Polskie Radio
Section05
Kresy

Tłumacz Kamil Pecela wyróżniony litewską nagrodą im. Św. Hieronima

Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej oraz Litewskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury ogłosiły laureatów nagrody im. Św. Hieronima – przyznawanej corocznie najlepszym tłumaczom i tłumaczkom literatury litewskiej na języki obce oraz literatur obcych na język litewski. W pierwszej kategorii nagrodę przyznano Kamilowi Peceli, którego świetny przekład Silva rerum IV Kristiny Sabaliauskaitė uzyskał nominację do tegorocznej Nagrody Translatorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Sowiecka agresja na Polskę. "Polskie władze nie dopuszczały do myśli takiej sytuacji"

17 września 1939 roku nad ranem Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II RP, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy. Polskie wojsko, które od ponad dwóch tygodni bohatersko broniło się przed niemiecką agresją było zupełnie nieprzygotowane na walkę na dwa fronty.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita II RP Armia Czerwona Franciszek Kleeberg Grodno Edward Rydz-Śmigły Kresy Wilno Lwów

17 września 1939 roku w sowieckiej propagandzie, czyli próba usprawiedliwienia bezprawia

Inwazja sowiecka dokonana 17 września 1939 roku była pogwałceniem wszelkich traktatów i konwencji międzynarodowych. Władze Kremla, które miały świadomość dokonywanego przez siebie bezprawia, próbowały usprawiedliwiać swoje czyny poprzez zaklinanie rzeczywistości i zakłamywanie faktów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa 17 września 1939 Armia Czerwona ZSRR Kresy

"Dewajtis". Podróż w świat Kresów, na magiczną Żmudź

Przestrzenią, w której toczy się akcja "Dewajtis" – nowego serialu Telewizji Polskiej opartego na powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem – jest Żmudź. "U nikogo z powieściopisarzy nie znajduję tylu realiów dotyczących wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej w 2. poł. XIX wieku”, pisał o autorce "Dewajtis" Czesław Miłosz.  
Zobacz więcej na temat:  Kresy Dewajtis serial TVP Maria Rodziewiczówna Litwa Czesław Miłosz literatura

"Dewajtis". Kto jest kim w nowym serialu Telewizji Polskiej

Jedna z najbardziej popularnych powieści Marii Rodziewiczówny – "Dewajtis" – doczekała się serialowej adaptacji: premiera już w niedzielę, 17 września, w Telewizji Polskiej. W siedmiu odcinkach tej opowieści o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Kim są bohaterowie "Dewajtis"?  
Zobacz więcej na temat:  Maria Rodziewiczówna Dewajtis TVP literatura serial Kresy

Czytamy "Nad Niemnem" nad Niemnem

Ta społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku, przedstawiająca panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego - to temat kolejnego ogólnopolskiego i nie tylko Narodowego Czytania. Jak realia powieści odbierają Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie i w dorzeczu Niemna dzisiaj? Czy chętnie sięgają po tę lekturę? Co z niej wyczytują?
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Zrozumieć politykę białoruskiego reżimu

W tym odcinku audycji „Z muzyką po Kresach” rozmawiamy o wpływie reżimu Łukaszenki na działalność mniejszości Polskiej w Białorusi. Historię polityki białoruskich władz w swojej najnowszej książce ujął Mirosław Kapcewicz. To ważna lektura zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń związanych z Andrzejem Poczobutem. Przyglądamy się także architekturze dawnego Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Ukraina Białoruś Polonia