Русская служба Польского Радио 18-05-2024, 15:00 В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Тема дня: Покушение на премьер-министра Словакии Роберта Фицо. 3. Тема дня: Возможности и вызовы для Польши в ближайшие годы, связанные с членством в ЕС. 4. Иностранцы в Польше: Фонды Ashoka и Citi поддерживают развитие инициатив, направленных на людей с опытом миграции и беженцев. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 18.05.2024 Według wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, rosyjska kampania dezinformacyjna nasila się, zwłaszcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska nałożyła sankcje na kolejne środki masowego przekazu Rosji, m.in. Voice of Europe, Ria Novosti, Rossijskaja Gazieta. Rozmowa z Verą Jourovą o walce z rosyjską dezinformacją. Przygotowali: B. Płomecka, M. Skajewska, B. Husejnow. Zobacz więcej na temat:
W Towarzystwie Literackim 18 maja 1834 r. w Paryżu miało miejsce posiedzenie członków Towarzystwa Literackiego Polskiego, kierowanego przez księcia Adama Czartoryskiego. Zabrał on wówczas głos, mówiąc: „Kiedy srogi ciemiężca wydziera nam wraz z bytem narodowym instytucje, pamiątki, naukowe zbiory, kiedy chce zniszczyć literaturę, […] zebraliśmy się aby, ile możności bronić i ocalić te drogie własności narodu”. Fryderyk Chopin został członkiem stowarzyszenia rok wcześniej, deklarując „podejmowanie prac odpowiadających celowi Towarzystwa, któremu będzie niósł gotowość do usług ze wszystkich sił”. Jak podają biografowie, jego udział w pracach tej organizacji ograniczał się do uczestniczenia w dwu uroczystych posiedzeniach, w dniach 3 maja i 29 listopada każdego roku. Ostatni w życiu występ Chopina przed publicznością [16 listopada 1848 roku w londyńskiej Guild Hall] odbył się z okazji dobroczynnego balu maskowego na rzecz weteranów Powstania Listopadowego oraz Towarzystwa Literackiego Przyjaciół Polski, tak jak „wieczór muzykalny” w Paryżu przed czternastu laty. (md) Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 17 maja 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. mecz Polska - Stany Zjednoczone na hokejowych mistrzostwach świata Elity, początek 33. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy czy mecz Polska - Francja w Lidze Narodów siatkarek. Zobacz więcej na temat:
Czy Assassin's Creed uczy historii? Kamil Ściana Trójkowa rozmowa Radka Nałęcza z Kamilem Ścianą z Ubisoft. Niedawno ogłoszono kolejną odsłonę gry Assassin's Creed, w której wcielimy się w postać samurajki i czarnoskórego wojownika. Szykuje się przełomowa odsłona serii, która prócz elementu rozrywki i fabuły udostępnia też dużą dawkę wiedzy. Kamil Ściana opowie o najnowszej części popularnej serii, ale też o Star Wars Outlaws, czyli kolejnej grze na podstawie legendarnego cyklu filmów. Zobacz więcej na temat: gry wideo
Teatr, który słucha dziecka Teatr otwiera się na dziecko nie tylko jako odbiorcę i widza, ale także jako na współtwórcę. To świadome traktowanie dziecka jako równoprawnego partnera, równorzędnego twórcy, ale też kogoś, kto na ten proces i efekt stale ma wpływ, kogoś sprawczego. Kogoś, kogo się s ł u c h a. Jednym ze spektakli Teatru Guliwer, w którym tak się dzieje, są "Dzikie harce" Wojtka Ziemilskiego. O jego tworzeniu rozmawiamy z Wojtkiem Ziemilskim – reżyserem i jego synem Jędrkiem, który miał wpływ na proces powstawania spektaklu. W ramach rozmowy jak zwykle usłyszymy również głos eksperta: tym razem dr Justyny Józefowicz – doktor nauk psychologicznych. Podcast powstał we współpracy z Teatrem Lalek Guliwer. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 17-05-2024, 17:00 В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Тема дня: Покушение на премьер-министра Словакии Роберта Фицо. 3. Польша по итогам недели. 4. Спорт. Zobacz więcej na temat:
