Jak przekonywał Krzysztof Rojek z Antyweb.pl., Chat GPT - projekt oparty na sztucznej inteligencji - jest jedną z najszybciej rozwijających się innowacji na świecie. Ten produkt - mimo wielu zalet, zdaniem eksperta ma także szereg wad. Przede wszystkim to, że jest mniej responsywny, niż oczekuje część użytkowników.
- Ma bardzo szerokie, a jednocześnie dość ograniczone możliwości. Jest w stanie szybko adaptować się do nowych wyzwań. Odpowiada na pytania, które mu zadajemy w sposób, jaki oczekujemy, może udawać konkretną osobę, pisać kody komputerowe, robić syntezy naukowe, tworzyć listy motywacyjne, czy konstruować wiadomości pishingowe. To jednak wciąż eksploracja nowego terenu, więc są obszary, w których to narzędzie nie radzi sobie najlepiej - podkreślał.
Chodzi m.in. o to, że zakres "wiedzy" sztucznej inteligencji w pewnym momencie po prostu się kończy. - Jeśli na przykład zapytamy GPT o najlepsze smartfony w określonym przedziale cenowym i czasie, otrzymamy wynik do końca 2021 roku. Poza tym muzyka, którą tworzy AI wciąż pozostawia wiele do życzenia. Chat GPT nie zna też odpowiedzi na wiele pytań, wciąż myli się w niektórych dziedzinach, bo jego bazy danych wciąż są niekompletne - mówił Krzysztof Rojek.
04:34 _PR4_AAC 2023_02_21-09-34-56.mp3 Jakie błędy popełnia chat GPT? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdaniem gościa Czwórki, w historii Chatu GPT brakowało czasu na wprowadzanie tzw. wersji beta, czyli testowej. - Dałbym tej technologii jeszcze pół roku. Jest ona wciąż jest niedoskonała. To rozwiązanie dopiero niedawno się pojawiło, ale jeśli ta "świeżynka" w aktualnej wersji pisze prace, których nauczyciele akademiccy nie odróżniają od tekstów prawdziwych studentów, i tak gwałtownie się rozwija, to narzędzie, które ma ogromny potencjał - podkreślał ekspert.
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Data emisji: 20.02.2023
Godzina emisji: 8.15
kd