Komputery przyszłości. W którą stronę rozwinie się sztuczna inteligencja?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 15:16
- Sztuczna inteligencja wkracza już do naszej codzienności, możemy przyjąć, że w przyszłości będzie jej więcej. Niesie to ze sobą pewne zagrożenia - mówił dr Leszek Bukowski, specjalista AI.
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynie
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynieFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

Unia Europejska uruchomiła superkomputer Leonardo w Bolonii, we Włoszech. To drugi najszybszy komputer w Europie i czwarty na świecie. Leonardo pozwoli przewidywać klęski żywiołowe i zagrożenie pandemią. Jak tłumaczył dr Leszek Bukowski, specjalista AI, to niezwykle wydajna maszyna z ogromną mocą obliczeniową. - Obecnie uruchomiona jest tylko część tego komputera, w której znajdują się procesory firmy, którą większość z nas kojarzy z kartami graficznymi. Mają one niezwykłą zdolność przetwarzania danych w sposób równoległy, co jest istotne w rozwoju sztucznej inteligencji - podkreślał ekspert. 

W praktyce ten komputer daje użytkownikom ogromne możliwości. - Jedną z nich jest symulowanie świata rzeczywistego, stworzenie takiego "brata bliźniaka" naszej Ziemi, na przykład pokazanie zjawisk pogodowych jak tsunami czy trzęsienia ziemi - mówił ekspert. Z perspektywy kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat, jak tłumaczył, dzisiejsze smartfony to także superkomputery. - Technologia wykorzystana w tym komputerze w przyszłości może być dostępna dla nas w codziennych sytuacjach, na przykład w telefonach. 

Sprawdź także:

- Dziś uczymy maszyny kolejnych umiejętności, jednak każda nauka musi mieć cel. Pojawia się coraz więcej przypadków, gdy ten cel zostaje przez naukowców błędnie zdefiniowany. Wówczas komputer uczy się wykorzystywać swój system, by oszukiwać. Algorytm używa luki, której człowiek nie zauważył, naszej pomyłki - mówił ekspert. Jak tłumaczył, sztuczna inteligencja, podobnie jak większość otaczającego nas świata, może mieć swoje granice. - Dochodzimy do poziomu - można powiedzieć - atomowego i trzeba pomyśleć o kolejnych opcjach i drogach rozwoju. 

Posłuchaj
10:27 2022_11_29 08_06_33_PR4_Pierwsze_slysze inteligencja.mp3 W którą stronę rozwinie się sztuczna inteligencja? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: dr Leszek Bukowski (specjalista AI)

Data emisji: 29.11.2022 

Godzina emisji: 08.40

kd/kor

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piksel po pikselu" - historia Commodore 64 nie tylko dla geeków

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 12:03
Na polskim rynku pojawić ma się "Historia Commodore 64. Piksel po pikselu". - To swoisty hołd, jaki oddajemy temu komputerowi, więc bardzo ważne jest dla nas, aby obcowanie z tą książką było dla czytelnika prawdziwą przyjemnością - mówił w Czwórce pomysłodawca jej wydania Robert Łapiński z Pixel Heaven.
rozwiń zwiń