Беларуская служба Польскага радыё 17-05-2024 , 15:30 У эфіры Беларускай службы Польскага радыё слухайце апошнія навіны з Польшчы, свету і Беларусі. Сярод тэмаў агляду друку – буйны італьянскі аўтавытворца будзе вырабляць адну са сваіх мадэляў у Польшчы. Пазней даведаемся, як С. Ціханоўская і яе структуры аблягчаюць долю беларускіх эмігрантаў і ўцекачоў у Польшчы, а завершым эфір падарожжам у мінулае – «Машынай часу». Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 17-05-2024, 15:00 В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Обзор польской прессы. 3. Тема дня: Европейская и украинская политика памяти о Второй мировой войне. 4. Итоги последних двух десятилетий в польском театре. Zobacz więcej na temat:
Monte Cassino głosem Melchiora Wańkowicza - serwis specjalny Zobacz więcej na temat: serwisy specjalne
Belgijski komiks, odkrywanie Afryki i klasyka polskiego reportażu Ponownie Michał Nogaś zabiera Państwa w podróż po książkowych nowościach. Tym razem było trochę na poważnie. Nie zabrakło rozmowy m.in. o tym jak powinniśmy myśleć o Afryce, a także wspomnienia o jednej z najwybitniejszych polskich reportażystek. Zobacz więcej na temat:
Unia pod lupą 17.05.2024 Jest zgoda ze strony Unii Europejskiej na objęcie sankcjami czterech kolejnych rosyjskich mediów w odpowiedzi na dezinformacje i manipulacje. Jeszcze dziś zostaną sfinalizowane procedury w tej sprawie. Sankcjami będzie objęty prorosyjski portal Voice of Europe, Ria Novosti, Rossijskaja Gazieta i Izwiestia. Żadne z nich nie będzie mogło nadawać na terytorium Unii Europejskiej. Przygotowali: Beata Płomecka, Monika Suszek, Dariusz Pieróg. Zobacz więcej na temat:
Ł jak ławeczka Ł jak ławeczka czyli gdzie można zagrać w szachy z Gombrowiczem? A gdzie pogadać o nudzie w polskim filmie z Himilsbachem? A może przysiąść na ławeczce zakochanych? Szlakiem ławeczek po Mazowszu. Partnerem podcastu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego realizujący kampanię "Odpocznij na Mazowszu". Zobacz więcej na temat:
Matylda/Łukasiewicz X Ula Kaczyńska 15 maja ukazał się album "Matka" duetu Matylda/Łukasiewicz. W rozmowie z Ulą Kaczyńską artyści zdradzają, że tworzenie większości piosenek znaczyło się od tematu. - "Matka" miała początek w tekście. Przy wielu piosenka najpierw pojawiał się temat, nawet nie napisany tekst - przyznaje Matylda Damięcka. - Powiedzieliśmy sobie, że brakuje nam utworu duetowego, wspólnotowego i tak powstało "Trzymaj moją głowę nad wodę". Trochę z potrzeby dopełnienia tej płyty o wspólną wypowiedź. Zobacz więcej na temat:
"Dlaczego Libia zbankrutowała?" - nowy odcinek podcastu "Świat" Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Libia
[S4-22] Dlaczego Libia zbankrutowała? Libia to wyjątkowy na światowej mapie kraj. W 90 procentach składa się z pustyni i w 60 procentach z ropy. Z Libią mogą kojarzyć Ci się beduini, koczownicy oraz pewien dyktator, który dzięki ropie uczynił kraj jednym z najbogatszych w Afryce. Ale gdy dyktatora zabrakło, kraj stoczył się w przepaść. W tym odcinku chcę opowiedzieć Ci zupełnie niezwykłą historię ostatnich lat w Libii. Posłuchaj do końca, a dowiesz się jak to jest możliwe, że kraj stoczył się w przepaść i jak rewolucja doprowadziła do ogromnej powodzi. Muzyka: Hanu Dixit - „Underground Academy“ Hanu Dixit - „The Bazaar Canon“ Twin Musicom - „Arabian Bazaar“ Godmode - „To Pass Time“ Francis Preve - „Djinn“ Wykorzystano fragmenty serwisów informacyjnych ABC News i BBC. Zobacz więcej na temat: