Polskie Radio
Section05
IPN

Wiemy, gdzie zostanie pochowana Maria Barr. To ona była tajemniczą kobietą ze zdjęcia IPN

Maria Barr, kobieta z archiwalnej fotografii IPN, której tożsamość ustalono dzięki zaangażowaniu badaczy i pasjonatów historii, zostanie pochowana na londyńskim cmentarzu Gunnersbury. Spocznie w grobie jej drugiego męża, a nie w grobie rodziców, jak do tej pory przypuszczano. To otwiera możliwość szybszej renowacji zaniedbanego grobowca rodziców Marii Barr, którą po jego odnalezieniu obiecał prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania II wojna światowa IPN Europa

Sprawa poszukiwanej przez IPN Polki. Internauci twierdzą, że znaleźli zdjęcie jej męża

Internauci twierdzą, że dotarli do kolejnych materiałów związanych z Marią Barr, Polką ze zdjęcia sprzed ponad 70 lat, o której zidentyfikowanie poprosił kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej. Nowe informacje dotyczą jej tragicznie zmarłego męża, brytyjskiego pilota Philipa Rexa Barra. W sieci pojawiło się zdjęcie, które zdaniem internautów przedstawia męża pani Marii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski IPN

"Polska potrzebowała wtedy pokoju". Prezes IPN o traktacie ryskim

Traktat ryski 1921 roku zakończył wojnę polsko-bolszewicką i ustalił granicę między Polską, a Rosją Sowiecką. Jego zapisy nie zadowalały jednak żadnej ze stron. - Ten pokój był oczekiwany, ale miał też gorzki wymiar dla Polaków, którzy pozostali poza granicami Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Jarosław Szarek IPN historia Polski

IPN prosi o pomoc w rozpoznaniu tożsamości młodej patriotki. Zdjęcie wykonano 70 lat temu w Anglii

W niedzielę Instytut Pamięci Narodowej udostępnił na swojej stronie na Facebooku prośbę o pomoc w ustaleniu, kim jest młoda dziewczyna uwieczniona na fotografii. "Pomimo przeprowadzonej w Archiwum IPN-u kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje, a może żyją jej dzieci lub wnuki" - napisano na profilu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej archiwum fotografia zdjęcie historia Polski

IPN odzyskał nielegalnie zatrzymane dokumenty. Obejmują ponad pół wieku historii

Były funkcjonariusz wywiadu PRL i UOP Witold Z. - jak podał pion śledczy IPN - przetrzymywał nielegalnie dokumenty z informacjami o kilkuset agentach m.in. Gestapo i Abwehry, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Grozi mu za to do ośmiu lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA historia Polski dokumenty II wojna światowa PRL historia PRL służba bezpieczeństwa społeczeństwo

81 lat temu zapadła decyzja o rozstrzelaniu polskich oficerów w Katyniu

81 lat temu, 5 marca 1940 roku Józef Stalin podpisał ściśle tajną uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego w 1939 roku. W dokumencie była mowa o rozstrzelaniu ponad 14 tysięcy 700 polskich jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa oraz 11 tysięcy polskich więźniów ze wschodnich terytoriów II Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Rosja IPN

Historyk: tematyka Żołnierzy Wyklętych nie cieszy się popularnością wśród środowisk akademickich

Za nami 1 marca, kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony od 2011 roku z inicjatywy środowisk działających na rzecz przywrócenia pamięci o podziemiu niepodległościowym. Dr Tomasz Łabuszewski z IPN podkreśla, że nazwa, jaką określa się ludzi walczących po wojnie o niepodległość kraju, to bardziej pojęcie z dziedziny popkultury niż nauki. 
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski IPN Dorota Truszczak

"Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę także po zakończeniu II wojny światowej. - Ich decyzja o pozostaniu w lasach i prowadzeniu działalności konspiracyjnej, stanowiła bardzo skuteczną zaporę przeciwko planom sowietyzacji Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski Krzysztof Szwagrzyk IPN

Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami

- Trzeba czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski HISTORIA IPN II wojna światowa fakty opinie ciekawostki Tadeusz Płużański POLSKA