Polskie Radio
Section05

TEATR

Elżbieta Barszczewska. Przedwojenna gwiazda polskiego wielkiego ekranu

- Kiedy mama wchodzi na scenę, to jest tak, jakby się w niej zapalała jakaś lampka. Ona pali się przez cały czas spektaklu i zmienia ją tak właściwie prawie że nie do poznania - wspominał syn aktorki Juliusz Wyrzykowski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". - Teatr bowiem traktowała jak inny, ważniejszy świat - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy historia teatru HISTORIA kino FILM aktorzy aktor aktorstwo

Stanisław Radwan. Posłuchaj głosu kompozytora z archiwum Polskiego Radia

– Najchętniej robię wszystko. Poza muzyką – żartował Stanisław Radwan w radiowej rozmowie z Krzysztofem Litwinem w 1984 roku, gdy miał już na koncie setki utworów muzycznych. Kompozytor zmarł 14 października 2023 roku w wieku 84 lat. Zapraszamy do wysłuchania jego radiowych opowieści o życiu, muzyce i ludziach, z którymi był związany.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Radwan historia Polski HISTORIA kompozytor MUZYKA Krzysztof Penderecki

50 lat nauki lalkarstwa w Białymstoku. "Tata ogłosił rekrutację, a po fakcie ją zalegalizował"

- Mój tata Krzysztof Rau, jako dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, wpadł na pomysł, że potrzebuje wykształcić sobie aktorów lalkarzy. Przewidywał bowiem, że zespół z czasem zacznie się wykruszać i trzeba ściągnąć do niego świeżą krew - mówiła w Dwójce prof. Marta Rau związana z białostocką filią Akademii Teatralnej, która świętuje swoje 50-lecie.
Zobacz więcej na temat:  lalka lalki Maria Czok teatr lalkowy teatr lalki Białystok Dwójka KULTURA Krzysztof Rau

Andrzej Szalawski, czyli Jurand ze Spychowa. "Jestem absolutnie wybitnym aktorem kameralnym"

11 października 1986 roku w Warszawie zmarł Andrzej Szalawski. Podczas swojej sześćdziesięcioletniej kariery wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach i programach telewizyjnych oraz w blisko stu przedstawieniach teatralnych. Najbardziej znany jest jednak z roli Juranda ze Spychowa, w którą wcielił się w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia teatru HISTORIA kino FILM aktorzy aktor

Cezary Łukaszewicz: lubię zaufać reżyserom filmów, w których gram

Wielkimi krokami zbliża się 40. Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy. Wśród wielu znakomitych filmów zobaczymy dwa, gdzie w główne role wciela się Cezary Łukaszewicz, aktor, który lubi zaufać reżyserowi. "Bucza" i "Prześwit" to obrazy, na które nie pozostaniemy obojętni. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Cezary Łukaszewicz aktorzy aktor aktorstwo FILM KULTURA Warszawski Festiwal Filmowy festiwal filmowy

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Przygotowany przez portal PolskieRadio.pl serwis specjalny rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki spektakl nagroda Nobla

Premiera w Teatrze Telewizji. Spektakl "Deprawator" Macieja Wojtyszki

W Teatrze TVP w poniedziałek, 7 października, odbędzie się premiera "Deprawatora" według tekstu i w reżyserii Macieja Wojtyszki. W Witolda Gombrowicza wcieli się Andrzej Seweryn, a tematem spektaklu będzie jego spotkanie ze Zbigniewem Herbertem (Paweł Krucz) i Czesławem Miłoszem (Wojciech Malajkat).
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska SZTUKA Teatr Telewizji TVP Maciej Wojtyszko Czesław Miłosz Witold Gombrowicz Zbigniew Herbert Andrzej Seweryn Wojciech Malajkat paweł krucz Magdalena Zawadzka Anna Cieślak Grażyna Barszczewska

"W czasie numerów należy wrzeszczeć". Kabaret Zielony Balonik robi rewolucję

– Matrony załamywały rączki nad tym strasznym skandalem, ale cichaczem marzyły, aby tam pójść ze swoimi mężami typu Florian Dulski – wspominała w Polskim Radiu Magdalena Samozwaniec, opowiadając o początkach działalności Zielonego Balonika, który niejednemu "Dulskiemu" zalazł za skórę.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński kabaret Kraków konserwatyzm 1905 Magdalena Samozwaniec Paryż artysta poezja piosenka humor historia Polski historia teatru HISTORIA

Marcin Januszkiewicz w utworach Jacka Cygana. "Ambasador polskiej piosenki"

- Mieliśmy i mamy genialnych twórców kultury. Jestem wychowany na Agnieszce Osieckiej, Januszu Kofcie, Wojciechu Młynarskim, Jeremim Przyborze, Jacku Cyganie, Andrzeju Poniedzielskim, Arturze Andrusie. Uwielbiam kultywować ich twórczość, eksperymentować z nią, opowiadać o niej - mówił w Polskim Radiu 24 aktor Marcin Januszkiewicz, który razem z Jackiem Cyganem stworzył widowisko "Pokolenie Y". 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan spektakl MUZYKA Polskie Radio Marcin Januszkiewicz Teatr Rampa

"Kochaj". Słuchowisko Tomasza Mana w reżyserii autora

Mamy taką sytuację: matka stoi w oknie, czeka na dzieci, które wracają ze szkoły. Widzi je. Cieszy się. Dzieci są dobrze wychowane. Grzecznie czekają na zielone światło, żeby przejść przez jezdnię. Jest zielone światło. Brat jest starszy, ma dziewięć lat, trzyma za rękę siostrę, która ma siedem lat. Nagle nadjeżdża samochód. Nie zatrzymuje się na widok dzieci. Potrąca je. Co było dalej? 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Tomasz Man Andrzej Brzoska Paweł Romańczuk Olga Sarzyńska Andrzej Chyra pr poleca