Polskie Radio
Section05

Paweł Wojewódka

2,5 miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie

- Polacy coraz chętniej włączają się do naszej akcji charytatywnej, mamy już 8,5 tysiąca wolontariuszy, którzy chcą nam pomóc w walce z biedą. Ale potrzebujmy kolejnych, bo w tym roku chcemy pomóc także powodzianom - powiedziała Magdalena Łukasik ze Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje charytatywną akcję znaną jako "Szlachetna Paczka" w Polskim Radiu 24 w audycji "Pomówmy o tym".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Szlachetna Paczka ubóstwo

Ostanie lata PRL. "Aparat represji zrywa się z łańcucha"

- W momencie, w którym służby specjalne i cały aparat represji był trzymany w ryzach, to przejawów tej ostrej represyjności było mało. To czasy małej stabilizacji za Gomułki czy nawet lata 70. Natomiast lata 80., zwłaszcza po stanie wojennym, to czas, kiedy aparat represji trochę się "zrywa z łańcucha" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Patryk Pleskot (Instytut Pamięci Narodowej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka PRL służba bezpieczeństwa Patryk Pleskot

"To było dla mnie ogromne wyróżnienie". Wspomina minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego

- Ludzie z byłej PZPR byli zazdrośni, że dostałem to stanowisko, ale to bardzo ludzkie i nic mnie już nie dziwi. Problemem nowego rządu był dramatyczny brak pieniędzy, dlatego namawiałem zagraniczne firmy do inwestowania w polską telekomunikację. I tak się stało, bo zainwestowały Alcatel, Siemens i inne firmy - powiedział Marek Kucharski, minister łączności w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 sejm kontraktowy rząd wybory 1989 Tadeusz Mazowiecki

"Autorytetu Tadeusza Mazowieckiego jako premiera nikt nie kwestionował". Wspomina Artur Balazs

- Dla mnie Tadeusz Mazowiecki był wielkim nauczycielem, profesorem i człowiekiem charyzmatycznym, z olbrzymim doświadczeniem, kochającym ludzi i ten czas udziału w jego rządzie to dla mnie chyba jeden z najlepszych okresów mojej publicznej działalności i aktywności - powiedział Artur Balazs minister bez teki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 rząd Artur Balazs sejm kontraktowy wybory 1989

"Udział w rządzie Mazowieckiego był dla każdego ministra zaszczytem". Wspominał Andrzej Kosiniak-Kamysz, szef resortu zdrowia

- W rządzie Tadeusza Mazowieckiego oprócz ludzi "Solidarności" było także czterech ludowców, trzech polityków Stronnictwa Demokratycznego oraz czterech przedstawiciel PZPR, wszyscy dla dobra kraju postanowili wspólnie działać  - powiedział Andrzej Kosiniak-Kamysz, lekarz, były minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 polityka Tadeusz Mazowiecki Rząd RP sejm kontraktowy wybory 1989

"Adopcja zwierząt to przywilej, a nie przymus". Trzeba podchodzić do niej odpowiedzialnie

- Polacy lubią zwierzęta, to na ogół "zwierzoluby". Większość z nich traktuje zwierzaki tak, jak być powinny traktowane, ale adopcja to wielki obowiązek, a wciąż wiele z nich jest porzucanych w okresie wakacyjnym - mówiła Aleksandra Matejek z Fundacji VIVA dla zwierząt i schroniska w Korabiewicach w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 zwierzęta VIVA! Akcja dla zwierząt adopcja schronisko dla zwierząt

Media w Polsce. Blumsztajn: po przegranej PiS-u pojawiły się schody

- W czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości nasza działalność nabrała sensu. Protestowaliśmy w obronie wolności słowa i przeciwko temu, co PiS robiło z mediami. Tymczasem po zmianie rządu, przed środowiskiem dziennikarskim stanął problem przywrócenia porządku w mediach, a to są bardzo trudne sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 Seweryn Blumsztajn, dziennikarz, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dziennikarstwo media Seweryn Blumsztajn dziennikarze

POLSKIE RADIO 24 Rozliczyć PiS. Publicysta "GW" liczy na prokuratorów

- Komisje śledcze nie przyniosą oczekiwanych skutków. Zagłuszają się i odciągają od siebie wzajemnie uwagę, ciężar zarzutów się dewaluuje, a komisja staje się narzędziem do grillowania polityków byłej władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Maziarski. - Dużo większe znaczenie będą miały postępowania prokuratorskie a następnie sądowe, które - mam nadzieję - zakończą się wyrokami skazującymi - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PiS polityka zjednoczona prawica komisja śledcza