Stare fabryki, groby i ambasady. Wszystko jest turystyką

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 17:00
- Już w latach 70. teoretycy zauważyli, że w zasadzie wszystkie nasze działania są turystyką - powiedziała dr Marta Derek.
Audio
  • Stare fabryki, groby i ambasady. Rozmowa o nowych odmianach turystyki (Notatnik Dwójki)
Fasada zamkniętej fabryki w Nowym Jorku. Czy takie obiekty mogą stać się celem turystycznych podróży?
Fasada zamkniętej fabryki w Nowym Jorku. Czy takie obiekty mogą stać się celem turystycznych podróży?Foto: See-ming Lee/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Katakumby w Paryżu, wyłączone z ruchu stacje metra w Londynie, dawne fabryki i ambasady w Nowym Jorku i Berlinie - to cele eksploracji nowego typu turystyki, która od kilkunastu lat staje się coraz popularniejsza. - Ludzie interesują się tym, jak żyją inni ludzie. Miasto, ze względu na koncentracje populacji, stanowi więc wymarzoną przestrzeń dla turystyki - wyjaśniła teoretyczka turystyki dr Marta Derek.

Taka perspektywa bywa pouczająca. Można na przykład odkryć, że Warszawa nie jest szarą metropolią, lecz oazą zieleni...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Aleksandra Łogusz (w sieci znaną jako Blogusz - fotografuje Warszawę z dachów wieżowców), dr Martą Derek i dr hab. Sylwią Kulczyk (z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego), Konrad i Łukasz (przedstawiciele grupy Urbex History)

Data emisji: 9.09.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/jp

Czytaj także

Świdermajer. Koniec świata podwarszawskich willi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 12:00
- Nie wiedziałem, że mieszkamy w zabytkach – mówił w Dwójce Józef Hen, wspominając swój przedwojenny, drewniany dom zbudowany w stylu świdermajer.
rozwiń zwiń