Historia

25 lat temu weszliśmy do NATO. "To prawdziwy koniec II wojny światowej"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 05:55
- Zwykle przy takich historycznych datach świadkowie tych wydarzeń dopiero po pewnym czasie zdają sobie sprawę z tego, jak wielka to była sprawa - mówił w audycji Polskiego Radia po oficjalnym wstąpieniu Polski do NATO publicysta i dziennikarz Anatol Arciuch. Tym razem było inaczej. Posłuchaj, co o przystąpieniu do NATO mówili wówczas m.in. Bronisław Geremek, Ryszard Kaczorowski, Jan Nowak-Jeziorański i Jerzy Giedroyc.
Szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisuje w Bibliotece Trumana w Independence dokumenty akcesyjne członkostwa Polski w NATO. Za nim od lewej stoją: amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright, czeski minister spraw zagranicznych Jan Kavan i węgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi. 12.03.1999 r.
Szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek podpisuje w Bibliotece Trumana w Independence dokumenty akcesyjne członkostwa Polski w NATO. Za nim od lewej stoją: amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright, czeski minister spraw zagranicznych Jan Kavan i węgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi. 12.03.1999 r.Foto: CLIFF SCHIAPPA/PAP/EPA

Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku, w Independence w stanie Missouri w USA odbyła się uroczystość oficjalnego przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO.

W archiwum Polskiego Radia zachowały się nagrania, w których liderzy opinii - politycy, publicyści, dziennikarze dzielili się swoimi przemyśleniami w związku z tym wydarzeniem. Choć zwracali uwagę na różne aspekty, a nawet wyrażali pewne obawy, wszyscy stali na stanowisku, że dzień wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego jest jedną z najważniejszych dat w powojennej historii naszego kraju.


Posłuchaj
10:33 magazyn publicystyczny nato 1999.mp3 Fragment audycji "Magazyn publicystyczny" poświęcony wejściu Polski do NATO. Audycja przygotowana przez Ewę Plisiecką i Macieja Łętowskiego (PR, 13.03.1999)

 

- To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata. Polska już nie jest osamotniona w obronie swojej wolności. Jesteśmy w NATO dla naszej i waszej wolności - mówił w czasie uroczystości w Independence ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.

"Przed moimi oczyma działo się coś przełomowego"

Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie, stwierdził w radiowej audycji, że dzień wstąpienia Polski do NATO traktuje "jako święto narodowe".

- Doszliśmy do takiego momentu w naszych dziejach, kiedy zapewniamy sobie bezpieczeństwo i wchodzimy w skład systemu obronnego, do którego dążyliśmy przez wiele lat. Jest to osiągnięcie tak poważne, że nawet dzisiaj, patrząc na to z bliska, chyba nie zdajemy sobie sprawy, co się stało - mówił w 1999 roku Ryszard Kaczorowski.


Posłuchaj
24:44 magazyn publicystyczny nato 1999 1.mp3 Fragment audycji "Magazyn publicystyczny" poświęcony wejściu Polski do NATO. Wypowiedzi m.in. Ryszarda Kaczorowskiego, Jerzego Giedroycia i Anatola Arciucha. Audycja przygotowana przez Ewę Plisiecką, Halinę Ostas i Pawła Lekkiego (PR, 13.03.1999)

 

Świadkiem historycznej chwili włączenia Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego był Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier z Warszawy, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

- W tym momencie, po raz kolejny, miałem wrażenie, że dotykam ręką tętna historii. Przed moimi oczyma działo się coś przełomowego, także w mikroskopijnej skali mojego własnego życia - mówił w audycji z 1999 roku. - Dziś po raz pierwszy mamy prawo żyć w przekonaniu, że niepodległość ponownie własnymi siłami odzyskana, nie okaże się tym razem jeszcze jednym krótkim epizodem. Bo włączenie do NATO wydobywa wreszcie Polskę z jej fatalnego położenia kraju wciśniętego między dwie potęgi: Niemcy i Rosję, które raz po raz usiłowały nas zmiażdżyć, zagarnąć, podzielić między sobą i wymazać z mapy Europy.


