Polskie Radio

Czarnecki: tylko zaostrzenie sankcji może powstrzymać Rosję

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 19:29
Między innymi o zaostrzającej się sytuacji na wschodzie Ukrainy dyskutowali w radiowej Jedynce: Marcin Kierwiński z PO, Ryszard Czarnecki z PiS i Włodzimierz Czarzasty z SLD.
Audio
  • Debata w Jedynce. m. innymi o sytuacji na Ukrainie: R. Czarnecki z PiS, M. Kierwiński z PO i W. Czarzasty z SLD (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Holenderski samolot wojskowy przywiózł z Ukrainy trumny z ciałami ofiar zestrzelonego boeinga
Holenderski samolot wojskowy przywiózł z Ukrainy trumny z ciałami ofiar zestrzelonego boeingaFoto: PAP/EPA/MARCEL VAN HOORN

- Jak jest 28 państw to trudno ustalić jednolite stanowisko - tak komentuje dotychczasowe spory wewnątrz Unii Europejskiej ws. sankcji wobec Rosji Ryszard Czarnecki. Jak podkreśla, część państw Wspólnoty odnosi bardzo duże korzyści gospodarcze z handlu z Rosją i z inwestycji w tym kraju. Zdaniem Czarneckiego stopniowo dochodzi jednak do głosu świadomość, że tylko zaostrzenie sankcji może powstrzymać Rosję przed kontynuowanie agresywnych działań wobec Ukrainy. Zwraca uwagę, że ewentualne sankcje sektorowe, przygotowywane przez Unię, nie obejmą kontraktów zawartych wcześniej, czyli na przykład sprzedaży przez Francję do Rosji okrętów typu Mistral.

- Dobrze, że kierunek zaostrzenia sankcji rysuje się w Unii Europejskiej - mówi Marcin Kierwiński. Dodaje, że nawet dotychczasowe sankcje, wbrew wielu opiniom, nie były bez znaczenia dla rosyjskiej gospodarki. - Straciła ona około 50 miliardów dolarów - podkreśla. - Sankcje są więc odczuwalne, choć nie tak jak powinny być i mam nadzieję, że zostaną zaostrzone - mówi poseł PO. - Unia powinna dać odczuć Putinowi, że nie będzie zgody na eskalacje działań ze strony Rosji. Nie będzie zgody na to, co zdarzyło się wcześniej na Krymie - podkreśla. Jego zdaniem ewentualne ostrzejsze sankcje powinny uderzyć bezpośrednio w oligarchów rosyjskich, bo tylko oni mogą wpłynąć na politykę Kremla - ocenia.

- Po wypadku z samolotem na wschodzie Ukrainy, widać, że Unia się obudziła - mówi Włodzimierz Czarzasty. - Okazało się, że wojna w czasach globalnych może dotknąć każdego. Przekonała się o tym najbardziej dotkliwie Holandia - dodaje. - Mam nadzieję, że teraz w Unii nastąpi przeformatowanie polityki, i że ostrzejsze sankcje zostaną wreszcie wprowadzone, bo wydaje się, że Putin niestety nie mądrzeje - uważa polityk. Jego zdaniem Zachód powinien także pomyśleć jak dozbroić ukraińską armię, aby nie była ona tak mało skuteczna jak dotychczas.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

Goście radiowej Jedynki omawiali też kwestię wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał, że polskie władze w latach 2003-2004 ułatwiły agentom CIA torturowanie więźniów. Dyskutowali też o mającej powstać komisji sejmowej, którą ewentualnie zajmie się sprawą likwidacji WSI przez Antoniego Macierewicza za czasów rządów PiS.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

mc/ag

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

UE podjęła decyzję. Sankcje wobec Rosji zaostrzone, ale nieznacznie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 20:50
Kraje UE uzgodniły, że dodadzą 15 osób oraz 18 firm i organizacji do listy objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: mamy dowody zbrojnej operacji Rosji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 14:50
Stany Zjednoczone oświadczyły, że Rosja ostrzeliwuje artylerią ze swego terytorium pozycje wojsk ukraińskich. Wspiera w ten sposób prorosyjskich separatystów w ich konflikcie z Kijowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef ukraińskiej dyplomacji apeluje w Brukseli o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 16:00
- Wszyscy rozumiemy, że mamy do czynienia z terrorystami wspieranymi przez Rosję - mówił na forum Parlamentu Europejskiego Pawło Klimkin. Ukraiński minister spraw zagranicznych prosił eurodeputowanych o solidarność i wsparcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komisja Europejska zagwarantuje Ukrainie dostawy gazu?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 15:37
Komisja Europejska i władze w Kijowie utworzą grupę ekspertów, która będzie odpowiedzialna za regularną wymianę informacji w sprawie dostaw gazu z Unii do Ukrainy.
rozwiń zwiń