Długopis cyfrowy - jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:15
Polski start-up opracował system do uwierzytelnienia tożsamości. Biometryczny długopis ma zapewnić bezpieczeństwo naszym danym osobowym. Sprawdzamy jak działa.
Długopis elektroniczny pozwala na weryfikację tożsamości
Długopis elektroniczny pozwala na weryfikację tożsamości Foto: shutterstock/GBJSTOCK

Rynek biometrycznych rozwiązań zmienia się dynamicznie. Dzięki polskiemu start-upowi do urządzeń, które mają nas uwierzytelnić i zapewnić bezpieczeństwo naszym danym osobowym, dołącza cyfrowy długopis. 

- Miejsc w których musimy złożyć podpis jest mnóstwo. Są to między innymi banki, urzędy i różnego rodzaju instytucje - mówi Rafał Witkowski, szef IC Solutions. - Dzięki temu rozwiązaniu, nie trzeba wszędzie  stawiać się osobiście. Proponujemy jednocześnie podpis i weryfikację tożsamości.


Cyfrowy podpis w domu

Podpis cyfrowy jest tożsamy z własnoręcznym podpisem. Obecne systemy są często dość uciążliwe dla przeciętnego użytkownika i wymagają uwierzytelnienia we właściwym urzędzie. - Nasze rozwiązanie to długopis elektroniczny, którym podpisujemy się na specjalnym tablecie, który jednocześnie staje się podpisem cyfrowym - opowiada gość Czwórki. - Od razu także weryfikuje czy osoba, go składająca jest właściwą osobą, a co najważniejsze możemy wykonać go w domu bez chodzenia po urzędach.

Dla zdobycia wiedzy przy projektowaniu systemu, firma przeprowadziła trwające 30 miesięcy badania biometryczne, w których wzięło udział 112 tysięcy osób. - Były to największe badania biometryczne na świecie. Każdy z jego uczestników złożył 12 podpisów, co pozwoliło nam stworzyć bazę prawie 1,5 miliona - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Jest to największa baza na świecie i to ona pomogła nam stworzyć system IC Sign.


Posłuchaj
09:53 Czwórka/Pierwsze Słyszę - cyfrowy długopis 13.12.2022.mp3 O możliwościach jakie daje cyfrowy długopis opowiada Rafał Witkowski z IC Solutions (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Uwierzytelnienie bez wychodzenia z domu

Jak zapewnia specjalista, podpis jest indywidualnie przypisany do osoby i nie można go podrobić. System wykryje, że był np. kopiowany, bo zbyt idealne odwzorowanie także budzi wątpliwości. - Można wykraść hasła i klucze z internetu, jednak podpisu nie da się podrobić.  Weryfikowana jest siła nacisku, z którą jest składny popis, tempo i wiele innych cech - zaznacza Rafał Witkowski. - Sztuczna inteligencja weryfikuje te cechy, które sprawdza biegły grafolog, sprawdzając autentyczność podpisu. Nasze rozwiązanie jest bezpieczną alternatywą dla dotychczasowych systemów weryfikacji tożsamości i mamy nadzieję, że się upowszechni.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 6.15

aw/kor

Czytaj także

Pierwsza pomoc w goglach? Technologia VR w służbie ratownictwa przedmedycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 12:10
Technologia VR coraz śmielej wkracza do różnych dziedzin. To nie tylko filmy, gry wideo oraz różnego rodzaju doświadczenia. Teraz dzięki niej możemy się szkolić w ratowaniu życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SMS kontra komunikator. Czy to koniec ery krótkich wiadomości tekstowych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 18:00
Pierwsza wiadomość SMS w historii wysłana została w grudniu 1992 roku i brzmiała "Merry Christmas". Po 30 latach miejsce świątecznych życzeń i rymowanek zajęły informacje od instytucji, m.in. banków. 
rozwiń zwiń