Posłuchaj
09:33 polska z oddali___1855_99_i_tr_0-0_14914aad[00].mp3 "Polska z oddali" - felieton radiowy Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Odcinek poświęcony wejściu Polski do NATO (PR, 13.03.1999)

 

Z Układu Warszawskiego do NATO

Wydarzenie z 12 marca 1999 roku miało doniosłe znaczenie nie tylko dla mieszkańców Polski, Czech i Węgier.

- Świat zachodni bardzo się tym interesuje. Wszyscy zwracają uwagę na to, że do Sojuszu Północnoatlantyckiego wchodzą trzy kraje, należące wcześniej do Układu Warszawskiego, czyli do bloku militarnego, który, w razie czego, miał się spotkać z NATO nie przy stole jak dzisiaj, tylko na polu bitwy - mówił w audycji z 1999 roku Anatol Arciuch.

Zdaniem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, obecność na uroczystościach w Independence pułkownika Ryszarda Kulińskiego, agenta CIA, który dostarczył Amerykanom dziesiątki tysięcy tajnych dokumentów Układu Warszawskiego, miała "wymiar symboliczny".

- Świadczyła o tym, że wrogiem Zachodu był wasalny i niewolniczo posłuszny reżim, natomiast społeczeństwo polskie wysyłało nieustanne sygnały, że należy do rodziny narodów zachodnich i pozostało zawsze jej sojusznikiem. I to, co wydarzyło się wczoraj w Independence, było już tylko formalnym przypieczętowaniem tego przymierza - mówił dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE.

"To, co wydawało się daremne, nabiera sensu"

Goście audycji Polskiego Radia zwracali uwagę na znaczenie wstąpienia Polski do NATO w kontekście zmagań naszego narodu w trakcie II wojny światowej. Ryszard Kaczorowski podkreślił, że "dla nas, byłych żołnierzy II wojny światowej" to był szczególnie ważny dzień.

- Kiedy po zakończeniu wojny pozostaliśmy poza krajem, żeby prowadzić dalej walkę, już bez oręża, o miejsce Polski w Europie, naszą politykę w tej sprawie określiliśmy słowami generała Andersa: "Pozostajemy Zachodem nawet wbrew Zachodowi". I dzisiaj spełnia się ten nasz program. Stajemy się członkiem tego Zachodu już zupełnie formalnie. Nie wbrew Zachodowi, nie za jego przyzwoleniem, ale za jego staraniem - mówił Ryszard Kaczorowski.


Polscy o nierze na frontach II wojny wiatowej - zobacz serwis historyczny

Jan Nowak-Jeziorański wspominał z kolei "najsmutniejszy dzień jego życia", czyli 8 czerwca 1946 roku, gdy w Londynie odbyła się Parada Zwycięstwa bez udziału Polaków. Przyznał, że ogarnęło go wówczas "rozpaczliwe uczucie, że całe to morze krwi i zniszczenia było daremne, że na nic się nie przydało, bo nie odzyskaliśmy niepodległego bytu", a Polska pozostała we władaniu Moskwy.

- Powtarzaliśmy sobie, że i dla Polski nadejdzie Dzień Zwycięstwa, ale mieliśmy pełną świadomość, że nie ma najmniejszego prawdopodobieństwa, aby tak się stało za naszego życia. I oto po upływie pół wieku stoję tu, w Independence w stanie Missouri i na własne oczy oglądam ten szczęśliwy, tak mało prawdopodobny epilog. I tu na moich oczach wszystko się nagle odwraca. To, co wydawało się daremne, nabiera sensu - mówił Jan Nowak-Jeziorański.

Podobnie wydarzenie to określił Anatol Arciuch. Według publicysty, wstąpienie Polski, Czech i Węgier do NATO było "rzeczywistym zakończeniem Jałty".

- To jest prawdziwy koniec II wojny światowej - stwierdził w radiowej audycji.

"NATO to nie jest coś, co się odfajkowuje"

Nie zabrakło również głosów sceptycznych, które, ze względu na ówczesne problemy polskiej armii, nakazywały powściągnięcie entuzjastycznych nastrojów. Na "słabość obecnego systemu obronnego" zwracał uwagę Jan Nowak-Jeziorański. Z kolei Jerzy Giedroyc zauważył, że "w sensie wojskowym jesteśmy w bardzo małym stopniu przygotowani".

