Polskie Radio
Section05
Katarzyna Jankowska

Malarz erudyta. Herman Han, kunszt alegorii cnót i przywar

Dzieło i życie jednego z ciekawszych malarzy gdańskiego baroku zostało przywołane z okazji Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, "Zmienność fortuny. Alegorie Hermana Hana". Styl twórczy, obrazy o tematyce świeckiej i sakralnej oraz wyrafinowana symbolika pokazują autora nie tylko jako artystę, ale również filozofa o zainteresowaniach teologicznych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska Zamek Królewski wystawa malarstwo

Hanami, czyli japońskie święto wiosny. "Trzeba cieszyć się chwilą"

Hanami, czyli podziwianie urody kwiatów, w szczególności kwitnących kwiatów wiśni, to kilkusetletnia tradycja stanowiąca jeden z ważnych elementów japońskiej kultury. To wyjątkowy czas, kiedy Japończycy obchodzą początek wiosny i cieszą się kwitnieniem ponad stu gatunków drzew wiśniowych, różniących się kolorami, liczbą płatków, liśćmi i kształtem pnia.
Zobacz więcej na temat:  ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Japonia przyroda wiosna

Król Ludwik XV i jego zainteresowania. Nauka, botanika i sztuka

Podróż z Paryża do Wersalu trwa niecałą godzinę, natomiast podróż "Eureki" w czasie sięga XVIII wieku i okresu panowania Ludwika XV. Z racji pasji botanicznych mówiono o nim "król ogrodnik". Poprzez naukę i sztukę, której był mecenasem, poznajemy atmosferę dworu, wystrój, obyczaje i historie jego mieszkańców, w tym królewskiej małżonki, Marii Leszczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wersal Francja ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Podpułkownik Łukasz Ciepliński. Wychowany do wolności?

Po pokazowym procesie, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 1 marca 1951 roku zostali rozstrzelani przywódcy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu, a nazwiska skazano na zapomnienie. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wolność i Niezawisłość komunizm ppłk Łukasz Ciepliński

Filozofia przyjemności, przyjemność filozofowania

Myśliciele różnych epok rozważali kwestie dążenia do przyjemności. Była ona tematem dyskusji starożytnych jako doświadczenia, pisał o niej Platon. Arystoteles za największą przyjemność uznawał uprawianie filozofii. Hedoniści uważali przyjemność za najwyższe dobro i cel życia. - Nie można żyć przyjemnie, jeśli nie żyje się mądrze, uczciwie i sprawiedliwie - mówił Epikur.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST filozofia

Atanazy Raczyński – dyplomata i kolekcjoner sztuki

Atanazy Raczyński – ziemianin z Wielkopolski, żołnierz armii napoleońskiej i armii Księstwa Warszawskiego, ambasador pruski w Lizbonie i Madrycie - był przede wszystkim historykiem sztuki i jej kolekcjonerem. Nabyte dzieła eksponował w swoich berlińskich galeriach; dziś są one częścią kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Historia - ludzie kolekcjonowanie

Niderlandzki mistrz w Krakowie. Wystawa dzieł Jacoba Mertensa

Obrazy sakralne, malowane na przełomie XVI i XVII wieku, z widocznym wpływem stylu niderlandzkiego zdobią krakowskie kościoły. W Zamku Królewskim na Wawelu możemy obecnie oglądać wystawę dzieł pod tytułem "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600" z trudno dostępnych kolekcji i zbiorów. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wawel Kraków malarstwo Niderlandy wystawa

"Szybciej, wyżej, mocniej". Pierre de Coubertin i nowożytna idea olimpijska

Filozofia olimpizmu, wywodząca się z tradycji helleńskiej, łączy kult rozumu z kultem harmonii, równoważy ciało, wolę i umysł. Dąży ona do sposobu życia opartego na radości z podejmowanego wysiłku, wartości dobrego przykładu i poszanowania zasad etycznych. Zorganizowanie nowożytnych igrzysk olimpijskich, a co za tym idzie - ukształtowanie się filozofii olimpijskiej, było możliwe dzięki pracy francuskiego barona Pierre'a de Coubertina.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie olimpiada Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST