Długi weekend na rowerze. Dokąd pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:30
Rower to najlepszy środek transportu na lato.- Świetne jest to, że często rowerem udajemy się w takie tereny, gdzie byśmy nie doszli piechotą, a samochodem nie można - mówi w Czwórce Michał Ajzyk z South Warsaw Cycling Club. - Wtedy tak naprawdę tylko rower pozwala nam zwiedzać piękne zakątki Polski czy zagranicy. 
W Polsce jest wiele pięknych tras rowerowych.
W Polsce jest wiele pięknych tras rowerowych.Foto: pixabay

Rowerem na malowniczy szlak

Długi weekend trwa, piękna pogoda nakłania do przejażdżek rowerowych. Możemy skorzystać z wielu atrakcyjnych tras dla mniej i bardziej zaawanasowanych miłośników dwóch kółek.

- Jeżeli jeździmy rekreacyjnie rowerem trekkingowym bardzo spokojnie to możemy ruszyć w podróż naszym rowerem na szlaki Green Velo czy nadmorską trasę R10. Należy jednak pamiętać, że są to bardzo oblegane trasy - tłumaczy gość audycji. - Jeśli jeździmy szybciej i jesteśmy bardziej wytrenowani to wolna jazda może być dla nas męcząca, a jadąc tam szybko możemy stwarzać zagrożenie dla innych.


Korzystaj z "gotowców"

Osoby bardziej zaawansowane, które jeżdżą na rowerze wyczynowo w poszukiwaniu fajnych szlaków mogą sięgnąć po "gotowce". Można je znaleźć na stronach ultramaratonów, gdzie znajdują się gotowe do pobrania trasy. - W zależności od imprezy, możemy trafić na trasy krótsze np. 220 kilometrów i dłuższe, które wynoszą ponad 500 kilometrów - podpowiada Michał Ajzyk. - Oczywiście nie trzeba pokonywać całego dystansu, można sobie go podzielić. Z reguły są to trasy bardzo dopieszczone, ciekawe jeżeli chodzi o krajobrazy, o dużym zróżnicowaniu terenu. To naprawdę bardzo fajna przygoda.

Możemy też skorzystać ze specjalnych aplikacji, gdzie ustawiamy punkt startowy, miejsce docelowe, określamy typ roweru, dystans i typ nawierzchni. Aplikacja wówczas dobierze dla nas najlepszą trasę. Jednak, jak radzi gość audycji warto również samemu znajdować swoje trasy i ruszać w tereny jeszcze nieznane. 

Źr. YouTube/ Green Velo - film promocyjny


Wśród najpiękniejszych tras rowerowych gość Czwórki poleca Suwalszczyznę. - Przepiękne szutry, ciągle przejeżdżamy obok zbiorników wodnych. Ostatnio tam byłem na jednej z imprez i się zakochałem. Tam trasy są jak z bajki, w pewnym momencie można się poczuć jak w Toskanii - wspomina. - Jedyną niedogodnością może być słabo rozwinięta infrastruktura. Na naszej trasie o dystansie 100 kilometrów był tylko jeden sklep. Nie natknęliśmy się też na żadną wiatę, gdzie można się schować podczas deszczu. Jednak, gdy pogoda dopisuje, trasy i okolice są piękne.

W góry nie tylko na narty

Rower pozwala na zwiedzanie pięknych i zakątków. A swoje odkrywanie malowniczych tras można zacząć od najbliższej okolicy. Gdy już je poznamy warto ruszyć się gdzieś dalej. Możemy ruszyć więc nad morze, nad jeziora czy w góry. Dojechać tam z naszym rowerem możemy pociągiem lub samochodem. Tym  najbardziej wprawionym rowerzystom, gość Czwórki proponuje pokonanie trasy rowerem.

- Nic nie zastąpi przygody, gdy pokonujemy bardzo długi dystans sami. Widzimy wtedy zmieniający się krajobraz cały czas. Godzina po godzinie - przekonuje. - Rower to jest inne tempo i przeżywanie drogi. Jest to też możliwość przejechania się trasami, których niczym innym byśmy nie przejechali.


Posłuchaj
10:14 CZwórka/NDT - trasy rowerowe Michał Ajzyk 17.06.022.mp3 O najpiękniejszych trasach rowerowych opowiada Michał Ajzyk z South Warsaw Cycling Club (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Jak mówi Michał, dla rowerzystów do przejechania może też być atrakcyjne całe pasmo górskie. Warto się wybrać naszym jednośladem w Bieszczady czy Góry Sowie. Oczywiście warto zadbać o właściwy rower. Można także na miejscu wypożyczyć rower zjazdowy. 


Posłuchaj
05:25 Czwórka/NDT - rowerowe trasy - słuchacze 17.06.2022.mp3 O swoich ulubionych trasach rowerowych opowiadają słuchacze Czwórki (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Gość: Michał Ajzyk (South Warsaw Cycling Club)

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 8.17

aw


Czytaj także

Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Enduro MTB Series 2022 - czas na góry, rower i zabawę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 13:23
Cykl Enduro MTB Series 2022 zbliża się wielkimi krokami. Najbliższe zawody już 11 i 12 czerwca w Świeradowie-Zdroju, w Górach Izerskich. Tam każdy znajdzie coś dla siebie - można wybrać kategorię "hobby" lub "race".
rozwiń zwiń