Chłopomania XXI wieku. Słowiańskość weszła na salony. Zetki to lubią

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 11:08
Rekordy popularności bije książka "Chłopki", na początku roku każdy śmiał się, oglądając serial "1670". Niedawno zachwycaliśmy się malowaną wersją "Chłopów", a teraz do kin chodzimy na "Kosa" czy "Sami swoi. Początek". Ludowe, słowiańskie trendy pojawiają się też na Tiktoku - czy to już chłopomania XXI wieku?
Kadr z filmu Chłopi, który jest polskim kandydatem do Oscara
Kadr z filmu "Chłopi", który jest polskim kandydatem do OscaraFoto: mat.pras.
  • W ostatnim czasie w popkulturze mocno pojawia się wątek kultury ludowej. 
  • Czytamy "Chłopki", oglądamy "Chłopów" i "1670". Ale zwrot w stronę tradycji widać też na TikToku. 
  • Pojawiają się drillowe remixy tradycyjnych pieśni, w modzie babooshka style i cottagecore w życiu. 

W ostatnim czasie ludowość, tradycja, chłopskość, słowiańskość rosną w siłę. Ten temat coraz częściej pojawia się w popkulturze, mediach społecznościowych czy w modzie. 

Chłopomania XXI wieku

- Moim zdaniem kulturą ludową fascynujemy się cały czas, ona pojawia się i przejawia w popkulturze, pojawia się w internecie, w social mediach - mówi Zuzanna Bendiuł, która bada popkulturę i szeroko pojętą sztukę ludową, tańczy też w Zespole Pieśni i Tańca Kalina. - W 2018 roku film "Zimna wojna" pokazywał Joannę Kulig, która tańczyła w zespole ludowym. Wtedy w internecie zawrzało wokół piękna naszej kultury ludowej. To trend, który wraca co jakiś czas. 

Popkultura kieruje nasze myśli ku ludowości, tradycji. Gdy pojawiają się filmy czy seriale dotyczące dawnych dziejów, chętnie wracamy do słowiańskości. 

- Młodzi ludzie też ją zauważają. Również w słowiańskości, ludowości szukają siebie i odnajdują - ocenia gość Marty Zinkiewicz. - Zauważają, że nasza polska tradycja jest piękna. 


Posłuchaj
12:53 czwórka kto pytał 02.03.2024 chłopomania 13.24.mp3 O chłopomanii XXI wieku, spojrzeniu pokolenia Z na kulturę ludową opowiada Zuzanna Bendiuł (Kto pytał?/Czwórka)

Słowiańskość weszła na salony 

Gość Czwórki podkreśla, że ludowość przestała kojarzyć się z babciami i kołami gospodyń wiejskich, a weszła na salony. - Dziś to malowany film "Chłopi", soundtrack do tego obrazu był bardzo popularny na TikToku - mówi. - To też drillowe remixy słowiańskich piosenek, np. "Ech, poleczko" w remiksie kultowego "Explosion". Te pieśni przeżywają swój renesans - młodzi tańczą, wymyślają swoje choreografie. 


Kalwi & Remi feat. Guzowianki - Explosion Ech poleczko (DNSQ Remix)/kalwiremiofficial

Wśród słowiańskich trendów w mediach społecznościowych Zuzanna Bendiuł zauważa także młode Słowianki, które prezentują swoje słowiańskie nosy. - Mówi się, że słowiański nos jest prosty, lekko zadarty - opowiada. - Dziewczyny chętnie prezentują się z profilu, by ten nos pokazać. 

Tradycja na TikToku

W tiktokowych rolkach odnajdziemy też układy taneczne do ludowych rytmów. Swoje profile prowadzą także zespoły ludowe - prezentują koncerty, próby - by zachęcić młodych do tego, co robią. 

- Ja tańczę ponad połowę mojego życia. Zauważam, że coraz więcej ludzi, szczególnie w zespołach studenckich, interesuje się zespołami ludowymi. Bardzo chcą zakładać stroje ludowe, prezentować się w nich - mówi Zuzanna Bendiuł. - Mnie najbardziej fascynuje tradycyjny taniec, różnorodność naszej kultury, jaka się w nim przejawia. Mazowsze, Śląsk, Podhale czy Pomorze tańczą zupełnie inaczej. Każdy region ma swój odrębny styl. 

Babooshka style i cottagecore

Chłopomania wchodzi też do świata mody i wpływa na styl życia młodych. - W modzie pojawiają się małe akcenty ludowe - hafty na koszulach, na bluzkach, koronki w nawiązaniu do koszul, które kiedyś nasze babcie nosiły do kościoła co niedzielę - mówi gość Czwórki. - Wracają też ludowe chusty. Modny staje się tzw. babooshka style.  

Jednym z trendów, które w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność, jest styl cottagecore. W jego tle mamy fascynację życiem na wsi, tym co sielskie i powolne. - Romantyzujemy tę wiejską kulturę. Wykorzystujemy tylko przyjemne, sielskie jej części - przyznaje Zuzanna Bendiuł. - Widzimy tylko lekturę książki na łące, zbieranie warzyw we własnym ogródku, wypasanie krów w pięknym słońcu. Tu nie ma tej drugiej strony wsi - ciężkiej pracy, znoju, trudów. 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Zuzanna Bendiuł (tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Kalina, przedstawicielka pokolenia Z, zainteresowana polską kulturą ludową i popkulturą)

Data emisji: 02.03.2024

Godzina emisji: 13.24

pj/wmkor