Polskie Radio
Section05
wirus

PORADNIK Wakacje 2022 a koronawirus. Sprawdź aktualne wytyczne w Europie

W 2022 roku większość krajów popularnych wśród polskich turystów otworzyła swoje granice dla obcokrajowców. Dowód zaszczepienia przeciw COVID-19 lub test na obecność koronawirusa wymagany jest wciąż przy wjeździe do Francji, Portugalii, Tunezji i na Maltę. W większości miejsc zniesiono też obowiązek noszenia maseczek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus wirus zdrowie COVID-19 lato wakacje podróże

Ebola, czyli jeden z najgroźniejszych wirusów na świecie

Ebola, powodująca gorączkę krwotoczną, to jeden z najgroźniejszych patogenów. Prof. Janusz Pawęska - polski uczony mieszkający na stałe w Republice Południowej Afryki - od lat bada tego śmiertelnego wirusa, który był m.in organizatorem międzynarodowych wypraw do Centralnej i Zachodniej Afryki, których celem było zlokalizowanie źródła wybuchających tam epidemii gorączek krwotocznych.
Zobacz więcej na temat:  Ebola wirus zdrowie WHO NAUKA infografika Afryka zwierzęta Katarzyna Kobylecka

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron Rzym

Małpia ospa w kolejnych krajach. Potwierdzono już kilkaset przypadków zachorowań

Na świecie odnotowano ponad 400 przypadków małpiej ospy w 24 krajach na 5 kontynentach, przy czym najwięcej w krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Eksperci uspokajają, że większość chorych nie wymaga żadnego leczenia, jednak nie potrafią wyjaśnić rozprzestrzeniania się wirusa poza Afryką. WHO uważa jednak, że kraje będą w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się małpiej ospy poprzez rygorystyczne śledzenie kontaktów osób zakażonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT WHO społeczeństwo zdrowie wirus choroba

"Podjęliśmy działanie stricte prewencyjne". Rzecznik MZ o małpiej ospie w Europie

Nie ma poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, zatem nie ma powodu do obaw - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak podkreślił, "szef MZ Adam Niedzielski dotychczas podpisał trzy rozporządzenia, które mają charakter prewencyjny". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski Wojciech Andrusiewicz służba zdrowia wirus choroby zakaźne GIS WHO Światowa Organizacja Zdrowia Główny Inspektor Sanitarny

wywiad Coraz więcej przypadków małpiej ospy w Europie. Prof. Gut wyjaśnia, jak najczęściej dochodzi do zakażeń

- Małpia ospa nie atakuje tylko małp, występuje także wśród innych drobnych zwierząt afrykańskich. Poza tym prawie wszystkie zwierzęta, nawet foki, mają zakażenia pokswirusowe, czyli wywołujące ospę. A dwa rodzaje tych wirusów atakują tylko ludzi – mówi prof. Włodzimierz Gut.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Afryka wirus WHO zdrowie choroba homoseksualizm

Coraz więcej przypadków małpiej ospy poza Afryką. WHO publikuje najnowsze dane

- Choć rozprzestrzenianie się małpiej ospy jest czymś niespotykanym, wirusa da się powstrzymać - powiedziała Sylvie Briand, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. globalnych zagrożeń chorobami zakaźnymi). Według danych WHO poza Afryką - gdzie zwykle odnotowuje się zakażenia wirusem - potwierdzono dotąd 131 przypadków małpiej ospy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Afryka wirus WHO