Czarnobyl w 35 lat po katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 19:50
26 kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Ma on uczcić pamięć wszystkich ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku katastrofy, która zapisała się w historii elektrowni atomowych czarnymi zgłoskami. Dzisiaj do rejonu tragedii organizuje się wycieczki. Można zobaczyć tzw. Strefę Wykluczenia i spotkać się z osobami, które nadal w niej żyją.
Czarnobyl
CzarnobylFoto: shutterstock/DimaSid

człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

- 35 lat temu w IV bloku czarnobylskiej elektrowni jądrowej odbywał się test bezpieczeństwa. Doszło wtedy do wybuchu reaktora, w wyniku czego skażeniu radioaktywnemu uległ olbrzymi obszar - mówi Krystian Machnik, organizator wypraw do Czarnobyla. - Pierwiastki promieniotwórcze wykrywano w całej Europie, a także w USA. Natomiast najbardziej skażony był teren w strefie 30 km od zakładu. Konieczne było ewakuowanie ok. 145 tys. ludzi i utworzenie czarnobylskiej strefy zamkniętej.


Posłuchaj
05:50 Czwórka/Czat Czwórki - Czarnobyl 26.04.2021.mp3 W audycji mówimy o katastrofie w Czarnobylu (Czat Czwórki/Czwórka)
 

Mimo ewakuacji niektórzy mieszkańcy zdecydowali się na powrót do swoich domów. W miejscach, do których ich przewożono bezpośrednio po katastrofie, często czuli się stygmatyzowani. - Ludzie bali się ich. Obawiali się, że czymś ich zarażą. Wielu mieszkańców Czarnobyla opowiada bardzo przykre historie z pierwszych dni pobytu w nowym miejscu - tłumaczy przewodnik.

Zobacz także>>> Czarnobyl. Święty Graal podróżnika

Dzisiaj w strefie czarnobylskiej żyje grupa kilkudziesięciu osób w podeszłym wieku. - Zdarzają się osoby, które w ogóle nie wyjechały ze strefy podczas ewakuacji, ale większość z tych osób wróciła. Są to głównie mieszkańcy wiosek - mówi Dariusz Żukowski, właściciel biura podróży Aliena Tours. - Miasta były mocno przeczesywane i trudniej było się tam ukryć. Oficjalnie te osoby są tam nielegalnie, jednak władze przymykają na to oko. Do tego stopnia, że przywożą im emerytury, czy raz w tygodniu pojawia się sklep obwoźny, który ich zaopatruje. W strefie zamkniętej mieszkają również pracownicy i administracja strefy - w sumie ok. 2 tys. ludzi. Przebywają tam w sposób tymczasowy, jednak na ich potrzeby w samym Czarnobylu są otwarte sklepy, działa siłownia, straż pożarna i policja.


Źr. YouTube/ Chernobyl (2019) | Official Trailer | HBO


czarnobyl_1200.jpg
Łopaty na skażenie. Jak "likwidatorzy Czarnobyla" sprzątali po katastrofie?

Jak mówi Krystian Machnik, do opuszczonych domów weszła przyroda. Drzewa rosną w ich wnętrzach, na balkonach i na dachach. W samej strefie zaś można spotkać wiele zwierząt takich jak dziki, łosie, a także dzikie stada koni Przewalskiego - gatunek uznany za wymarły na wolności.

Do strefy organizowane są wycieczki. Po wcześniejszym przebraniu się w uniformy można zwiedzać też samą Czarnobylską Elektrownię Jądrową, a nawet wejść do bloku IV. Jak przekonują rozmówcy Weroniki Puszkar, eksperci uznają takie wizyty za bezpieczne. - Pracują tam ludzie, a elektrownia produkowała energię elektryczną jeszcze 14 lat po katastrofie, wszelkie normy bezpieczeństwa są zachowane - tłumaczy Krystian Machnik.

Najciekawsze mogą być jednak spotkania z babuszkami, które - choć są bardzo gościnne i pamiętają katastrofę - nie zawsze chętnie dzielą się wspomnieniami.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 15.46

aw


Czytaj także

Od eko gry do dobrych nawyków ekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:30
Jaki jest przepis na skuteczną i pełną pasji edukację ekologiczną? Ma ją łódzki kolektyw "Mamy Projekt", który stworzył bezpłatną grę internetową Ekoeksperymentarium.pl. Dzięki grze rozwiniemy dobre praktyki ekologiczne nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:10
Do końca XXI wieku Instytut Ochrony Środowiska przygotował dwa scenariusze dla Polski. Jeden jest optymistyczny, związany z mocną redukcją emisji gazów cieplarnianych, drugi pesymistyczny i niestety bardziej realny. 
rozwiń zwiń