Polskie Radio
Section05
Jan Matejko

Jan Matejko i Stańczyk. Co mistrz chciał przekazać w swoim programowym dziele?

Obraz przedstawiający słynącego z politycznej przenikliwości błazna króla Zygmunta Starego z zafrasowaną miną, będący jednocześnie autoportretem samego malarza, uczynił z Matejki rozpoznawalnego artystę. Był przy tym wzorcowym przykładem kursu, jaki obrała kariera mistrza malarstwa historycznego. Jego cechami charakterystycznymi stały się operowanie symbolem i - niekiedy gorzka - refleksja nad punktami zwrotnymi w dziejach Polski. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Matejko Stańczyk

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 130 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Matejko Kraków Stanisław Wyspiański Akademia Sztuk Pięknych

PR24 "Jan Matejko. Przedobrazy" w Kordegardzie. Nieznane oblicze wielkiego artysty

Do 15 października w Kordegardzie oglądać można wystawę "Jan Matejko. Przedobrazy". - Znamy Jana Matejkę w innym obliczu, innym wydaniu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Haber, kuratorka wystawy. - To od razu świetny, dojrzały rysunek doskonałego artysty; tam nie ma dziur, nie ma momentu zawahania kreski, nie ma poszukiwań - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA Jan Matejko malarstwo

Jan Matejko. Wystawa twórczości wybitnego malarza w Muzeum Narodowym w Krakowie

Nie ma chyba w naszym kraju bardziej znanego malarza niż Jan Matejko. Jego obrazy nie tylko towarzyszą kolejnym pokoleniom Polaków, ale również kształtują ich spojrzenie na historię. W tym roku obchodzimy w Polsce Rok Jana Matejki ustanowiony przez Senat RP na wniosek Muzeum Narodowego w Krakowie. I właśnie tam można zobaczyć wystawę "Matejko. Malarz i historia", honorującą 185. rocznicę urodzin oraz 130. rocznicę śmierci artysty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo wystawa Jan Matejko Muzeum Narodowe w Krakowie Rok Jana Matejki Michał Żołądkowski Trójka

Tadeusz Reytan – obrońca honoru Rzeczypospolitej

- Tadeusz Reytan odebrał sobie życie w 1780 roku w majątku Hruszówka koło Nowogródka. Samobójcę pochowano w zakątku ogrodu, bodaj nawet bez nagrobka. 150 lat później mój wuj, Henryk Grabowski wystawił ładną, neogotycką kaplicę i złożył w krypcie odnalezione szczątki swego przodka – opowiadał prof. Stefan Kieniewicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Matejko Stanisław August Poniatowski Tadeusz Reytan Targowica

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza okupacja niemiecka

"Bitwa pod Grunwaldem" - monumentalne dzieło Jana Matejki

"Bitwa pod Grunwaldem" to najsłynniejszy polski obraz, a jego twórca Jan Matejko, uchodzi za najwybitniejszego malarza nad Wisłą, chociaż nie dla wszystkich znawców sztuki jest to zrozumiałe. Zapewne duży udział w wielkiej sławie malarza ma rola, jaką odegrał w trudnym momencie polskiej historii. Jego wielkoformatowe obrazy podczas zaborów przywoływały sławę i chwałę dawnej Rzeczypospolitej, jej sukcesy polityczne i zwycięskie bitwy.
Zobacz więcej na temat:  Jan Matejko malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek