Wyprawy dalsze i bliższe
Termin "mikrowyprawy" rozpropagował na świecie brytyjski podróżnik Alastair Humphreys. Z założenia ma być lokalnie, prosto i tanio.
W mikrowyprawach ważna jest przede wszystkim logistyka. Nie musimy pakować dużego plecaka, nie musimy mieć auta, możemy skorzystać z komunikacji miejskiej lub udać się na wycieczkę rowerem. Odkrywamy bliższą i dalszą okolicę.
Wyprawy zawierają w sobie pierwiastek przygody. - Ruszamy w znane miejsca, staramy się jednak patrzeć jak turyści i odkrywać coś nowego. Zmieniamy sposób patrzenia na najbliższą okolicę - tłumaczą Monika i Seweryn Masalscy, autorzy książki "Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują twój weekend". - Ma to też aspekt tożsamościowy - poznajmy miejsce, w których mieszkamy, staramy się z nim bardziej związać.
Mazowsze ma wiele do zaoferowania
Jak radzą goście audycji, w niedalekiej odległości od Warszawy można zwiedzić zamek w Czersku - To ciekawa wycieczka. Ruiny robią wrażenie, można wejść na dwie baszty, skąd rozciąga się piękny widok - opowiada Seweryn. - Na dziedzińcu odbywają się różnego rodzaju imprezy. Podróżujemy z dziećmi, które były zachwycone. W planach mamy Radom, który niesłusznie ma przypiętą łatkę nudnego miasta. Można tam zwiedzić m.in. muzeum Malczewskiego, skansen i dom Gombrowicza.
Na Mazowszu warto odwiedzać nie tylko miasta, ale także tereny zielone. Jest jeszcze wiele miejsc do odkrycia, a sami rozmówcy Szymona Jaworskiego kilka szlaków przetarli. - Odkrywaliśmy mazowieckie rzeki. Spacery nad Świdrem, Mieniem czy Liwcem. To są przepiękne miejsca - przekonuje Monika. - Wydmy to wspaniałe miejsca dla dzieci, odkryliśmy także niesamowite bagna. Wiem, że dla wielu rodowitych warszawiaków proponowane przez nas trasy to było spore odkrycie.
Źr. Facebook/Mikrowyprawy z Warszawy
Sprawdź trasę
Dobrze jednak do wyprawy się przygotować. Jeśli udajemy się poza miasto, warto sprawdzić trasę i miejsca parkingowe. Możemy też zaopatrzyć się w mapę okolicy, którą będziemy poznawać. Na całodniową wycieczkę należy zabrać ze sobą napoje, coś do jedzenia i ubrania na zmianę.
Jeśli nie mamy czasu i warunków, by wybrać się za miasto, możemy odkrywać je samo na nowo. - W Warszawie mamy piękne dzielnice willowe, lasy, zbiorniki wodne, rzekę, przyrodę, miasto - podpowiadają goście Czwórki. - Na Mokotowie, obok Pola Mokotowskiego, są stare, przedwojenne kamienice. Jest też skarpa warszawska, która ciągnie się nie tylko przez Mokotów, znajdują się na niej pozostałości parków pałacowych.
Zobacz także:
Zielonych miejsc w Warszawie jest więcej. Na Ursynowie jest jezioro Zgorzała - dawne największe jezioro Warszawy, które swego czasu było większe od Czerniakowskiego. Na Targówku znajduje się Zalew Bardowskiego z plażą i las.
11:13 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia -_Mikrowyprawy 05.05.2022.mp3 O mikrowyprawach opowiadają Monika i Seweryn Masalscy (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Warto też przejść się przez Warszawę na piechotę. - Za każdym razem odkrywamy coś nowego. Jakieś ciekawe podwórko, mural czy skwerek. Większość miejsc, jeśli spojrzymy na nie świeżym okiem, może nam coś zaoferować - mówi Monika. - Warszawa jest wdzięczna pod tym względem. Ma interesującą historię, którą sama opowiada. Wystarczy umieć patrzeć.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzi: Szymon Jaworski
Goście: Monika i Seweryn Masalscy (autorzy książki "Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują twój weekend")
Data emisji: 5.08.2022
Godzina emisji: 7.17
aw