Kraków Cecylii Malik: kamieniołom, Zakrzówek i Planty

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 06:00
Kraków kojarzy się przede wszystkim z tradycją: starymi kamienicami, pięknym rynkiem i hejnałem, wygrywanym z Wieży Mariackiej. Tymczasem to miasto ma także inne oblicze – nowoczesne i pełne barw. O tym drugim opowiada artystka, Cecylia Malik, odpowiedzialna m.in. za głośną akcję "365 drzew".
Audio
  • Cecylia Malik o swoim krakowskim życiu i więzach, które łączą ją z tym miastem (4 do 4/Czwórka)
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

Cecylia
Cecylia Malik na kasztanowcu/fot.cecyliamalik.pl

Dzika przyroda w centrum miasta? Takie rzeczy tylko w Krakowie. Nad otoczonym skałami zalewie Zakrzówek, przy dawnym kamieniołomie, Malik zorganizowała swoją akcję Modraszek Kolektyw.

- Dowiedziałam się, że chcą tam wybudować osiedle i drogę. Pomyślałam, że to skandal, bo nie ma chyba w Europie drugiego miasta z krystalicznie czystym jeziorem i skałami w samym centrum – opowiada artystka. – To unikat i majątek miasta, które powinno zrobić wszystko z wypruciem żył włącznie, by go bronić i by móc nadal się nim chlubić.

Wraz z siostrą i grupą wolontariuszy Malik urządziła więc demonstrację pod Urzędem Miasta. Potem dowiedziała się, że Zakrzówek to wcale nie jest najpiękniejszy zakątek w Krakowie, a najdziksze miejsca znajdują się w korytarzach rzek. Wraz z ornitologiem, drem Kazimierzem Walarzem zorganizowali więc spływ kajakowy, po którym powstało sześć filmów dokumentalnych, a każdy z nich poświęcony jest jednej z nich.

Kolejne unikatowe miejsce w Krakowie to Planty. To tu Cecylia Malik w ramach akcji "365 drzew", wspinała się na kasztanowce i dęby, by każdego dnia dać się sfotografować na jednym z nich. – Tu poznałam muzyka, Christophera Grey'a, który postanowił kontynuować dzieło i moje ostatnie drzewo, Dąb Wolności, stało się jego pierwszym – wspomina Malik. – Potem z żelazną konsekwencją każdego dnia wspinał się na drzewa, bo robić sobie na nich zdjęcia, a następnie umieszczać je w internecie.

(kd)

Czytaj także

Ekologiczny spływ Wisłą: 861 km na "butelkowej" tratwie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 10:39
Chcą dopłynąć z Krakowa aż do Bałtyku. Płyną tratwą, wykonaną z butelek typu PET. Gdy uda im się osiągnąć cel, butelki poddane zostaną recyklingowi. Grupa odważnych maturzystów chce pokazać, że ekologiczne naprawianie świata warto zacząć od siebie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Kret: ta książka była pisana na kolanie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 11:00
W "Polsce według Kreta", autor prezentuje uroki i ciekawe, nieznane zakątki naszego kraju. Duża część tej książki została napisana podczas podróży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aparat fotograficzny może zmienić życie w Nairobi?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:00
Adam Balcerek, fotograf modowy, postanowił pomóc młodym ludziom mieszkającym w Kenii. - Kocham to, czym się zajmuję. Chciałem więc pomóc innym, zwłaszcza tym, którzy w ogóle nie mają szans na stałą pracę - opowiada gość "Poranka OnLine".
rozwiń zwiń