Polskie Radio
Section05
zabytki

Wrocław: władze miasta chcą wyburzyć zabytkowe mosty. Konserwator się nie zgadza

Miasto zastanawia się nad wyburzeniem Mostów Chrobrego łączących Sępolno i Swojczyce. Swoje plany urzędnicy tłumaczą tym, że przeprawa jest w fatalnym stanie technicznym. Ruch odbywa się niedawno otwartymi nowymi mostami. Konserwator nie zgadza się z takim pomysłem, bo stare mosty są zabytkiem. W tle sporu są ogromne pieniądze potrzebne na remont.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wrocław dolnośląskie inwestycje zabytki

Ruiny polskich zamków: czy je odbudować? Specjaliści opracują wytyczne

Historia nie była łaskawa dla polskich zamków: jest ich blisko 400, a obecnie ponad jedna trzecia z nich to obiekty pozostające w stanie ruiny. Co z nimi dalej zrobić? M.in. nad tym zastanawiają się specjaliści z Polski, ale tez innych krajów na konferencji "Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki historia Polski rekonstrukcja odbudowa Michał Kowarski Michał Żołądkowski Trójka

Jak odbudować "Dom Doktora" w Zakopanem?

Wieczorem 31 października 2023 roku w Zakopanem doszło do kolejnego pożaru zabytkowego obiektu architektury drewnianej, tym razem wyjątkowo cennego "Domu Doktora". To willa wybudowana w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim, najprawdopodobniej projektu samego Stanisława Witkiewicza. O tym jak wygląda dziś sytuacja, rozmawialiśmy z Anną Śmigielską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Jakub Kukla Dwójka zabytki Zakopane

Co robić z ruinami zamków: odbudować, zmienić, zachować? Problem, którego nie można lekceważyć

W Warszawie trwa dwudniowa konferencja "Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski", którą Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki oraz Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków. Zgromadzeni na niej specjaliści z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy spróbują nie tylko odpowiedzieć na tytułowe pytanie konferencji, podając dobre i złe przykłady krajowych czy międzynarodowych realizacji.
Zobacz więcej na temat:  zamek odbudowa konserwacja zabytki historia Polski Katarzyna Cygler Trójka

Zamki w Polsce. Warto je rekonstruować czy lepiej pozostawić ruiny?

Ponad jedna trzecia zamków znajdujących się na terenie Polski to ruiny. Część z tych obiektów zniszczeniu uległa jeszcze w XVI wieku, inne nie przetrwały wojen lub destrukcyjnego upływu czasu, często jednak w obecnym kształcie wpisują się trwale w krajobraz kulturowy i geograficzny regionu. Czy w oparciu o badania i ustalenia specjalistów zamki te powinny zostać odbudowane?
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski zamki w Polsce zabytki turystyka architektura

Kradzież cennych woluminów z Biblioteki UW. Są podejrzani, prokuratura wszczęła śledztwo

Do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ wpłynęły materiały przekazane z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I w sprawie kradzieży woluminów, do jakiej doszło w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W czwartek, 2 listopada zostało wszczęte śledztwo w sprawie o kradzież mienia znacznej wartości, zagrożoną karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Uniwersytet Warszawski biblioteka książki zabytki kradzież prokuratura policja

Sensacyjne odkrycie Instytutu Sztuki PAN. Ikonostas z XVII wieku odnaleziony na strychu cerkwi

Pracownicy Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, z zespołu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, odnaleźli na strychu jednej z cerkwi duże fragmenty ikonostasu z XVII wieku. To sensacyjne odkrycie, porównywane do odkrycia "Ekstazy św. Franciszka" El Greca. - Ten obiekt nie ma analogii. Następne chronologicznie fragmenty tego typu obiektów pochodzą z XVIII wieku - wyjaśniają naukowcy, który odnaleźli pozostałości dzieła.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polska Akademia Nauk ikony zabytki cerkiew prawosławna

Synagoga Wielka w Katowicach. Zabytek, którego już nie ma

12 października 1900 roku odbyło się uroczyste otwarcie Synagogi Wielkiej w Katowicach. Przed II wojną światową była to największa bożnica w mieście, mogąca pomieścić ponad tysiąc wiernych i przykuwającą uwagę swoją zdobioną kopułą i wielkimi neogotyckimi oknami. Świątynia nie dotrwała do naszych czasów - została spalona przez Niemców na początku września 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Katowice zabytki Żydzi śląskie II wojna światowa

Zamek w Lublińcu – forteca, która stanowi zagadkę dla historyków

Był budowlą obronną i wygodnym pałacem. Pełnił funkcję szpitala, trawił go pożar, bywał niezamieszkały i opuszczony. Dawny zamek piastowski w Lublińcu przechodził różne koleje losu i wciąż stanowi zagadkę dla historyków – choć powstał w XIV wieku, znane są tylko jego wizerunki stworzone 400 lat później.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Marek Gaworski zamek zabytki zamek w Lublińcu Lubliniec

"Tu spoczywają ofiary niemieckiego bestialstwa". Szef MON o wsparciu dla cmentarza w Palmirach

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyraził zadowolenie, że w ramach  Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pokaźne fundusze trafiają także na wsparcie remontu cmentarza Mauzoleum w Palmirach. Jak wskazał szef MON, jest to miejsce pamięci, które przypomina, że zarówno rosyjska jak i niemiecka okupacja odznaczały się ogromnym okrucieństwem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo polityka historyczna Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Palmiry zabytki