Polskie Radio
Section05
lotnisko w Modlinie

Centralny Port Komunikacyjny a lotniska regionalne

„Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest równoznaczne z zamknięciem portu lotniczego im. Chopina na Okęciu dla takiego ruchu, jaki jest obecnie” - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. O tym, jakie znaczenie dla portów regionalnych będzie miała budowa CPK, mówił w Polskim Radiu 24 prezes Lotniska Warszawa-Modlin Leszek Chorzewski.
Zobacz więcej na temat:  lotnisko w Modlinie centralny port komunikacyjny port lotniczy Warszawa Modlin Łódź Radom

Premier Szydło w Chinach. "Polska bramą do Zachodu"

Premier Beata Szydło wybiera się do Chin, gdzie planuje rozmowy gospodarcze związanych m.in. z utworzeniem tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednym z tematów ma być także budowa Centralnego Portu Lotniczy. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Marcel Klinowski z Fundacji Projektów Obywatelskich. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny Beata Szydło lotnisko w Modlinie lotnictwo

"Centralny Port Lotniczy i szybkie koleje są powiązane"

Projekt kolei dużych prędkości miał łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Na tych trasach prędkość podróżna miałaby wynosić do 300 km/h, tak jak to jest pomiędzy Barceloną i Madrytem. - Budowa kolei dużych prędkości jest nierozerwalnie związana z powstaniem Centralnego Portu Lotniczego - tak o obu projektach infrastrukturalnych mówił w Polskim Radiu 24 Marcel Klinowski z Fundacji Projektów Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo kolej lotnisko w Modlinie samoloty

Czy warto budować Centralny Port Lotniczy?

Jeszcze w tym roku rząd ma podjąć decyzję w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego.  Lotnisko miałoby obsługiwać 50 milionów pasażerów rocznie i być jednym z głównych miejsc przesiadkowych w naszej części Europy. O znaczeniu CPL mówił Mariusz Wiatrowski ze Związku Regionalnych Portów Lotniczych; prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo LOT samoloty lotnisko w Modlinie port lotniczy

Dyskusje wokół powstania Centralnego portu lotniczego w Polsce

Centralny port lotniczy (CPL) miałby być ulokowany w środkowej Polsce, prawdopodobnie między Łodzią a Warszawą. Wśród opinii, także biznesowych, nie brakuje takich, że obiekt ten jest Polsce bardzo potrzebny i konieczny jeśli ma się u nas rozwijać transport lotniczy. Jego budowa oznaczałaby jednak duże koszty i koniec kilku innych polskich lotnisk. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Chorzewski (Lotnisko w Modlinie).
Zobacz więcej na temat:  inwestycje LOT lotnictwo lotnisko w Modlinie port lotniczy Warszawa