POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

"Krzysztof Kolumb był Polakiem"

Czwórka
Rafał Kątny 14.05.2012
Krzysztof Kolumb był Polakiem

- Historycy przez 500 lat mylili się co do narodowości odkrywcy. W mojej książce dowodzę, że on był synem Polaka odgrywającego ważną rolę na ówczesnej scenie politycznej - mówił w Czwórce portugalski historyk Manuel Rosa.

Kim był naprawdę odkrywca Ameryki i gdzie się urodził? Bohater? Plebejusz? Żeglarz? Tkacz? Szlachcic? Biedak? Pytania te od dawna budzą wiele kontrowersji. 20 lat sumiennych badań naukowych Manuela Rosy przekreśla oficjalną wersję historiografii.

Krzysztof Kolumb realizował plan pochodzący od templariuszy. Co więcej – był Polakiem, a nie Genueńczykiem. A dokładniej: synem Władysława III Warneńczyka, który nie zginął w 1444 roku, lecz schronił się na Maderze, gdzie (już jako Henryk Niemiec) ożenił się z portugalską szlachcianką.
Jak to możliwe? W Czwórce wyjaśnił to sam Manuel Rosa, portugalski historyk pochodzący z Azorów. Pracuje on na Uniwersytecie Duke’a w Karolinie Północnej. Biegły w siedmiu językach, okrzyknięty został największą żyjącą skarbnicą wiedzy na temat Kolumba. Jego życie bada od ponad 20 lat, a przez ten czas napisał już trzy książki poświęcone sławnemu podróżnikowi. Obecnie pracuje nad sztuką "Columbus. The Untold Story." “

Po pubilkacji książki "Kolumb: historia nieznana" natychmiast zrobiło się o nim głośno. Wywiady z autorem wyemitowały m.in. hiszpańska i portugalska telewizja publiczna oraz Discovery Channel. Sensacyjna wiadomość wzbudziła również zainteresowanie prasy. Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" donosił, że "Krzysztof Kolumb był synem polskiego króla”, "Daily Mail" nazwał podróżnika Krzysztofem Colombowiczem, a "New York Daily News" napisał: "Mamma mia! Krzysztof Kolumb był Polakiem, a nie Włochem”.”

Dlaczego Krzysztof Kolumb ukrywał swoją tożsamość? Dowiesz się słuchając nagrania rozmowy z Manuelem Rosą, który był gościem audycji "Bed & Breakfast".

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!