Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Nowe życie polityczne w zaborach: ruch narodowy, socjalistyczny i ludowy

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" - te słowa pieśni, dzisiejszego hymnu Polski, mówiły w końcu wieku XIX to, że mimo iż Polski nie ma na mapie Europy, to nie oznacza to jej śmierci. Polska żyje, bo żyją Polacy. Rosja krwawo stłumiła powstanie styczniowe i na długie lata pozbawiła nas nadziei. Szlachta przestała być przewodnią siłą narodu, została zniesiona pańszczyzna, upowszechniała się oświata. W jakim stopniu te zjawiska przyczyniły się do powstania na ziemiach polskich pierwszych partii politycznych o różnych odcieniach: narodowym, socjalistycznym i ludowym?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak HISTORIA

Prof. Wojciech Roszkowski o putinowskiej Rosji

- Putin czerpie jakby z dorobku KGB, czyli najgorszego rodzaju służby państwu sowieckiemu. Dlaczego więc zachodni świat przyjął za dobrą monetę istnienie państwa, na którego czele stoi gang ludzi wyrosłych z KGB? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk i autor książki "Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak komunizm Władimir Putin Wojciech Roszkowski Jedynka Ukraina

Kulturkampf i walka o polskość w zaborze pruskim (1871-1914)

Okres od zjednoczenia Niemiec do wybuchu I wojny światowej to najbardziej nasilona germanizacja i zwalczanie polskości w zaborze pruskim. Jak zareagowała na to ludność polska? Jak to się stało, że bohaterem narodowym stał się dla niej chłop Michał Drzymała? Dlaczego do rangi symbolu oporu urósł także strajk dzieci w niewielkiej szkole we Wrześni w 1901 roku?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Prusy Niemcy Otto von Bismarck katolicyzm wiara

80 lat temu powstała Armia Krajowa. Rozkaz podpisał gen. Władysław Sikorski

Z rozkazu naczelnego wodza, generała Władysława Sikorskiego, 14 lutego 1942 roku przekształcono Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Armia Krajowa to nie była zwyczajna konspiracja wojskowa, tylko komponent szerszego założenia, jak Polskie Państwo Podziemne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Władysław Sikorski IPN Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej

Wszechświat po polsku na światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju

Kwiaty z włocławskiego fajansu wykorzystane jako panele słoneczne w skafandrach astronautów, kryształowy strój do spacerów w kosmosie, hełm astronauty powstały dzięki odkryciu przez Jana Czochralskiego monokryształów - to niektóre elementy wystawy przygotowanej przez Jana Świerkowskiego, popularyzatora nauki przez sztukę, artysty, futurologa, absolwenta astronomii, twórcy Instytutu B61.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak NAUKA kosmos Dubaj

Obrona przed cyberatakami. "Fuzzing to metoda poszukiwania dziur"

Laboratorium Cyberbezpieczeństwa Narodowego Centrum Badań Jądrowych opracowało instalację, która pokazuje, jak może przebiegać atak na sterowniki elektrowni jądrowej. Jak się okazuje, nawet te mało ważne elementy w układzie sterowania siłowni mogą wyłączyć reaktor za sprawą działania cyberprzestępców. Metodą na wyłapywanie tych słabych punktów jest fuzzing. Na czym ona polega?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak cyberatak cyberprzestępczość Jacek Gajewski

Pozytywizm warszawski. Kiedy naród "przestał walczyć i spiskować, a zaczął myśleć"

Pozytywizm warszawski był tworzony w Królestwie Kongresowym po 1863-64 roku, po klęsce powstania styczniowego. Jednym z jego twórców był młody Aleksander Świętochowski, który - tak, jak i jego zwolennicy - doszedł do przekonania, po krwawym stłumieniu zrywu przez Rosję i podliczeniu strat, że walka o niepodległość z bronią w ręku nie ma sensu, a do celu można zmierzać przez rozwój cywilizacyjny: oświatę, rozwój gospodarki, nauki, kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Świętochowski Powstanie Styczniowe Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak 160. rocznica powstania styczniowego