraszamy do słuchania! Zobacz więcej na temat: