Polskie Radio
Section05
Armia Krajowa

"Mamy powinność oddawać im najwyższą cześć i chwałę". Terytorialsi dbają o groby bohaterów wojennych

W przeddzień 1 listopada żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej uporządkowali groby bohaterów Powstania Warszawskiego oraz Armii Krajowej. "Nie tylko wzorowe wyszkolenie, ale także tożsamość historyczna i pamięć o poległych wyróżniać powinna każdego żołnierza" - czytamy w komunikacie CSWOT. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA święto zmarłych Wojska Obrony Terytorialnej cmentarz Armia Krajowa historia Polski

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 102. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz Stanisław Różewicz KSIĄŻKA książki humor satyra historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci poezja proza wiersze

Powstanie Warszawskie. "Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy podczas Powstania Warszawskiego? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski - przyjaciel powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, jednak historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. W poniedziałek, 2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Armia Krajowa Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce pr poleca

Stanisław Tatar. "Zapisał się ciemną kartą w historii Polskiego Państwa Podziemnego"

Człowiek, który zapisał się ciemną kartą w historii Polskiego Państwa Podziemnego, a jednocześnie jedna z najważniejszych postaci w polskiej konspiracji. Zdolny organizator, ale despotyczny dowódca z kompleksem wykluczenia z elitarnego grona piłsudczykowskich legionistów – tak opisywał go Jan Nowak-Jeziorański. Czym Tatar zasłużył sobie na tak surową ocenę?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Stanisław Tatar Armia Krajowa

"Przesłanie dla pokoleń". MON wydało książkę ze świadectwami żołnierzy Armii Krajowej

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało księgę "Przesłanie dla pokoleń", zawierającą przeslanie żołnierzy Armii Krajowej do kolejnych pokoleń Polaków. Powstała ona w oparciu o rozmowy z żyjącymi weteranami AK, które przeprowadzili jej twórcy, w tym obecni żołnierze Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON Armia Krajowa Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie WOT służby i bezpieczeństwo

Bitwa pod Jaktorowem. Ostatni bój Grupy AK "Kampinos"

29 września 1944 roku doszło do bitwy pod Jaktorowem, w którym rozbite zostały siły Grupy Armii Krajowej "Kampinos". - Odwrót z Puszczy Kampinoskiej i bój pod Jaktorowem przypłaciło życiem ok. 200 żołnierzy, około 300 zostało rannych. Grupa AK "Kampinos" przestała istnieć – mówił Władysław Bartoszewski na antenie Radia Wolna Europa w audycji z cyklu "Dni Walczącej Stolicy".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa HISTORIA II wojna światowa Kampinos Powstanie Warszawskie Władysław Bartoszewski

Powstanie Warszawskie. "Obrońcy Warszawy są u kresu ludzkiej wytrzymałości"

29 września 1944 roku. Sześćdziesiąty dzień powstania, piątek. Od rana Niemcy rozpoczynają generalny szturm na Żoliborz, przeważające siły wroga nacierają na stanowiska powstańcze ze wszystkich stron. Dochodzi do bitwy pod Jaktorowem, podczas której zostaje rozbita grupa "Kampinos".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy nazizm Warszawa zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski Stanisław Mikołajczyk Winston Churchill