Polskie Radio
Section05
ceny żywności

Eksperci: zerowy VAT na żywność przejściowo wyhamowałby wzrost cen

Jeśli Komisja Europejska zgodzi się na obniżenie do zera VAT na żywność, to spowolni to wzrost jej cen, a może nawet na pewien czas je wyhamuje. Jednak nie będzie to sytuacja stała. Nie sposób przewidzieć ceny gazu, do tego dochodzą rosnące koszty pracy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej i Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności ceny paliw COVID-19 inflacja

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o dodatku osłonowym

Sejm przyjął w piątek część poprawek Senatu do ustawy o dodatku osłonowym, który ma zniwelować ostatnie wzrosty kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz cen podstawowych produktów spożywczych dla mniej zamożnych rodzin. Wysokość dopłaty zależy od dochodów, liczby osób w gospodarstwie oraz sposobów ogrzewania mieszkania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny żywności ceny finanse gaz ziemny Sejm polityka

"Rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną, która ma ulżyć Polakom". Kubiak o wzroście cen

- Ceny uprawnień do emisji CO2 rosną z dnia na dzień, jest to wynik wcześniej podpisanego porozumienia z Unią Europejską za rządów Donalda Tuska - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak z PiS. Gościem audycji był też Jarosław Sachajko z Kukiz 15.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Polska w Unii Europejskiej ETS ceny żywności ceny paliw ceny tarcza antyinflacyjna energia rząd Mateusza Morawieckiego

Minister rolnictwa: główną przyczyną inflacji jest wzrost cen energii

- Jeśli cena gazu rośnie kilkukrotnie, a nawozów - ponad dwukrotnie, to zboża i pasze w wyniku tego drożeją o ponad 30-40 proc., więc automatycznie rośnie cena drobiu. Głównym czynnikiem inflacyjnym jest wzrost cen nośników energii - powiedział w Polskim Radiu 24 wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 rolnictwo Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ceny żywności

Ceny paliw do końca roku nie będą drożeć tylko spadną. Ale trudno przewidzieć co będzie w roku 2022

Na cenę paliw na przełomie tego i Nowego Roku wpłynie wiele czynników. Od polityki OPEC wobec wydobycia ropy naftowej i rozwój pandemii COVID-19, po kurs złotego do dolara i tego jak surowa będzie tegoroczna zima - powiedziała Urszula Cieślak, ekspert Biura Maklerskiego Reflex, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa paliwa ceny żywności

Będzie kolejna podwyżka stóp procentowych? Członek RPP mówi o "dużym prawdopodobieństwie"

Z dużym prawdopodobieństwem będą kolejne podwyżki stóp procentowych - najbardziej prawdopodobnym ruchem RPP w styczniu jest podwyżka o 0,5 pkt proc. - powiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt. Według niego pod koniec 2023 r. inflacja powinna istotnie spaść.
Zobacz więcej na temat:  Rada Polityki Pieniężnej inflacja GOSPODARKA pieniądze ceny paliw ceny żywności ceny

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na prąd i paliwa. Senator Bury: krok w dobrym kierunku

- Polska 2050 już prawie dwa miesiące temu postulowała obniżenie stawki VAT z 23 na 20 proc., a w przypadku żywności z 8 na 7 proc. Chcieliśmy też, żeby rząd zlikwidował opłatę paliwową, złożyliśmy nawet stosowny projekt ustawy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 senator Jacek Bury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka inflacja Rada Polityki Pieniężnej akcyza podatki ceny paliw ceny żywności

TARCZA ANTYINFLACYJNA "Właściwe rozwiązania". Prof. Mączyńska pozytywnie ocenia tarczę antyinflacyjną

- Rozwiązania zaproponowane przez rząd oceniam jako właściwe. Istotne jest, żeby inflacja nie wymknęła się spod kontroli i żeby nie dopuścić do jej dalszego wzrostu - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 inflacja ekonomia Elżbieta Mączyńska gospodarka polska ceny paliw ceny żywności

Tadeusz Kościński: będziemy walczyć z inflacją także przez ograniczenie kosztów administracji i nietworzenie nowych funduszy celowych

Koszt pomocy państwa dla rodzin w ramach tarczy antyinflacyjnej to około 10 mld złotych. Ale z powodu inflacji wpływy do budżetu zwiększyły się o 8 do 9 mld złotych, dlatego będzie z czego sfinansować pomoc i nie będzie to generować dodatkowej inflacji - powiedział Tadeusz Kościński w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antykryzysowa COVID-19 pracodawcy pracownicy bezrobocie podatki ceny paliw ceny żywności vat akcyza Tadeusz Kościński Ministerstwo Finansów Komisja Europejska