Z Czwórki na Great September. Kto zagrał na festiwalu w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 12:00
W ciągu trzech dni na festiwalu Great September koncerty zagrało ponad 100 artystów. - Łódź jest great - podsumowują uczestnicy, w tym muzycy, którzy debiutowali w Czwórce: zespół Älskar i Dominika Płonka.   
Dominika Plonka w Czwórce
Dominika Plonka w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski
  • Great September Showcase Festival & Conference to święto polskiej muzyki, które po raz drugi odbyło się w Łodzi. 
  • Pomysłodawcą imprezy jest Artur Rojek - były wokalista Myslovitz i twórca OFF-Festival w Katowicach.
  • Festiwal to okazja do usłyszenia na żywo najpopularniejszych i najbardziej cenionych artystów na polskiej scenie, ale również poznania ekscytujących nowych nazwisk i zespołów, o których po tym festiwalu zrobi się głośno.
  • W tym roku na Great September wystąpiły artystki i artyści, którzy pierwsze kroki stawiali w Czwórce.

Z "Będzie Głośno" na Great September

Zespół Älskar gra alternatywę, z domieszką popu i melancholii. Po raz pierwszy muzycy odwiedzili studio Czwórki w 2017 roku. Opowiadali wówczas skąd wzięło się ich zainteresowanie Skandynawią i co ma wspólnego ich muzyczna pasja z "małyszomanią". Potem wzięli udział w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" [Sprawdź szczegóły nowej odsłony >>>] - Bardzo dobrze wspominam ten konkurs, bo mało kto daje szansę początkującym zespołom, szczególnie jak się nie ma jeszcze żadnej płyty. Damian Sikorski od początku nas wspierał i pomógł wypromować naszą muzykę w Czwórce - wspomina wokalistka i założycielka grupy Ola Batycka.

W tym roku ukazał się debiutancki album Älskar zatytułowany "Końce", zaś nazwa zespołu w języki norweskim oznacza "miłość". - Nasze piosenki zaczęły pojawiać się w radiach, gramy koncerty i dostajemy zaproszenia na festiwale. Coś się zmieniło, ale czuję, że to dopiero jest początek - opowiada rozmówczyni Marty Hoppe. - Zachęcam każdego, kto coś tworzy, do korzystania z takich szans. Przez wiele lat siedzieliśmy w szafie ze swoją działalnością i gdybyśmy nie zrobili pierwszego kroku, prawdopodobnie tkwilibyśmy w niej do dzisiaj.


Älskar wraz z Damianem Sikorskim Älskar wraz z Damianem Sikorskim - 2017 rok.

Sprawdź też:

Konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!" Konkurs "Wydaj płytę z Będzie głośno!"

"Jeden z pierwszych koncertów zagrałam w Czwórce"

W Łodzi wystąpiła także Dominika Płonka - jedna z najciekawszych, choć nadal nielicznych reprezentantek brzmienia r’n’b, soul, hip-hop, UK garage / 2step w Polsce. Współpracowała m.in. z Miroffem z Lowpass, Wują HZG (EABS, Błoto) i runforrestem. jak mówi, piosenki pisze po to, by każdy mógł przy nich uciec od „gorączki niedokończonych tasków czy potknięć”. Zanim ukazał się jej debiutancki mini-album, artystka zagrała koncert w Czwórce.

- To były moje pierwsze kroki i pierwsze wywiady, których udzieliłam. Fajnie jest debiutować w środowisku, które daje wsparcie - podkreśla artystka. - Jestem ambasadorką wydawania płyt "na głupa". Brat prosił mnie, żebym się dograła do jego numeru i dopiero potem zaczęliśmy się zastanawiać, czy to jest dobre czy nie. Jeżeli się czuje, że serducho pracuje, to należy takie utwory wydawać, żeby dzielić się nimi z ludźmi. Dla mnie jest to najważniejsze.  

Dominika Plonka - koncert w Czwórce | Czwórka

Dominika Płonka jest jednym z najbardziej obiecujących głosów polskiej sceny alternatywnej. - Nie biorę do siebie tego, że jestem nadzieją r’n’b, bo dopóki, ktoś tego tak nie nazwał, nie wiedziałam, że tworzę w tym gatunku - opowiadała w Czwórce. - Mimo braku doświadczenia środowisko dobrze mnie przyjęło, nie czułam żadnego oporu, nie musiałam rozbijać sufitu, ale też nigdy tego tak bardzo nie rozkminiałam. Ostatnie single Dominiki to "H2O" nagrane razem z DJ Blikiem oraz "Magma" z udziałem Rosalie. i Chloe Martini.

Posłuchaj
05:23 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - great speptember 16.09.2023.mp3 Great September Showcase Festival & Conference 2023 - co działo się na festiwalu w Łodzi? (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

"Muzyka to nie zawody, najważniejsze do znaleźć swojego słuchacza"

Maks Łapiński to muzyk i wokalista, zdobywca Grand Prix na międzynarodowym Carpathia Festival, znany też z projektów Teatru Polskiego Radia i koncertów Steve Nash Turntable Orchestra. Na koncie ma też autorskie utwory - m.in. "Lew" i "Chciałbym" -  które zaprezentował publiczności łódzkiego festiwalu. - Odkąd zdecydowałem, że wchodzę w muzykę na 100 proc., nie odpuszczam żadnej okazji do koncertowania, bo to najlepsza szansa, żeby dotrzeć do ludzi - opowiada artysta. - Nie postrzegam muzyki w kategorii zawodów, choć wiem, że konkurencja jest duża. Wychodzę jednak z założenia, że jeśli jest się autentycznym i robi swoje to każdy znajdzie swojego odbiorcę.  

Maks Łapiński - Lew (Official Music Video) | Maks Łapiński

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 16.09.2023

Godzina emisji: 16.45

kul