ChatGPT. Czy można oszukać sztuczną inteligencję nowej generacji?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 18:34
- Można powiedzieć, że chatbot przeczytał cały internet. Na tej podstawie może dla nas napisać esej, artykuł, poradzić nam, jak opiekować się zwierzęciem czy hodować rośliny. Warto jednak pamiętać, że wszystko, co powie, będzie wtórne i niekoniecznie wiarygodne - przekonuje Joanna Wziątek, specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa.
Jak komunikuje się z nami sztuczna inteligencja najnowszej generacji?
Jak komunikuje się z nami sztuczna inteligencja najnowszej generacji? Foto: Shutterstock/metamorworks

ChatGPT, czyli "Generative Pre-trained Transformer" to nowoczesne narzędzie do tworzenia naturalnego języka. - To chatbot nowej generacji. Został nauczony nie tylko wiedzy encyklopedycznej, ale też stworzony tak, by przyjemnie się z nim rozmawiało. Trenowano go, wpajając mu rzeczywiste konwersacje między ludźmi, potrafi więc podtrzymać rozmowę, nie jest agresywny - podkreślała Joanna Wziątek, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa. - Starsze czaty używają podobnych technologii, jednak najważniejsze jest to, jaka była baza danych, z której uczył się nasz czat. A ten ma ogromną wiedzę - mówiła ekspert.

Skąd chat wie, jak z nami rozmawiać? 

Z używaniem chatbota wiąże się jednak kilka poważnie negatywnych aspektów. - Te prace są odtwórcze, bo czat swoją wiedzę czerpie jednak z internetu, posługuje się tym, co zostało już opublikowane. Może się zdarzyć, że podsyła nam artykuły objęte prawami autorskimi i konkretnymi licencjami. Jeśli chcemy używać tych materiałów, potrzebujemy wskazania autora, zrobienia przypisów, bibliografii - tłumaczyła.

- Pułapka polega na tym, że chatbotowi nie przedstawiono źródeł. On wie, że to było gdzieś napisane w sieci, ale nie wie gdzie. Jeśli zapytamy go wprost o źródła - może także zmyślać, bo przecież jest sztuczną inteligencją - mówiła. 

Posłuchaj
20:20 czworka chat_PR4_AAC 2023_01_18-14-06-28.mp3 Jak działa chatbot i jak z nim rozmawiać? Mówi Joanna Wziątek (Dajesz radę/Czwórka)

Jak oszukać sztuczną inteligencję?

Czatbota także można oszukać. - Jeśli zadamy pytanie: jak przejąłbyś władzę nad światem?, zorientujemy się, że mamy do czynienia z maszyną. Chatbot nie poradził sobie także z rozwiązaniem zagadki: "mama Adama ma czworo dzieci, Krysię, Tomka i Patrycję. Jak ma na imię czwarte dziecko?". Ostatecznie założył, że Adam nie jest dzieckiem, a ojcem dziecka, o którym mowa w pytaniu - mówiła Joanna Wziątek. Algorytmy sztucznej inteligencji przewidują, jakie będzie następne słowo w danym tekście. - Gdyby prawdziwy człowiek pisał ten artykuł, byłby on mniej formalny, zawierałby literówki. Sztuczna inteligencja pisze tekst idealny i nie popełnia błędów - mówiła gość Czwórki. 

Sprawdź także:

Jak podkreślała ekspert, warto weryfikować teksty, których autorem jest sztuczna inteligencja. - Informacje, które otrzymamy, nie muszą być prawdziwe. Teksty brzmią pięknie przede wszystkim w języku angielskim, po polsku chatbot odmienia bezbłędnie liczby, czasy i przypadki. Narzędzie to wciąż nie jest jednak doskonałe - podkreślała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 18.01.2023

Godzina emisji: 14.11

kd/kor

Czytaj także

Chatbot odpowiada jak człowiek. Kiedy nastąpi robotyczna rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 11:09
Sztuczna inteligencja namaluje obraz, napisze wiersz, zagra w szachy z arcymistrzem. W ostatnim czasie hitem sieci jest chatbot GPT, model sztucznej inteligencji, który na nasze pytania odpowiada niemal jak prawdziwy rozmówca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja w roli prawnika. To realna przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 13:25
Pierwsza sprawa, w której sztuczna inteligencja ma bronić człowieka w sądzie w Stanach Zjednoczonych, dotyczyć będzie mandatu za przekroczenie prędkości.
rozwiń zwiń