Czersk. Ukryty skarb i perły królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 11:10
Dawna stolica południowego Mazowsza to tajemnicze miejsce z wieloma historiami - które nie do końca są wyjaśnione.
Audio
  • Zamek w Czersku. "Biała dama szuka tu swoich pereł" (Hotspot/Czwórka)
Zamek w Czersku
Zamek w CzerskuFoto: piotrbb / Shutterstock.com

W samym sercu Polski, blisko Warszawy, na malowniczej skarpie ponad pradoliną Wisły, leży Czersk - dawna stolica południowego Mazowsza i siedziba książąt mazowieckich, a następnie własność królów Polski. - To półwysep nad pradoliną Wisły. Pierwsze ślady osadnictwa przypadają na VII wiek, choć pierwsze ślady pochodzą jeszcze z epoki żelaza - mówiła Halina Świrska, edukatorka na Zamku w Czersku. 

Z Zamkiem w Czersku wiążą się ciekawe historie, warte odkrycia i działające na wyobraźnię: grób normańskiego wojownika, którym był prawdopodobnie komes Mazowsza Magnus Haroldson, Smok czerski na tarczy księcia Trojdena czy też legendy o ukrytym skarbie albo o perłach królowej Bony.

Niezwykłe widoki roztaczające się dziś z ruin Zamku w Czersku, cisza i panujący wokół spokój, stwarzają doskonałe warunki do odpoczynku w bliskim kontakcie z naturą i historią. 

Jakie legendy związane są z Zamkiem w Czersku? W jaki sposób do ich powstania przyczyniła się królowa Bona? I czy to prawda, że można na nim znaleźć perły? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 16.07


Czytaj także

Sztokholm. Tutaj adres mówi, kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 17:00
O swojej stolicy Szwedzi mówią, że jest miastem, w którym łatwo oddychać. Dla Katarzyny Tubylewicz i jej syna Daniela, autorów przewodnika po Sztokholmie, to także miejsce, które tętni ciszą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wanderlust Travel Stories". Gra jak książka, na którą ma się wpływ

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 17:00
- To, co przygotowaliśmy, to doświadczenie w połowie drogi między książką i grą, między literaturą i interakcją, między obyczajówką i dobrym polskim reportażem - tłumaczą współtwórcy "Wanderlust Travel Stories".
rozwiń zwiń