- Z wyszkoleniem jest nie najlepiej. Jest ogromny brak znajomości języka angielskiego, a przede wszystkim miejsce ma niepokojący odpływ młodych oficerów z wojska - mówił w radiowej audycji z 1999 roku twórca paryskiej "Kultury".

Świadomość stanu polskiej armii i konieczności jej rozwoju miał ówczesny minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz. W czasie przemowy wygłoszonej podczas uroczystości wciągnięcia na maszt flagi Paktu Północnoatlantyckiego przez siedzibą MON Warszawie stwierdził, że "data 12 marca to dla sił zbrojnych nie jest finisz, bo prace muszą iść dalej".


Posłuchaj
01:41 magazyn publicystyczny nato onyszkiewicz 1999.mp3 Fragment audycji "Magazyn publicystyczny" poświęcony wejściu Polski do NATO. Wypowiedź ministra obrony narodowej Janusza Onyszkiewicza. Audycja przygotowana przez Marię Wieczorkiewicz i Halinę Ostas (PR, 12.03.1999)

 

- NATO to nie jest coś, co się odfajkowuje, to jest coś, co trwa. Norwid swego czasu powiedział, że Polska to wielki zbiorowy obowiązek. Myślę, że to samo można odnieść do NATO. Od 12 marca NATO to dla nas też wielki zbiorowy obowiązek - mówił Janusz Onyszkiewicz.

***

W czasie uroczystego spotkania w Zamku Królewskim w Warszawie z okazji wstąpienia Polski do NATO ówczesny premier Jerzy Buzek stwierdził, że data 12 marca 1999 roku jest ważna "przede wszystkim ze względu na przyszłość Polski".

Posłuchaj
02:28 magazyn publicystczny nato buzek 1999.mp3 Fragment audycji "Magazyn publicystyczny" poświęcony wejściu Polski do NATO. Audycja autorstwa Piotra Wysockiego (PR, 15.03.1999)

 

- Wiek XX jest wiekiem globalnej gospodarki, globalnej informacji. Chcielibyśmy, aby wiek XXI był wiekiem globalnego pokoju – mówił w 1999 roku szef Rady Ministrów.

th


Czytaj także

25 lat Polski w NATO. Od ćwierć wieku współtworzymy historię najpotężniejszego sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 07:00
- To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata - mówił w dniu oficjalnego przystąpienia Polski do NATO ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płk Ryszard Kukliński. Amerykanie organizują ucieczkę przed dekonspiracją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:55
Z 7 na 8 listopada 1981 roku pułkownik Ryszard Kukliński, został, wraz z żoną i dwoma synami, potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finlandia w NATO uderza w imperialną politykę Rosji. Zobacz, jaki potencjał wnosi do Sojuszu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 12:11
Finlandia, przystępując do paktu północnoatlantyckiego, wydłuża granicę NATO z Rosją i zwiększa siłę bojową Sojuszu. Sprawdzamy, jakim potencjałem militarnym dysponują Helsinki i dlaczego Finlandia w NATO stanowi poważny cios wymierzony w imperialną politykę Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat Polski w NATO. 7 ciekawostek o historii Sojuszu Północnoatlantyckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 05:50
Ćwierć wieku temu, 12 marca 1999 roku, Polska, Czechy i Węgry, jako pierwsze państwa byłego Układu Warszawskiego, zostały oficjalnie przyjęte do struktur NATO. Powstała 75 lat temu organizacja to wciąż najpotężniejszy sojusz wojskowy w dziejach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Droga krajów bałtyckich do NATO. Jak byłe republiki radzieckie zostały członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:40
W 2004 roku do struktur NATO przystąpiło siedem europejskich państw. Obok Rumunii, Słowacji, Słowenii, Bułgarii były to Litwa, Łotwa i Estonia. Kraje bałtyckie to jak dotąd jedyne byłe republiki radzieckie, które dołączyły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwedzka armia w strukturach NATO. Zobacz, jaką militarną siłę zyskał Sojusz

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 06:07
Premier Ulf Kristersson 7 marca złożył dokumenty akcesyjne, które zostały ratyfikowane we wszystkich państwach członkowskich - Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem NATO, a siły zbrojne tego kraju wzmocniły Sojusz. Jaki potencjał militarny ma Szwecją? Jaką siłą i sprzętem dysponuje jej armia?
rozwiń zwiń