"DD EP". Dominika Płonka w siedmiu numerach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 16:00
- Przez długi czas myślałam, że nie zaśpiewałabym utworu, który nie ma mojego tekstu. Że słowa napisane przez innego człowieka nie będą ze mną rezonować. Ostatnio pojawiła się jednak propozycja, na tyle intrygująca, że być może zmienię zdanie w tej kwestii. Dlatego staram się nie nadużywać słów "nigdy" i "na zawsze". Wolę stawiać na emocje – opowiada Dominika Płonka.
Dominika Płonka i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.
Dominika Płonka i Ula Kaczyńska w studiu Czwórki.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

"Wymarzyłam sobie wszystkie współprace"

Gdyby nie jej młodszy brat, nigdy nie zaczęłaby tworzyć muzyki. Dzisiaj Dominika Płonka jest jednym z najbardziej obiecujących głosów polskiej sceny alternatywnej. W swojej twórczości bawi się różnymi gatunkami - contemporary R&B, soulem, alternatywnym hip-hopem oraz popem. - Nie biorę do siebie tego, że jestem nadzieją R&B, bo dopóki, ktoś tego tak nie nazwał, nie wiedziałam, że tworzę w tym gatunku - opowiada gość Czwórki. - Mimo braku doświadczenia środowisko dobrze mnie przyjęło, nie czułam żadnego oporu, nie musiałam rozbijać sufitu, ale też nigdy tego tak bardzo nie rozkminiałam. Wymarzyłam sobie współpracę z LOWPASS, kiedy tylko usłyszałam ich płytę. Teraz w studiu spotykam się z producentką Chloe Martini i nagrałam numer z Truskawą, czyli DJ Blikiem.

Koncert w Czwórce

Artystka cieszy się coraz większą sympatia krytyków i słuchaczy - jej koncert na NEXT FEST Music Showcase & Conference cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - tak dużym, że klub nie pomieścił zgromadzonej publiczności. Artystka wystąpiła też w radiowej Czwórce. Opowiadała wówczas o swoich muzycznych inspiracjach. -  To Jorja Smith, Amę Lou i Snoh Aalegra, co myślę  słychać w moich piosenkach - mówiła

Dominika Płonka - koncert w Czwórce | Czwórka

"Dałam przejąć się muzyce"

"DD EP" to mini album, na którym artystka w siedmiu podsumowuje dotychczasową twórczości. To wydawnictwo było mi bardzo potrzebne. Pierwsze moje "body of art" -  podkreśla rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Dominika sprzed dwóch lat, z czasów numeru "Czy wyjechałaby" była dużo bardziej pogubiona, na rozstaju dróg między licencjatem a studiami. Nie traktowałam muzyki priorytetowo, choć uwielbiałam ją tworzyć. Dominika z "DD EP" nie skończyła studiów magisterskich i dała się przejąć muzyce - śmieje się artystka.

Dominika Płonka, Gribble feat. Dafeat- Czy wyjechałaby? (Visual) | Dominika Płonka

Zobacz też:

Dominika w "Laboratorium Dextera"

Co oznacza tytuł albumu? Okazuje się, że i w tym przypadku Dominika Płonka dopuszcza kila wersji interpretacyjnych. – Pierwsza, ta najbardziej oczywista, prowadzi do DeeDee, starszej siostry Dextera z bajki "Laboratorium Dextera". Bardzo się utożsamiam z jej charakterem I zawsze kiedy oglądamy ten serial z moim bratem, nie możemy się nadziwić, ile jest tych korelacji. Druga interpretacja ma związek z moimi imionami. Jestem Dominika Daniela – wyjaśnia gość Czwórki. - Jest też trzeci trop, a mianowicie moja ulubiona artystka Ama Lou wypuściła kiedyś album "DDD". I ja teraz mówię, że jestem to jedno "D" mniej.

Posłuchaj
21:00 dominika płonka.mp3 Dominika Płonka o debiutanckim mini albumie i planach na przyszłość (Muzyczny Lunch/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Dominika Płonka

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 13.15

kul


Czytaj także

Próżnia o płycie "Najprawdopodobniej": berlińska przygoda i opowieść o samotności

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:00
Próżnia to melancholijna, wrażliwa i osobista odsłona Filipa Hävekera. Członek trójmiejskiego kolektywu UNDADASEA właśnie wydał solowy album zatytułowany "Najprawdopodobniej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Przybysz o "Wracając": uczę się syntezować muzykę

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 17:00
Wychowana na rapie, klasyce, soulu i jazzie, nie ustaje w poszukiwaniu inspiracji i nowych brzmień. - Jeśli ktoś mówi, że jakieś gatunki do siebie nie pasują, zapraszam do mnie. Dla mnie niemożliwe nie istnieje - śmieje się Paulina Przybysz.
rozwiń zwiń